Diszkrimálják a státusztörvényt elutasító tanárokat az állásinterjún
Hiába van tanárhiány, nem kapnak könnyen munkát azok a tanárok, akik korábban elutasították a tavaly meghozott státusztörvényt.
Állami iskolákban továbbra sem egyszerű állást találniuk azoknak a tanároknak, akik tavaly elutasították az új pedagógus életpályatörvény – ismertebb nevén státusztörvény – szerinti foglalkoztatást, emiatt megszűnt a jogviszonyuk, de később meggondolták magukat és mégis tankerületi fenntartású intézményben szeretnének dolgozni – írja a Népszava.
A lap értesülései szerint az elmúlt hetekben is előfordult, hogy egy-egy álláskereső pedagógus azért nem kapott munkát állami iskolában, mert tavaly ősszel nemet mondott a közalkalmazotti státusz megszűnésével járó új szerződésére. De akadt olyan is, akit egy iskolai állásinterjún az igazgató arról faggatott, részt vett-e korábban munkabeszüntetésben.
Utóbbi tapasztalatot a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével is többen megosztották, amire reagálva a PDSZ ügyvivője, Nagy Erzsébet elmondta, hogy diszkriminatív és az egyenlő bánásmód törvénnyel is ellentétes, ha valakit csak azért nem alkalmaznak állami intézményben, mert korábban elutasította a státusztörvényt.
A státusztörvényt elutasítókkal a Klebelsberg Központ sem szimpatizál
A tankerületek felügyeletét ellátó Klebelsberg Központ (KK) a státusztörvényt korábban elutasító tanárok alkalmazásával kapcsolatban a tankerületi központok véleményét osztja. Közlésük szerint az érintettek maguk döntöttek arról, hogy a továbbiakban nem kívánnak az új pedagógus életpálya törvény hatálya alatt köznevelési intézményben dolgozni, ezért „felvették a végkielégítésüket és távoztak”.
Ugyanakkor kiemelték, hogy a szabad véleménynyilvánításhoz mindenkinek joga van, a jogszabályok alapján pedig a pedagógusok is sztrájkolhatnak, emiatt azonban senkit nem érhet hátrányos megkülönböztetés.
Nagy Erzsébet szerint súlyos jogsértés, ha valakit azért nem alkalmaznak, mert élt a sztrájkjoggal. Egy állásinterjún nem jelenthet hátrányt, ha valaki egyszer törvényes munkabeszüntetésben vett részt, az intézményvezetőnek pedig nincs is köze ahhoz, hogy az álláshelyre jelentkező pedagógus sztrájkolt-e valaha.
(Képünk illusztráció, forrás: Freepik)