S. Lajos cégétől veszik a plakáthelyeket
A legfrissebb adatok szerint 18 milliónál is többet gyűjtött a kormányellenes plakátkampányra a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Vastagbőr blog. Ha már választani kell, Garancsi helyett Simicskával fognak egyezkedni, a plakátokon szolidáris, pozitív üzeneteket akarnak tolmácsolni, mert gyűlöletkampányra nem jó gyűlölettel válaszolni.
– Mennyi felajánlásra számított?
– Elképzelni sem tudtam, hogy ennyi pénz összejön, ráadásul úgy, hogy a felajánlók még nem tudják, mi szerepel majd pontosan a plakátokon, de ezek szerint az emberek bíznak bennünk. Ritkán gyűlik össze ennyi pénz egy nap alatt. Én lepődtem meg ezen a legjobban. Azt terveztük, hogy hárommillióból lesz ötvenöt plakát, és az már látszik az országban.
– A hárommillió feletti részt mire szánják?
– Mindet óriásplakátra szeretnénk költeni, mert arra kértük. Hatvanmillió forintból lehet ugyanakkora plakátkampányt csinálni, mint a kormány. Értesüléseim szerint ezer darabot raktak ki, ha így folytatódik, úgy tűnik, elérhető lesz ez a szám nekünk is. Mivel a kormány plakátjait sokan le is tépik, ezért lehet, hogy végül nekünk lesz kint több.
– Ki dönti el, hogy mi lesz a plakátokon?
– A Magyar Kétfarkú Kutya Párt, illetve a Vastagbőr blog. Nem merem neten megszavaztatni, hogy mi kerüljön rá.
– Jönne a Ganxsta Zolee híd effektus, mint annak idején, amikor a Megyeri híd nevéről lehetett szavazni.
– Igen. Lehet, hogy az nyerne, amelyik legjobban szidja Orbánt. Az üzenet olyasmi lesz, mint a már posztolt példaplakátokon: a Btk. uszítására vonatkozó paragrafusa, meg elnézést kérünk a miniszterelnökünk miatt, mert nekünk kellemetlen már, amit csinál. Emellett a társadalmi szolidaritásról is szólna, ami értelmes üzenet.
– Ha már Kétfarkú, akkor Garancsi vagy Simicska?
– A G betűs emberre mindenki azt mondta, annyira kormányközeli, hogy ott biztosan nem adnak plakáthelyet, náluk fut a fideszes kampány. Mi S. Lajos cégétől tudunk venni.
– S. úrral személyesen beszélt már?
– Nem, próbálom távol tartani magam ilyen dolgoktól. Árajánlatot kértünk, a plakáthely mindenkinek ugyanannyiba kerül, az alapján írtuk, hogy a hárommillió forintból ötvenöt plakát lenne.
– A támogatását elfogadná?
– Nincs szükségünk a segítségére, nem kell, hogy ingyen adja.
– Az Orbán–Simicska-háború közepén nem tévedtek túl veszélyes terepre?
– Megpróbálok ezzel nem foglalkozni, amíg nem muszáj. Teljesen normális dolog, hogy ha a jogszabályokat betartod, akkor bérelhess plakátokat egy jogállamban. Utóbbi arculcsapása lenne, ha senki sem biztosítana nekünk helyeket. Beszéltünk sok jogásszal, mert fontos, hogy a kormány ne tudja eltávolítani ezeket. Tudjuk, hogy a plakátok nem lehetnek megtévesztőek, továbbá a kormány nevében sem beszélhetnek. A kampány nem a Fidesz szidásáról fog szólni, hanem a társadalmi szolidaritásról. A kormánynak is az lenne a dolga, hogy elősegítse ezt, miközben évek óta különböző csoportok megutáltatásán munkálkodik: a drogosokén, a melegekén, a hajléktalanokén, jelenleg a bevándorlókén. Pozitív üzeneteket akarunk tolmácsolni, gyűlöletkampányra nem jó gyűlölettel válaszolni, mert akkor sosincs vége.
– Terveznek esetleg demonstrációt nem is kifejezetten a kormány ellen, hanem a felsorolt csoportok mellett?
– Egyelőre itt ez a plakátkampány, úgy látom, a tüntetések mostanában eléggé lecsengtek. Nem az a megfelelő mód, hogy a kormányra hassunk, legalábbis amíg nem viszünk százezer embert az utcára.
– Az biztos: a plakát mint felület eddig nem volt kiaknázva.
– Régóta gondolkoztunk újságon, plakáton, de most ért be az ötlet. Hetek óta arról szólnak a híradások, netes fórumok, mennyien rosszul vannak ezektől a plakátoktól, úgy tűnik, jó alkalmat választottunk.
– Egy évvel ezelőtt nem biztos, hogy sikerült volna.
– Jól látszott a választásokkor, mely pártnak voltak kinn csak a plakátjai: ezek a realitások. Akkor biztos nem lehetett volna kormánykritikus óriásplakát-kampányt indítani.
– Miért pont ez az ügy verte ki kormányoldalon a biztosítékot?
– Teljesen egyértelmű, hogy H. Árpádék figyelemelterelésből dobták be ezt a témát. Az egész nem a menekültekről szól, nem is magyarul szólnak az üzenetek. A kormány kihasználja a meglévő rossz társadalmi reflexeket, mert itthon sokan kisebbség- és másságellenesek. A Fidesznek nem az lenne a dolga, hogy ezt erősítse, hanem az ellenkezője. Mi próbáljuk ezt megvalósítani.
– És a pártban mikor szakadt el a cérna?
– Nálam évek óta ment a kérdés, kit találhat még meg a Fidesz a bankok, az EU után. Szisztematikusan, az adófizetők pénzéből nagy kárt okoz a kormány, hatalmas erővel próbál minél nagyobb árkokat ásni a csoportok között, ezért jutottam én is el idáig. Mi nem tettünk még soha ennyire direkt politikai lépést.
– Negatív visszhangok voltak?
– Kevés, de akadtak, akik az értelmes pénzköltést javasolták. Megható, hogy minden harmadik ember megköszöni a felajánlók közül a közlemény rovatban azt, amit teszünk. Nagyon jó érzés, hogy sok ember ilyen jól gondolkozik.
– Meddig tart az akció?
– Kéthetesre tervezzük, július elsejétől vennénk ki a plakáthelyeket. Gyűjtjük az ötleteket, vasárnap választjuk ki, melyek kerüljenek a közterekre, utána még lesz egy második hullám.
– A fővároson kívül hol lesznek még plakátok?
– Arányosan osztjuk szét, harmadát Budapestre, és minden megyébe igyekszünk eljuttatni. Szeretnénk Londonban és Berlinben plakátot kihelyezni, mivel arányait tekintve e két városban elég sok magyar él.
– Sokszor éri az a vád a Kétfarkút, hogy ironikusan nyúlnak a politikához. A közeljövőben lesz hasonlóan komoly hangvételű kampányuk?
– Amennyiben ez sikerül és működik, továbbá lehet találni olyan célokat, melyek jók, és az emberek adnának is rá pénzt. Ha ez lemegy, és nem csuk le bennünket a Fidesz, akkor elképzelhető. Ilyen lenne a parkok rendbetétele.
– Persze a CÖF közleménye is megtalálta önöket: lakájpénz, álcivil, álszolidáris, a szokott jelzők.
– Nem olvastam el. Belekezdtem, de az első mondatok alapján nyilvánvaló volt, ez egy sablonszöveg. Ha a CÖF meg tudja fogalmazni maximum két mondatban, mi a baj velünk, akkor nagyon szívesen elolvasom.
Karisztl Szabolcs