Itt is égető a szakemberhiány - mi lesz a gyerekeinkkel?
2006 óta nem jelentkeztek olyan kevesen óvodapedagógusnak, mint idén.
Figyelembe véve, hogy minden évben óvodapedagógusok tömegei mennek nyugdíjba, illetve hogy a képzés alatt, majd a pályán eltöltött első években rengetegen morzsolódnak le, félő hogy a rendszer rövid időn belül össze fog dőlni – nyilatkozta Fábián Katalin, a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke az rtl.hu-nak. A szakember szerint probléma, hogy a képzésbe túl magasak a felvételi követelmények, illetve a bruttó 210.000 forint körül bérek nem motiválják a fiatalokat, hogy a pályán maradjanak.
A már elfogadott jövő évi költségvetésbe ezúttal sem került be a pedagógusok bérének rendezése. Ráadásul a munkakörülmények is méltatlanok, a kényszerű és nagyon gyakori helyettesítést nem fizetik ki, miközben a pályakezdő fiatal felnőttek szeretnének egzisztenciát teremteni, családot alapítani. Ugyanakkor kevesebb óvodapedagógusnak kell ellátnia változatlan mennyiségű feladatot, miközben szakmai kompetenciájukat nem ismerik el. (2019 végén a kormány megváltoztatta az iskolaérettséggel kapcsolatos korábban bevett eljárást, ezért 2020 óta arról, hogy egy gyerek iskolaérett-e, már nem az őt nap mint nap nevelő óvodapedagógus alkot véleményt.) Félő, hogy közmunkásokat alkalmaznak a már kezelhetetlen pedagógushiány enyhítésére.
A szakember szerint az egyik legfontosabb az volna, hogy a döntésekbe vonják be azokat a pedagógusokkal, amikor róluk és a gyerekekről döntenek. A bérrendezés szintén nem halogatható probléma. Ezen kívül muszáj lenne tovább csökkenteni a minőségi munkavégzést hátráltató adminisztrációs terheket. Ha nem történik érdemi változás, az óvodák nagy részében gyermekmegőrzés valósul meg valós iskolafelkészítés, fejlesztés helyett.
(Kiemelt fotó: Terem a dombóvári Margaréta Református Óvoda új épületében az avatás napján, 2022. június 10-én. MTI/Varga György)