Reménypárt

Sem pártstruktúrában, sem a politikai vezetők szerepében vagy a stílusban nem lehet minta a Fidesz – állítja Botka László. Az MSZP új választmányi elnöke nem véletlenül mondta tavaly, hogy nem Mesterházy mögé, hanem mellé áll. Úgy érzi, van esély arra, hogy ez a mondat stílusváltást hoz az MSZP-ben. PUNGOR ANDRÁS interjúja.

2012. április 4., 14:09

- Álljatok mellém, ne mögém – mondta Mesterházy a kongresszuson. Nem ismerős szöveg?

– De. Attila újraválasztott elnökként egyik korábbi mondatomat idézte.

- Üzenet volt.

– Az MSZP egysége a minimális feltétel ahhoz, hogy sikert tudjunk elérni. Jeleztem: itt vagyok, elsőként mellé
állok, de helyet kell adnunk még annak a kétmillió választónak is, akiknek a szavazataira a Fidesz leváltásához szükség van.

- Ez szép, csakhogy az ön választmányi elnökké való megválasztásával két hatalmi centrum alakulhat ki a pártban. Ez feszültségeket okozhat.

– Nem lesz így. Egy a célunk: jövő ősszel, amikor ráfordulunk a választási kampányra, a pártnak reális esélye legyen a győzelemre. A választmány a lehető legszorosabban együttműködik majd az elnökséggel. Létrehozunk egy operatív testületet, amely a pártelnökből, a választmányi elnökből és a frakció vezetőiből áll majd. A választmánynak meg kell kezdenie a választási program kidolgozását. Nem szabad elkövetnünk a 2006-os hibát: a kormányprogram nem különbözhet a választási programtól.

- Lengyel László szerint a mai szocialista ellenzékkel nem lehet győzni 2014-ben. Ugyanakkor egy megreformált, kormányképes szociáldemokrácia nélkül semmilyen ellenzék nem győzhet. Vagyis innováció kellene.

– Lengyel tanár úr és sokan mások is az üzenik: nélkülünk nem győzhető le a Fidesz. Nem volt ez mindig így. Korábban azt jósolták, hogy a választási vereség után nem állunk talpra. Aztán azzal riogattak, hogy Gyurcsányék kiválása után összeomlik a párt. Nagyon fontos, hogy kormányzóképes alternatívát tudjunk felmutatni. De kihez képest: Matolcsy György vagy Németh Lászlóné-e a viszonyítási pont? Mert ha igen, akkor a párt jelenlegi állapotában is képes erre.

- De azt azért elismeri, hogy az MSZP megújításra szorul? Korábban Mesterházy is politikai, szervezeti, személyi reformokról beszélt.

– Ez a párt már nem olyan, mint két éve volt. A kongresszuson is elmondtam, hogy a következő két év a kormányzóképesség bizonyításának időszaka lesz. Egyértelművé tesszük a választók számára, hogyan korrigáljuk az orbáni rombolást, miként állítjuk helyre a demokráciát, és folytatunk igazságosabb társadalom- és gazdaságpolitikát.

- Hogyan? Lengyel szerint az MSZP 2004 óta orbáni módon, a Fidesz-elnök sikerreceptjét másolva szeretné Orbánt legyőzni. Talán ezért is sürgetett röpiratában politikai megújulást Lendvai Ildikó.

– Nem véletlen, hogy Lengyel tanár úr a 2004-es időpontot említi, hiszen Gyurcsány Ferenc akkor lett miniszterelnök. Akkoriban sokan úgy gondolták, lehetséges az MSZP-ből egy baloldali Fideszt, szocialista politikusból pedig népvezért kreálni. Sem a pártstruktúrában, sem a politikai vezetők szerepében, sem a stílusban nem lehet minta a Fidesz. Nem véletlenül mondtam tavaly, hogy nem Mesterházy mögé, hanem mellé állok. Van esély rá, hogy ez a mondat stílusváltást hoz az MSZP-ben.

- Milyen ez az új stílus?

– A pártnak nem bezárkózónak, hanem nyitottnak és nagyvonalúnak kell lennie.

- Vagyis?

