Rákos betegeket nem engedtek be a kórházba

A miniszterelnökhöz, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz és az ombudsmanhoz fordulnak panaszukkal azok a daganatos betegek, akik kedden reggeltől hiába vártak arra Debrecenben, hogy választott orvosuk kezelje őket. Fábián Ferencet ugyanis, akit a bíróság jogerős ítélettel helyezett vissza állásába, a Kenézy Gyula Kórházba, nem engedték be az intézmény területére. A biztonsági őrök útját állták az onkológus körülbelül húsz páciensének is. A reggel 8-tól bebocsátásra várók - betegek és orvosuk - délben végül úgy döntöttek: nem fagyoskodnak tovább az utcán, más megoldást keresnek.

2011. március 2., 07:23

A 2009-ben elbocsátott Fábián Ferenc onkológust a bíróság januárban jogerős ítélettel visszahelyezte állásába, mert jogellenesnek és alaptalannak ítélte meg a felmondást. Mindemellett arra kötelezte a kórházat a bíróság, hogy fizessen 6 millió forintot az orvosnak. Március 1-jén állt volna munkába a doktor, aki erről daganatos betegeit is értesítette. A kórházban azonban felmondólevél várta, amit ugyan nem vett át, ennek ellenére sem őt, sem betegeit nem engedték belépni a biztonsági őrök az intézmény területére - számolt be az

RTL Hírek.

Miután reggel nyolctól fagyoskodtak az utcán, délben az orvos és páciensei úgy döntöttek, elvonulnak. Fábián Ferenc a Független Hírügynökségnek elmondta: továbbra is érthetetlen számára, hogy egy jogerős bírósági ítéletet figyelmen kívül hagynak az intézményben, az abban foglaltakat rájuk nézve nem érzik kötelezőnek. Ezért ügyvédjén keresztül az ítélet végrehajtását fogja kérni, illetve panasszal fordul az orvosi kamarához.

A sátoraljaújhelyi Galambos Andrásné a Független Hírügynökségnek elmondta: 15 éve kezeli Fábián főorvos, akihez ragaszkodik. Az elmúlt két évben - míg az orvos Gyulán dolgozott, ahová ő a távolság miatt nem tudott elmenni - nem is volt orvosnál, mert csak benne bízik. Beutalóval jött kedden hozzá, azt remélve, végre folytatódhat a kezelése. Az asszony úgy fogalmazott: felháborító, ami történt, álmában sem gondolta, hogy jogállamban ilyen előfordulhat. Úgy érzi, a kórházból nemcsak az orvost, hanem vele együtt a betegeit is kipenderítették. Betegtársaival ezért elhatározták: panasszal fordulnak Orbán Viktor miniszterelnökhöz, az illetékes miniszterhez és az ombudsmanhoz. Hajlandók az unióig is elmenni, amelynek éppen Magyarország a soros elnöke.

„Borzasztó nagy szégyen lenne az országra nézve, ha az Európai Uniónak kellene figyelmeztetnie az érintetteket: kötelességük törődni azzal, hogy a jog érvényesüljön Magyarországon” - tette hozzá.

Korábban a Független Hírügynökség megkereste a debreceni Kenézy Gyula Kórházat is, hogy az intézmény vezetése fejtse ki álláspontját az üggyel kapcsolatban, ám a szóvivő útján azt közölték, hogy nem kívánnak nyilatkozni.