Romaversitas: Borovszky közvetlenül kérhetett volna tőlük kutatást
A Romaversitas Alapítvány igazgatója, Daróczi Gábor szerint érthetetlen az az állítás, hogy Borovszky Tímea, az Oktatási és Kulturális Minisztérium esélyegyenlőségi főosztályvezetője utasította a HÖOK Hallgatókért Közalapítványt, rendeljen egy ötmilliós kutatás tőlük, hiszen ezt közvetlenül is kérhette volna – olvasható az MTI tudósításában.
"Egy minisztériumi vezetőnek (...) egy ilyen kutatás megrendelésére önállóan van lehetősége", vagyis, ha akarta volna Borovszky Tímea, akkor a kutatást "direkt módon megrendelhette volna a Romaversitastól, teljesen függetlenül a HÖOK Hallgatókért Közalapítványtól" - fogalmazott Daróczi Gábor hétfőn budapesti sajtótájékoztatóján.
A Fővárosi Főügyészség Borovszky Tímeát hivatali visszaéléssel gyanúsította meg. Az ügyészség szeptember 30-ai közleményében azt írta: a gyanúsított hivatali helyzetével visszaélve 2007 őszén kezdeményezte a HÖOK Hallgatókért Alapítvány képviselőjénél, hogy az a támogatásra átutalt pénzből - pályázat nélkül, megbízási szerződés alapján - ötmillió forintot juttasson el a Romaversitasnak - írta az MTI.
Egy kutatást kellett volna lebonyolítani
Havas Gábor, aki 2001-től 2008 decemberéig a Romaversitas igazgatója volt, a hétfői sajtótájékoztatón elmondta: 2008. április közepén kereste meg őt Nagy Attila, a Katapult Mentorprogram akkori programigazgatója, hogy felkérje egy kutatás lebonyolítására. A kutatás lényege a Katapult programban résztvevők társadalmi összetételének a feltárása. Közölte, szerződést nem kötöttek, az ötmillió forintot, amely 2007-es maradványpénz volt, nekik 2008. június 13-án utalta át a HÖOK Hallgatókért Alapítvány.
Havas Gábor megjegyezte, korábban a Nagy Attilával folytatott megbeszélésen tudatta, hogy a határidőkre tekintettel nem tudja elvállalni a kutatás lebonyolítását, de az akkori programigazgató azt mondta neki, hogy a június végi "határidő formálisnak tekinthető", a teljesítés ráér később is. Mint mondta, így nem szabadott volna elvállalnia a kutatást lefolytatását, és ezért önkritikát kell gyakorolnia.
Visszafizették
Havas Gábor közölte: szeptemberben keresték meg, hogy adja le a kutatás anyagát, akkor türelmet kért, majd márciusban azzal kereste meg Nagy Attila, hogy mivel nem tettek eleget a kutatási tervben foglaltaknak, utalják vissza az ötmillió forintot a Katapult Mentorprogram számlájára. Októberben átadta a kutatás addigi dokumentumait, majd novemberben értesítették arról, hogy egy minisztériumi egyeztetés értelmében az elvégzett munka alapján az ötmillió forintból 1,8 milliót fizessenek vissza. Ezt másnap megtették - mondta Havas Gábor.
A Romaversitas Alapitvány jelenlegi és korábbi igazgatója egyaránt hangsúlyozta, hogy a HÖOK Hallgatókért Alapítvány kérte fel őket a kutatást lefolytatására, de nem volt érvényes szerződés a munkára. Szerintük a 2007-es maradványpénzről az alapítvány az utolsó pillanatban kezdett egyeztetni velük, szorította őket az elszámolási határidő, és ezért utalhatták át előre az ötmillió forintot.
Az ügyész az ügyben még nem kereste meg a Romaversitas Alapítványt - közölték.
Nem indokoltan vettek részt benne
Havas Gábor szólt arról is, hogy a kutatás zárótanulmányát április közepén eljuttatta a minisztériumhoz, azóta semmilyen visszajelzést nem kapott. A tanulmányban olyan változtatásokat javasolt, amelyek jelentősen növelhetnék az esélyegyenlőségi programok célzottságát, hatékonyságát - mondta, majd hozzátette: "egyértelműen kiderült, hogy (...) a Katapult Mentorprogramban a résztevőknek egy viszonylag jelentős százaléka nem indokoltan vesz részt".
Havas Gábor szerint a programnak számos diszkfunkcionális eleme. Közölte azt is, romák 13,7 százalékban vesznek részt a programban, és - mint mondta - figyelembe véve, hogy hátrányos helyzetű kört céloz meg a program, ez az arány kicsinek tűnik.
Tehetséges roma fiatalokat vesznek fel
A Romaversitas Alapítvány átfogó képzési és anyagi támogatást nyújt a felsőoktatásban tanuló roma fiataloknak, valamint teret biztosít egy pezsgő közösségi élet kibontakozására - olvashat a civil szervezet honlapján. "Célunk, hogy a tehetséges roma fiatalok számára egyenlő hozzáférést biztosítsunk a tanuláshoz, segítsük szakmai fejlődésüket, és szakértő támogatást nyújtsunk a kisebbségi lét lehető legtöbb aspektusában."
A Romaversitas havi ösztöndíjat, valamint a szakmai előmenetelt segítő, kötelezően választható képzési programcsomagot (tutori képzést, nyelvtanulási lehetőséget, számítástechnikai képzést, szakmai szemináriumokat, különböző közösségi programokat stb.) biztosít a felvételt nyert diákoknak. A hallgatónak vállalnia kell, hogy részt vesz a kéthetente Budapesten, szombatonként szervezett szabadegyetemi alkalmakon. A támogatásra a hallgatók – a Romaversitas Alapítvánnyal kötött tanulmányi szerződés teljesítése esetén – a diploma megszerzéséig jogosultak.