Rendszeresen fojtogattak, bántalmaztak egy elsős kislányt egy szombathelyi általános iskolában

Az általános iskolás kislány pszichológus segítségével próbál túljutni azon, hogy a társai fizikai és lelki sérülések sorát okozták neki. Nem ő az egyetlen gyerek, akit az utóbbi időben az iskolában bántalmaztak.

2024. június 17., 15:23

Szerző:

A nyugat.hu beszámolója szerint a szombathelyi Gothard Jenő Általános Iskolában egy első osztályos kislányt rendszeresen bántalmaztak társai, aminek következtében súlyos fizikai és lelki sérüléseket szenvedett. Az esetek szeptember óta történtek, a kislányt három osztálytársa zaklatta folyamatosan. Az incidensek egy szemüvegkarcolással kezdődtek, majd csúfolás, lökdösés, étel elvétele, gyomorszájon ütés, rugdosás és végül fojtogatás követték. A fojtogatás olyan súlyos volt, hogy a kislány kórházba került, míg a rugdosás miatt bordazúzódása lett, ami szintén kórházi ellátást igényelt.

Súlyosan bántalmaztak az osztálytársai egy gyereket, az iskola látszólag tehetetlen

Az áldozat édesanyja megerősítette a bántalmazások tényét a lapnak, de nem árult el részleteket. A portál úgy tudja, a kislány gyakran nem merte elmondani szüleinek, mi történt vele, és csak más szülőktől értesültek az iskolai eseményekről. A kislány visszahúzódó és félénk természetét tovább rontotta a folyamatos zaklatás, ami súlyos szorongáshoz vezetett, és testi tünetekben is megnyilvánult, mint gyomorfájás, hányás és hasmenés. Jelenleg pszichológushoz jár, hogy feldolgozza a traumát, de az egész családot nagyon megviselték az elmúlt hónapok eseményei.

A szülők többször próbáltak beszélni a bántalmazó gyerekek szüleivel, valamint az osztályfőnökkel és az iskola igazgatójával, akik a Család- és Gyermekjóléti Központ segítségét kérték.

Azonban ezek az intézkedések nem hoztak megnyugtató megoldást. A kislány szülei végül a pszichológus javaslatára úgy döntöttek, hogy a következő tanévtől másik iskolába íratják gyermeküket. Más szülők is fontolgatják, hogy elviszik gyermekeiket az intézményből.

Az üggyel kapcsolatban a lap megkereste az iskolát és a Szombathelyi Tankerületi Központot is. Takácsné dr. Pálhegyi Beáta, a tankerületi igazgatóhelyettes, elmondta, hogy az iskola vezetői többször találkoztak az érintett szülőkkel, és értesítették a gyermekjóléti szolgálatot is. Az osztályfőnök folyamatosan tájékoztatta az iskola vezetőségét és tartotta a kapcsolatot a szülőkkel.  Hogy mit tesznek annak érdekében, hogy helyreállítsák a szülők bizalmát, azt írták: a tankerület minden szükséges segítséget megad az iskola részére, és amennyiben indokolt, külső szakemberek bevonásával teremti meg a kiegyensúlyozott nevelési, oktatási feladatok ellátásának feltételeit.

Az iskolának fontosabb volt a jó híre, mint a gyerekek

Miután a nyugat.hu megkereste az iskolát, rendkívüli szülői értekezletet tartottak. Azonban az értekezlet nem hozott megnyugtató megoldást, egy szülő a gyerekek érdekeire hivatkozva kérte a cikk megírásának elhalasztását. Más szülők viszont azt kérték, hogy hozzák nyilvánosságra az ügyet, mivel szerintük az iskola csak a jó hírét próbálja védeni, és előkerült a bántalmazások eltussolásának gyanúja is. „Az iskolának az igazgatónővel az élen csak az számít, hogy a suli jó híre ne sérüljön" – írták abban a levélben, amelyet az osztályba járó szülők juttattak el a laphoz, hozzátéve, a lányok másokat is piszkálnak. Megjegyezték, felmerült a bántalmazások eltussolása is az iskola és néhány szülő részéről.

Kránitzné Réthy Anna, a szombathelyi Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat vezetője a lapnak elmondta, hogy az iskolai bántalmazások száma az elmúlt években növekedett, és egyre fiatalabb korban jelenik meg az agresszió a gyerekek között.

„Ezek az esetek egyre súlyosabbak és összetettebbek, gyakran fizikai bántalmazás mellett szóbeli zaklatás, gúnyolás, kiközösítés és zsarolás is előfordul. A gyengébb, visszahúzódóbb gyerekek könnyebben válhatnak áldozattá, és általában szándékos bántalmazásról van szó”

– tette hozzá a szolgálat vezetője.

A szakember elmondta, a gyengébb, visszahúzódóbb, akár fogyatékkal élő gyerekek könnyebben válhatnak áldozattá, mert kevésbé tudják megvédeni magukat. Nagyon ritkán beszélünk véletlenszerű bántalmazásról, általában jelen van a szándékosság.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)