Szabadon garázdálkodhatnak a taxis hiénák


A napokban bejárta az internetet annak a taxinak a képe, amin az élelmes taxishiéna egy szigszalag segítségével 280 forintos kilométerdíjból 1280 forintosra módosította a kocsija ajtaján szereplő díjszabást, extraprofittal meglovagolva a Sziget fesztivál alatt fellendülő konjunktúrát és az Uber kivonulását. A taxisrendelet életbe lépése utáni helyzet viszont nem csak a Szigetnél volt elképesztő, hanem egész Budapesten, az egész szezonban: a BKK májusban 205, júniusban 159, júliusban 178 alkalommal vett fel jogsértést megállapító jegyzőkönyvet.

2016. augusztus 20., 06:21

Ha már látszott az engedélyszám a fotón, az

indexrákérdezett a BKK-nál, hogy lehet ilyen szembeötlő csalással taxizni Budapesten. A válasz elképesztő:

– A taxit ellenőrizték egy hete, de kiderült, 2014. április 18-a óta lejárt taxiállomás-használati engedélye
– Mivel nincs engedélye, a BKK nem tudja felelősségre vonni (igaz, küldtek intézkedési javaslatot a közlekedési hatóságnak)
– Sőt! Bár a BKK-val járőröztek a Készenléti Rendőrség munkatársai is, és ők se tettek keresztbe egy fűszálat se.

Az Uber kivonulása után egyébként ismét elszabadultak a taxis hiénák a fővárosban.

A BKK augusztus 17-ig 82 esetben ellenőrizte a taxisokat a Szigetnél, és 59 esetben találtak jogsértést. Vagyis a taxisok 72%-a megbukott az ellenőrzésen.

A BKK válasza szerint az ellenőrzést „a Sziget helyszíne körül és a „szigetlakók” által is látogatott népszerű szórakozóhelyek környékén″ végezték, és a fenti szám még nem is tartalmazza a szerdán és az éjszaka során felvett jegyzőkönyvek eredményét.

A BKK szerint a 82-ből 59 esetben feltárt jogsértések a leggyakrabban a következők voltak:

– engedély nélküli személyszállítási tevékenység, érvénytelen engedély
– személyszállítási vezetői igazolvány hiánya
– taxaméter befolyásolása, rögzített viteldíj, hiányos/hamis nyugta, nyugtaadás elmulasztása
– taxiállomás-használati hozzájárulás hiánya (ami azt jelenti, hogy Budapesten nem is szolgáltathatna)

A fentiek csak a szúrópróbaszerűen elvégzett hivatalos ellenőrzések eredményeit jelentik, nem a ténylegesen megvalósult jogsértések számát.

A taxisrendelet életbe lépése utáni helyzet viszont nem csak a Szigetnél elképesztő, hanem egész Budapesten, az egész szezonban: a BKK májusban 205, júniusban 159, júliusban 178 alkalommal vett fel jogsértést megállapító jegyzőkönyvet.

De legalább az Ubert is sikerült elüldözni.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.