„Repedések vannak Orbán politikai erődjén”
A kerítéssel és az oroszbarátsággal Orbán Viktor megosztja az EU-t – írja az amerikai főváros konzervatív lapja, a Washington Times. A plakátokkal Orbán Viktor ellentmondást és riadalmat váltott ki Európában, mivel az illiberális állam felé halad.
Egyre nagyobb számú hazai és külföldi bírálója azt mondja, hogy szabad kezet adott az idegengyűlöletnek. Továbbra is lecsap a civil szervezetekre és államosítja a gazdaságban a magánérdekeltségeket. Legutóbb a határzár ötletével került be a szalagcímekbe. Lehet, hogy a kerítés segít megvédeni a magyar határokat, ám hogy a terv éppen abban az országban került napirendre, amely segített lebontani a berlini falat, nos, ez az elképzelés erősen megosztó és jelképezi a földrész aggodalmát a magyarok politikai jövője miatt. Molnár Csaba a DK-tól azt mondja, semmi keresnivalója szögesdrótnak a magyar határon, ez gyalázat.
Kim Lane Scheppele, a princetoni egyetem professzora úgy látja, hogy Orbán azért próbál keménykedni, mert szeretné megakadályozni, hogy újabb Fidesz-hívek pártoljanak át a Jobbikhoz. Mint mondja, a kormányfőre mindig leselkedik az a veszély, hogy elveszti a nácik támogatását, ezért nácibb a náciknál. Tisztában volt vele pl., hogy az EU soha nem menne bele a halálbüntetés visszaállításába, a saját támogatóit hergelte a javaslattal. Ami pedig az orosz, azerbajdzsán, illetve általában a keleti vonalat illeti, arról Scheppele úgy gondolja, hogy a miniszterelnök a saját uniós pozícióit árulja ezeknek az országoknak, mert azoknak szükségük van az EU-ban valakire, aki elárulja nekik a belső ügyeket és védi az érdekeiket.
Hazai hatalma megőrzésére Putyin módszereit vetette be. Scheppele úgy fogalmaz: kitalálta, miként hozzon létre egy olyan rendszert, amelyben egyetlen ellenzéki párt sem győzhet. Itt többé már nem beszélhetünk alkotmányos demokráciáról, tekintélyelvű rendszer alakult ki, az ország már nem szabad. Viszont a Fideszben arra is rájöttek, miként látszódjon a rendszer a felületes megfigyelő számára demokráciának.
A Freedom House nemrégiben azt állapította meg, hogy a kormány a médiatanácson keresztül a hivatalos vonal képviseletére bírta rá az újságokat és tévéket. A jelentés szerint a sajtószabadság, a demokratikus kormányzás és a választási rendszer tisztessége csak Oroszországban hanyatlott gyorsabban, mint Magyarországon, amióta a Fidesz vette kézbe az irányítást. Elemzők szerint azonban már kisebb repedések mutatkoznak Orbán politikai erődjén. Lásd a vereségeket a pótválasztásokon, a Jobbik fokozódó népszerűségét és a Simicskával kirobbant ellentéteket. Friss Róbert, az újságíró és elemző úgy gondolja: lehet, hogy az ellenzék nem tud a kormányfő fölé kerekedni, de a szövetségesei ellene fordulhatnak.
A gazdasági elitnek és a kormánypártnak kell eldöntenie, meddig akarnak még követni egy vezetőt, aki szerelmes a hatalomba és ámokfutást mutat be.
(Szelestey Lajos/Klubrádió)