„Rossz az irány” – Országos sztrájkot hirdet a PDSZ
Hihetetlen forráskivonást hajt végre a kormány, közben átlátszó módon próbálja szakmai érvek mögé bújtatni az iskolabezárásokat, a pedagógusok kirúgását – állítja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. Éppen ezért a PDSZ határozatlan idejű országos sztrájkot hirdet és számít mindazok támogatására, akik számára fontos a minőségi oktatás.
„Most jó menni pedagógusnak” – mondta a napokban Hoffmann Rózsa, hozzátéve: a pedagógus olyan pálya elé nézhet, amely kiszámítható és jól szabályozott.
Hogy mikor jó a pedagógusnak, azt tőle kellene megkérdezni, nem az államtitkárnak előírni – kommentálta Hoffmann szavait a 168 Óra Online-nak Mendrey László. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint meg kellene kérdezni azokat a diákokat is, akik idén érettségiznek, hogy valóban olyan vonzónak ítélik-e a pedagóguspályát, amilyennek az államtitkárság feltünteti. Különösen annak fényében, hogy rendszeresen érkeznek hírek százmilliárdos lyukakról a költségvetésben, melyek kétségessé teszik a pedagógus életpályamodell bevezetését. „Ezek a hurráoptimista kijelentések a megszólalót minősítik, ugyanakkor sajnos alkalmasak arra, hogy eltereljék a közvélemény figyelmét a lényegről. Senki sem tudja, miből lesz forrás az életpályamodell bevezetésére, melyet egyébként törvény rögzít” – mondta Mendrey László.
Homályos részletek
Furcsa az is – tette hozzá – hogy Hoffmann a 2015-ig elvégzendő feladatok között említi az „életpályamodell kidolgozását célzó programokat”, miközben a kormány ígéretei szerint az életpályamodell idén szeptemberben életbe lép: „Nem értem az államtitkárság gondolatmenetét, és nem értem a kommunikációját”.
A PDSZ elnöke az államtitkár által említett változások közül támogathatónak tartja a tanárképzésben részt vevőknek juttatandó ösztöndíjat, hiszen az idősödő tanári gárda miatt tíz éven belül komoly pedagógushiánnyal kell szembenézni. Fontos azonban, hogy világosan jelölje meg a hivatal, miből lesz erre forrás, illetve hogy ezt az ösztöndíjat kik és milyen feltételekkel kaphatják meg, azaz, hogy mire kötelezi el magát a fiatal.
A tanfelügyelet szeptember elsejei beindításáról – mely Hoffmann szerint a pedagógiai munka minőségellenőrzését célozza – Mendrey László úgy vélekedik: a pedagógus munkájának megítéléséhez minimum egy év kell, 2-3 tanóra alapján lehetetlen hiteles véleményt alkotni a tanár teljesítményéről.
Sztrájkba hív a PDSZ
„Hihetetlen forráskivonást hajt végre a kormány, teszik mindezt az oktatás minőségének javítására hivatkozva. Az oktatás már nem húzóágazat a kormányzati logikában, hanem költségvetési tétel, amit mindenáron le kell faragni. Az ELTE és a Corvinus oktatóinak elküldése után jönnek a vidéki egyetemek. A kerettantervekből tudható, hogy szeptembertől megszűnnek, illetve átalakulnak a 6 és 8 osztályos gimnáziumok, mert olyan követelményeket állítanak eléjük, melyek teljesíthetetlenek. A megfogalmazott elvárások csak arra jók, hogy megpróbálják szakmai érvek mögé bújtatni az iskolabezárásokat, a pedagógusok kirúgását” – értékelte a helyzetet a PDSZ elnöke.
A szakszervezet a kialakult állapotok miatt határozatlan idejű országos sztrájkba hívja mindazokat, akik számára fontos a minőségi oktatás. Úgy látják ugyanis, nincs más eszköz a kormányzat figyelmét felhívni arra: rossz az irány. Március 18-tól bárhol az országban sztrájkba léphetnek tantestületek. A gördülő sztrájk lépéseinek kidolgozása folyamatban van. Terveik szerint az egyes sztrájkmegmozdulások lezárása után a nagyvárosokban demonstrációkat tartanak, ahová nem csak pedagógusokat, hanem szülőket, diákokat is várnak.