– Korábban, ha a Fidesz vagy az MSZP szövetségest akart felmutatni, akkor kreált magának egyet. A szocialista párt a Baloldali Ifjúsági Társulással, az MSZOSZ-szel, a Fidesz a gazdakörökkel, cigányszervezetekkel kötött látványos megállapodást. Örömmel látom, hogy túlléptünk ezen. Valódi civil mozgalmak jöttek létre, amelyek olykor a politikával szemben határozzák meg magukat. A nagyvonalúság ahhoz kell, hogy az MSZP ne ellenfelet lásson ezekben a mozgalmakban vagy a véleményformáló értelmiségben. Meg kell hallgatni őket. Másként tekintenek a pártra, ha odafigyelünk rájuk. Közel húsz éve mondta nekem valaki: nem attól leszel jó politikus, hogy mit mondasz, hanem attól, hogy kit hallgatsz végig. Ne csak a számok mutassák, hogy nélkülünk nem lehetséges a kormányváltás. Az MSZP-t tartsa megértő partnernek a mérsékelt konzervatív, az árván maradt liberális, a civil, a megbántott szakember.

- De a bizalom kevés.

– Valóban: a bizalom mellett kormányzati kompetencia és más stílus is kell.

- Sürgető a feladat, ugyanis nincs áttörés a támogatottságban: a Fidesznek és az MSZP-nek is lassan gyarapszik a szimpatizánsi tábora.

– A felmérések csupán a választópolgárok negyven százalékának véleményét tükrözik. Az emberek többsége mélységesen hitt abban: ha jön a Fidesz, akkor – az ígéretükhöz híven – jobbra fordul minden. Csalódtak, de nem úgy reagálnak, hogy azonnal a másik erőben kezdenek hinni. Azon múlik majd a párt sikere, hogy akik korábban ránk szavaztak, de 2010-ben elfordultak tőlünk, visszatérnek-e hozzánk.

- Ehhez el kellene foglalni a politikai centrumot. Elemzők szerint túlságosan balra kormányozta magát az MSZP. Mesterházy úgy látja: ez természetes, de a választásokig visszaaraszolnak középre.

– Ez a kilencvenes évek dilemmája. A koalíciós kormányzás idején sokat vitatkoztunk azon, hogy bizonyos döntéseink liberális vagy balos színezetűek-e. Ezek a kérdések a 21. században nehezen értelmezhetők.

- És mik a valódi kérdések?

– Tanultunk a hibáinkból. Össze kell hangolni a baloldali társadalompolitikánkat azzal a feltétellel, hogy az országnak gazdasági növekedésre van szüksége. Ehhez szükségünk van az unióra, az innovációra, amit kiirtott a Fidesz. Nem szabad ellehetetleníteni a vállalkozókat, ellenségként kezelni a bankokat és nem szja-kulcsokkal lehet ösztönözni a munkahelyteremtést. Mi a forrásokat igazságosan akarjuk elosztani, a gazdagok fizessenek több adót. Akik a politikai centrum elfoglalásáról beszélnek, mit akarhatnak ennél többet? Megnyugtatok mindenkit: ha mi kerülünk kormányra, politikai érdekeink mentén nem verjük szét a gazdaságot, ahogy a Fidesz tette. A miniszterelnök elmondta, kormányának csak a gyarapodó másfél milliós középosztály számít. Nekik is ad minden támogatást. Mi nem fogjuk tönkretenni a gazdaságot azzal a szöveggel, hogy nekünk meg csak a másfél millió szegény a fontos, és miattuk megakasztjuk a gazdasági növekedést.

- De a választók miért higgyék ezt el?

– Orbán Viktor a Fidesz 2002-es bukása után azt mondta, lehet, hogy neki nincs jövője a politikában. Most mégis ő a kormányfő. Minden választás a reményről szól. Amikor egy magyar választópolgár bemegy a szavazófülkébe, nem a programok alapján dönt. Az vezeti a tollát, hogy az adott párt a jobb élet reményét nyújtja-e neki. Hatalmas a felelősségük a politikai élet szereplőinek, hiszen ez demagógiára csábít. Mi megtanultuk, hogy nem lehet felelőtlenül ígérgetni, mert az hozhat ugyan választási győzelmet, de utána megbukik a kormány. A Fidesz ezt 2014-ben fogja megtanulni. Nekünk akkorra kell a remény pártjává válnunk.

- Mesterházy azt mondta: nem véletlenül kérdezik olyan sokan, hogy ki lesz a párt miniszterelnök-jelöltje. Korábban ön azt nyilatkozta a 168 Órának, hogy kormányzó típusnak tartja magát.

– Félreérthető volt.

- Miért?

– Csak arra akartam utalni, hogy többféle politikusi alkat létezik: vannak népvezérek, vannak szakpolitikusok, én meg tíz éve kormányzom Magyarország egyik legnagyobb városát.

- Sokak szerint ön mégis benne van a miniszterelnök-jelöltek paklijában.

– Azért dolgozom, hogy jövő ősszel már súlya legyen annak, hogy ki szerepel ebben a pakliban.

(Az írás nyomtatott változata a holnap megjelenő 168 Óra hetilapban olvasható.)