Sólyom merítései vitathatók
Sólyom Lászlónak nincs szerencséje humánpolitikai elképzeléseivel -- írja a 168 Óra egyik olvasója.
A jelölő feledi, hogy a főbíró kiválasztásakor nem csupán egy szolgáltató rendszer képviselőjét jelöli, hanem olyan személyt, akit az egész társadalom elfogad. Aki főbírája lesz a szervezeteknek (LB, OIT), a bűnelkövetőknek és a vétleneknek. Is.
Sólyom jelölési módszere mindig elgondolkodtató, de egyre kevésbé meglepő. Merítései vitathatók.
Itt lenne az ideje, hogy jelöltjeiről a társadalom is többet tudjon: vajon elég kreatívak-e, vagy túl kreatívak, mentesek-e a közvélemény előtt is az ideológiáktól. A társadalmat nem az érdekli, hány főből áll a családja, hány gyermeknek adott életet, s úgy általában az életadásról mi a véleménye.
Mi, akik nem 1990-ben születtünk (Sólyommal együtt), már ismerjük: miként járták be a jogászok is a nagyvilágot Ford-ösztöndíjjal, egyetemek közti csereprogramok vagy/és államközi egyezmények kereteiben. És minden esetben meghatározó volt a szakmai elkötelezettség mellett az ideológiai is.
Egy biztos: a főbírójelölt asszony szakmai, diplomáciai készsége első megszólalásával a társadalom előtt szerénynek bizonyult, protokollérzéke is kívánnivalót hagyhat maga után.
Igaz, a jogszolgáltatás komoly átalakításra szorul. Azonban nem lehet mellékes ennek teljes ideológiamentessége, amelyről a közvéleményt előzetesen is illő biztosítani, eleve kizárva még a látszatát is.
Erőss Angéla
Cegléd