Sólyomügyben vizsgálódik a Nemzeti Nyomozó Iroda
Fokozottan védett kerecsensólymokat bocsátottak szabadon szerdán Körösladányban. A Nemzeti Nyomozó Iroda természetkárosítás bűntette miatt folytat nyomozást az ügyben, a madarakat ugyanis fogságból szabadították ki néhány hete – írta a Beol.hu Békés megyei hírportál.
A fejletlen repülőizomzatú példányokat még szeptember végén foglalták le természetvédelmi őrök Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A sólymok korábban nem is vadásztak, így a szakemberek komoly feladatot kaptak, amikor az önálló életre kellett felkészíteniük az állatokat.
A szárnyasok Puskás Lászlóhoz, a Körös—Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösladányban élő természetvédelmi őréhez kerültek, aki kéthetes munkával tanította meg a madarakat a repülésre. A fokozottan védett, egymillió forint természetvédelmi értékű állatokat 24 órában a gyomaendrődi Bethlen Gábor Szakiskola diákjai őrizték a 14 napos „tanfolyam” ideje alatt.
Eközben a Nemzeti Nyomozó Iroda Gazdaságvédelmi Főosztályának Környezeti Bűnözés Elleni Osztálya természetkárosítás bűntette miatt folytat nyomozást az ügyben. A kerecsensólyompárt ugyanis még szeptember 25-én a természetvédelmi őrszolgálat tagjai foglaltak le Törökszentmiklóson.
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei „állatbarát” és fegyverneki társa addig mindenféle szakhatósági engedély nélkül tartotta magánál a példányonként egymillió forint természetvédelmi értékű, fokozottan védett madarakat. Hogy miként került a két szárnyas az érintettekhez, és azokat mire akarták felhasználni, még vizsgálják.
A büntetőeljárásban 2 millió 200 ezer forint természetvédelmi értéket képviselő, fokozottan védett és védett egyedre elkövetett bűncselekmény már bizonyítható. A sólymok mellett ugyanis három héját és egy karvalyt is találtak a törökszentmiklósi ingatlanon – írta a Beol.hu.