Rogán Antal feltalálótársai miatt nyomoz az OLAF és a NAV

2018. március 19., 13:13

Szerző:

Rogán Antal egy digitális aláírási szabadalmat jegyeztetett be 2014-ben Csík Balázzsal és Lengyel Csabával közösen, amiből csak tavaly körülbelül 24 millió forint jövedelme származott a propagandaminiszternek. A miniszter partnerei azonban a Profitrade Kft.-n keresztül 256,8 millió forintos támogatást nyertek egy hasonló aláírás-hitelesítő rendszer kifejlesztésére Az OLAF vizsgálja a cég szerződéseit, de időközben a NAV-nál is elindult a nyomozás különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanújával – írja a 24.hu.

Hadházy Ákos LMP-s és Legény Zsolt MSZP-s képviselők kikérték Polt Péter főügyésztől azt a listát, hogy az OLAF jelzései alapján pontosan milyen projektekben indult magyar hatósági vizsgálat. Ezekből a listákból derült ki, hogy a NAV vizsgálatot indított egy 9,77 milliárd forintos támogatás ügyében, ami 30 kutatás-fejlesztési pályázatból tevődik össze.

A portál információi szerint a Profitrade 90 Kft. négy projektjét is vizsgálják. Ezeknek egyike az a 2013-as támogatás, a „MobileSign – Hiteles aláírás mobil készülék segítségével” című pályázat, amivel 256,8 millió forintot nyert a cég. Eközben a cég tulajdonosa Rogán Antallal együtt levédetett egy hasonló technológiát.

A találmányt, jogosultságukat 2016-ban rövid időre mindhárman továbbadták a Pozsgai Petra tulajdonában lévő MobilSign Kft.-nek. Annak a kft.-nek, amit Csík és Lengyel közösen alapítottak, de a találmány megvásárlásakor nem ők voltak a cég tulajdonosai. Egészen 2017 novemberéig.

Rogán 2016-ban tagadta, hogy uniós támogatást nyert volna a társaság, pedig a személyi átfedések, az időbeli párhuzamosság és a hasonló téma már akkor is fennállt. A Miniszterelnöki Kabinetiroda közleménye szerint Rogán a szabadalmában leírt eljárásra soha nem igényelt és nem nyert EU-s támogatást.

Csík és Lengyel annak a Hunguard Kft.-nek is a tulajdonosai között is vannak, amit a Fidesz monopolhelyzetbe hozott a közműszolgáltatók auditálása területén.

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.