Putyin belelát a MOL kártyáiba
Nem kívánt a Szurgutnyeftyegaz (SZNG) nyilatkozni arról, hogy mi lesz a sorsa az orosz olajvállalat által birtokolt MOL-részvényeknek. A magyar cég 21 százalékát tavaly áprilisban vásárolta meg 1,4 milliárd euróért az orosz sajtó által is az egyik legzárkózottabbnak tartott SZNG.
Az 55 milliárd dollárra értékelt vállalat mindmáig egyetlen külföldi befektetése a MOL, ám egyelőre ez is sikertelen, miután a cég – épp ismeretlen tulajdonosi háttere miatt – nem érvényesíthette szavazati jogát a magyar vállalatban.
Az SZNG részvényeinek 70 százaléka saját leányvállalatainak tulajdonában van, amelyek mögött a cég menedzsmentje állhat.
Az 1993-ban létrehozott SZNG Nyílt Részvénytársaság élén az olajipari szakma szamárlétráját végigjárt Vlagyimir Bogdanov áll, aki még a 1984-ben – mindössze 33 évesen – vette át a később privatizált részleg vezetését. A „vörös direktor” 15 éve megvette a cég állami részesedését is. Keze alatt az SZNG Oroszország legnagyobb szabadon felhasználható pénztartalékokkal rendelkező vállalata lett, mintegy 17 milliárd dollárral, az ország harmadik legnagyobb olajkitermelőjeként. A cég idei második negyedéves tiszta nyeresége elérte az 1,2 milliárd eurót. (2008-ban a teljes haszon 4,5 milliárd euró volt, 15 milliárdos forgalom mellett.)
Ismerői szerint az 59 éves milliárdos vérbeli olajszakember, aki a szakmában jól tudja a helyét, az állami vezetéssel azonban képes kompromisszumokra is. Ennek egyik jele, hogy a vállalat – lemondva a lehetséges haszon egy részéről – 38 millió tonna körüli termelésének javát (a legutóbb 2003-ban közölt adat szerint 80 százalékát) a Gunvor cégen keresztül exportálja. Az olajkereskedő cég vezetője Gennegyij Timcsenko, akit Vlagyimir Putyin kormányfő közeli barátjának tartanak, igaz, a Svájcban élő Timcsenko a személyes kapcsolatot tagadja. A „kompromisszumkészség”másik jele, hogy a cég mindeddig el tudta kerülni a nagy adósságokkal bíró állami Rosznyefttyel való fúzióját, amelynek lehetőségéről az orosz sajtó többször hírt adott.
Az SZNG bevásárlása a MOL-ban vélhetően az orosz vezetés jóváhagyásával történt. A tranzakció után egy hónappal Szergej Smatko energetikai miniszter kijelentette, hogy az SZNG olajforrásai – kitermelhető földgáz- és kőolajkészleteinek mértéke becslések szerint 2,5 milliárd tonna kőolajnak felel meg – és a MOL olajfinomítóinak összehangolása hasznot hajthat mindkét cégnek. Az orosz cég jelenleg Kirisiben birtokol egy 24 millió tonna kapacitású finomítót, amit a tervek szerint 36 millióra növelnének.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot vezető Fellegi Tamás augusztus végén Moszkvában tárgyalt a kormányközi bizottság orosz fejével, Szergej Zubkov miniszterelnök-helyettessel. Szeptember elején a Reuters a miniszterre hivatkozva arról számolt be, hogy a magyar fél tárgyalásokat folytat SZNG-vel a MOL-részvények sorsáról. Az orosz cég cáfolta a hírt, ami után Fellegi kijelentette: nincsen szó közvetlen tárgyalásról.