Sikeres felzárkóztató programot tartottak
2011. február 14-én hivatalosan is befejeződött a Kőbányai Gyermekjóléti Központban 2009. február 15-én indult, a kerületben élő hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatását, az iskola világába történő visszavezetését célzó, az Európai Unió által támogatott projekt.
A projekt az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával, az ESZA Nonprofit Kft. közreműködésével valósult meg. Egy zárórendezvény keretében Ambrus Zsuzsanna intézményvezető köszöntötte az egybegyűlteket Kósa Ágnes Klinikai szakpszichológus, projektmenedzser és Mihály Blanka Gyermekek Átmeneti Otthona telephelyvezető tartott rövid előadást, melyen bemutatta a projekt célkitűzéseit és megvalósult eredményeit.
Eszerint a projekt alapvetően azon, többségében magatartási és beilleszkedési nehézségekkel küzdő, “problémás” gyermekeket, fiatalokat és családokat célozta meg, akiknél az igen rendszeres iskolai hiányzáson túl fennáll a deviancia, és egyéb súlyosan veszélyeztető tényezők hatása is. Ennek megfelelően a projekt célja volt a szabadidő hasznos és egészséges eltöltésére való szocializáció, valamint a pozitív példamutatás, és a tehetséges fiatalok támogatása.
A projekt a Kőbányai Gyermekjóléti Központ és telephelye – Gyermekek Átmeneti Otthona, valamint a Zrínyi Miklós Gimnázium és Szakközépiskola intézményi együttműködésével valósult meg. Klinikai pszichológusok, klinikai pszichoterapeuták, drámapedagógusok, pedagógusok, szociális munkások, önkéntes segítők bevonásával személyiségfejlesztő, pszichoterápiás, pszichoszocializációs, pszichoedukációs és élménygazdag, sport preferáló programok kerültek megszervezésre és lebonyolításra.
Ennek keretében heti rendszerességgel pszichodráma csoport, valamint iskolaszocializációs programok indultak, a Kamasz-klub keretein belül pedig tematikus filmklub, valamint rendszeres hétvégi családos programok kerültek megszervezésre. Végül az intézmény területén kialakításra került egy Internet-pont, amely bár kontrollált körülmények között, mégis szabadon hozzáférhető az érdeklődő gyermekek számára.
A szakmai színvonal emelése céljából a veszélyeztetett kamaszkorú kliensekkel foglalkozó szociális munkások, fejlesztőpedagógusok és pszichológusok szakmai továbbképzés formájában elsajátítottak egy új konzultációs technikát, amit a későbbiekben maguk is alkalmazni fognak a célcsoporttal végzett munkájuk során.
Az intézmény keretein belül ellátott, valamint a programba bevont, veszélyeztetett kamaszok szülei részére pszichoedukációs és pszichodráma programcsomag indult, melynek célja volt, hogy a résztvevők a probléma jellegének és súlyosságának, valamint egyedi igényeiknek megfelelő formában, heti rendszerességgel, csoportos formában szülői kompetencia erősítő tanácsadáson vegyenek részt.
Végül évi négy alkalommal tematikus táborok kerültek megszervezésre a csoportokban részt vevő, gyermekek, kamaszok és családjaik számára. Az igen újszerű családos táborok célja a családi kohézió erősítése, a problémák konstruktív kezelésének elsajátítása, a felszabadult, örömteli és zavartalan pihenés és kikapcsolódás biztosítása a részt vevő családok számára. A gyermek és kamasztáborok programjai érintették az ifjúsági kultúra trendjeit, a veszélyeztető tényezőket, azok kezelését, az egészséges életre nevelés területét. A tábori elsősorban preventív és korrigáló jellegű programok célja ez esetben is a résztvevők problémakezelési, viselkedési és önismereti repertoárjának szélesítése volt.
Az elért eredményeket értékelve elmondható, hogy a program alapvetően sikeresnek tekinthető, mivel a programban kezdetektől részt vevő gyermekeknél erős iskolaszocializációs hatások is tetten érhetők, ami talán az elképzelhető legnagyobb siker.