Putyini-jellegű gesztus: csak a Fidesz!
2010. februárjában indította el a „Buda Libre”-projektet a Negyedik Köztársaságot! (4K!) nevű civil szervezet, azzal a céllal, hogy az őszi önkormányzati választásokon három budai kerületben bekerüljenek a helyi képviselő-testületbe. Ám a Fidesz úgy módosította a választási törvényt, hogy a fiatalok kénytelenek voltak letenni a tervről: esélyük sincs bekerülni.
- Míg az előző szabályozási rendszer adott lehetőséget a civil szervezeteknek, hogy bejussanak az önkormányzatokba, a Fidesz szabályozásával azonban ez megváltozott – nyilatkozta lapunknak Istvánffy András, a 4K! egyik szervezője. Elmondta: Budapesten a külső kerületekben számos lokálpatrióta egyesület képviselteti magát az önkormányzati testületekben, ők a belbudai kerületekben szerettek volna labdába rúgni.
A civilek közleményt adta ki, amiben felhívták a figyelmet: a „nemzeti együttműködésben” a győztes mindent visz, ellenzék meg csak mutatóban marad. Az új törvény a II. kerületben a felére, a XII.-ben kevesebb, mint a felére, az I. kerületben pedig harmadára csökkentette a listás helyeket. Istvánffy elmondta: a kis pártok és a civilek szavazói megoszlanak egy kerületen belül, így ők csak a kompenzációs listáról tudtak volna bekerülni a testületbe.
„És hogy ne merülhessen fel a jó szándékúság vélelme, hogy a Fidesz esetleg tényleg a politikai osztály méretét akarta csökkenteni és csak véletlenül hajlott pont maga felé a keze, egy másik törvénymódosítással a kopogtatócédula gyűjtés korábbi 35 napos időtartamát 15 napra csökkentették – hogy csak a legnagyobb pártgépezeteknek lehessen esélye. Ezzel gyakorlatilag megszűnt az esélye annak, hogy ősszel bejussunk a testületbe” - írták a civilek. Istvánffy ezt már „putyini-jellegű gesztusnak” minősítette a Fidesz részéről.
A 4K! eddig főleg provokatív, ám erőszakmentes utcai akcióiról volt híres. Párna- és vízicsatát vívtak egymással Budapest utcáin, vagy egy előre megbeszélt jelre elfoglaltak egy plázát. „Az akcióink egy része is a gyakorlati patriotizmusról szólt...” – mondta a Mandinernek Istvánffy. Tagjai és szimpatizánsai nem köthetők egyetlen párthoz sem, értékeik: „szabad, közösségi és patrióta.”.
A 4K! még a választások előtt az ellenzéki pártokra való szavazásra buzdította a szimpatizánsait. – A kezdetektől fogva politizáltunk, onnan kezdve, hogy Negyedik Köztársaságnak nevezzük magunkat. Ez nem pártpolitika, de állásfoglalás azzal kapcsolatban, ami ebben az országban történik. Sose akartunk egy kedves, ártatlan civil szervezet képében tetszelegni, amely becsukja a szemét és nem foglal állást a társadalom állapotáról. Most azt mondtuk, hogy 2010 nem a valódi változás éve, de ha már szavaznak, szavazzanak egy ellenzéki pártra, és ezért ajánlottuk ezt a hármat (Az MSZP és a Jobbik kivételével a választáson induló pártokat – a szerk.). Fontosnak tartottuk, hogy a Jobbikhoz behúzzuk a határt. Akik részt vesznek az akcióinkban, jellemzően gimnazisták és egyetemisták, azokban látszik egy erős nemzedéki düh, lázadó kedv, főleg amiatt, ami az utóbbi négy évben történt – mondta a Mandinernek a közösség egyik vezetője.
- 2007 őszén kezdtük el a 4K!-t, azzal a céllal, hogy visszafoglaljuk a köztereket. Magától értetődő következő lépésnek tűnt, hogy civilként bejussunk az önkormányzatokba. Sajnos, a nemzeti együttműködés rendszere nem ad lehetőséget az együttműködésre – kritizálta a Fideszt a 168 Óra online-nak Istvánffy, aki a Madineren még azt mondta: maga is a Fideszre szavazott 2002-ben.
A szervezők annak ellenére, hogy nem indulnak a választáson, ígérik: más módon fogják hallatni a hangjukat a „nemzeti együttműködésben”. – Folytatjuk. A logikánk eddig sem úgy működött, hogy az egész szervezet azért van, hogy azt a pár embert bejuttassa az önkormányzatba, hanem pont fordítva. A lényeg továbbra is a mozgalom.
- Az új kormány láthatóan nem érti azt a technikailag összekapcsolt világot, amiben a fiatalok mindennapjai telnek. Az utóbbi hónapokban olyan groteszk gesztusokat láthattunk, amelyek teljesen idegenek a mai fiatal generációtól. A nemzet egységét reprezentáló Schmitt Pál pedig azt üzente a „büdös kölköknek” (ezek a saját szavai), hogy az internetezés és az smsezés tönkreteszi a magyar nyelvet. Sajnos nem kell attól félnünk, hogy nem lesz mire reagálnunk – ígérte Istvánffy András.