Riasztó adatok: aggódik az orvosi kamara
Az egészségügyi államtitkárság napokon belül ismerteti béremelési javaslatát, a szakmai szervezetek egy része még optimista, mások nem bíznak a sikerben.
Az egészségügyi államtitkárság napokon belül ismerteti a szakmai szervezetekkel a kormány elé terjesztendő béremelési javaslatának konkrét számait - közölte Szócska Miklós államtitkár egy egészségügyi konferencián. Idén az ágazati bérfejlesztés első lépésére tudnak vállalkozni, amihez három forrás áll rendelkezésre: a népegészségügyi termékadó bevételei, az uniós emberierőforrás-fejlesztési programok forrásai, továbbá a hatékonysági intézkedésekből kinyerhető források - írja a
hirado.hu .Folyamatosan tárgyalnak a Nemzetgazdasági Minisztériummal is az ágazatban dolgozók anyagi körülményeinek rendezésére szolgáló hosszú távú stratégiáról; annak eredménye hónapokon belül meglesz. Az államtitkár megjegyezte: eddigi munkájukat nagyban nehezítette, hogy nem tudták pontosan hányan dolgoznak ezen a területen. Mostanra kiderült, hogy az intézmények által jelentett létszámnál 40 százalékkal kisebb a valójában foglalkoztatottak száma.
Az államtitkár hangsúlyozta: a Semmelweis-terv végrehajtásának jelenleg két kulcsterülete van, az emberierőforrás-krízis megoldása és az ellátórendszer átalakítása, utóbbi területen az első lépés a fekvőbeteg-ellátás átszervezése. A kórházi ágyszámok csökkentéséről szóló találgatásokra reagálva ismét leszögezte: el kell szakadni a kórházi ágyszámokban való gondolkodásmódtól. Jelenleg összesen az aktív ágyakkal rendelkező kórházak száma 104, ebből 16 funkciót vált, vagyis marad 88. Szócska Miklós beszélt arról is, hogy az Új Széchenyi-tervnek köszönhetően "gigászi fejlődés és korszerűsítés" zajlik az egészségügyben. Ennek köszönhetően a következő években jelentősen javulni fognak az egészségügyi ellátás körülményei. Az egész egészségügyi telekommunikációs rendszert is egységesítik a jövőben, amelynek köszönhetően az ágazatban dolgozók ingyen hívhatják majd egymást - tette hozzá az államtitkár.
Szócska Miklós a Magyar Közlöny keddi számában megjelent, az idei és a jövő évi gyógyszertámogatások további csökkentését előíró kormányhatározatra reagálva türelmet kért. Mint mondta, a gyógyszerkassza kapcsán számos uniós és gazdaságpolitikai kérdést kell még tisztázni, ezeknek ki kell várni a végét.
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke és Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke egyelőre bízik abban, hogy rövid időn belül sikeresen zárulnak a bértárgyalások.
Papp Magor előadásában azt mondta: az elmúlt öt évben csaknem ötezer orvost vesztett az ország a migráció következtében, miközben a külföldről érkező utánpótlás nagyjából 350 volt. Véleménye szerint az egészségügyben dolgozók nagyon sokat várnak a bértárgyalások kimenetelétől. Mint mondta, ha hosszú távú megegyezés születik és kialakul egy lépcsőzetes életpálya, komoly itthon tartó ereje lehet. Ugyanakkor ha továbbra sem tudnak érdemi megoldást nyújtani, az elvándorlás fokozódni fog. A rezidensszövetség elnöke hangsúlyozta: az akciójuk során letétbe helyezett felmondóleveleik érvényesítését ugyan három hónappal elhalasztották, de már ebből is csak egy hónap van hátra. Ezért bízik benne, hogy felgyorsulnak az események, és megnyugtató eredménnyel zárulnak a tárgyalások.
Rácz Jenő is bízik a bértárgyalások sikerében, de hangsúlyozta: az egészségügyi szakemberhiányt sürgősen meg kell oldani. A kórházszövetség elnöke szerint minden szakmai szervezetnek ki kell állnia a profiltisztítás mellett. Az egészségügy átalakításában nem a helyi lobbi érdekeit, hanem a biztonságos betegellátást kell szem előtt tartani - tette hozzá Rácz Jenő.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke is felhívta a figyelmet az egészségügyi ágazat "riasztó adataira". Mint mondta: a Magyarországon jelenleg a patológusok fele hiányzik, a betöltetlen háziorvosi praxisok száma lassan eléri a kétszázat. Fiatal orvosokból nincs utánpótlás, de emellett egyre többször kapnak hírt arról is, hogy vezető orvosi pozíciókra sincs jelentkező. Az egészségügyi munkaerő és az ellátás minősége szempontjából "katasztrófahelyzet" van - hangsúlyozta. A MOK elnöke azt mondta, a bértárgyalások végső célja az orvosok itthon tartása, de véleménye szerint a felkínált forrásokból ez nem teljesíthető.