Meg kell tennünk a végső lépést – elkeseredettek a tanárok a PSZ szerint
A szakszervezet törvényjavaslattal tiltakozik az EMMI előtt.
Megalázóan kevés bérrel indult a szeptember a tanároknak az iskolákban, ráadául a folyamatosan alacsony fizetés miatt ezrek küzdenek meg a napi megélhetésért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezet (PDSZ) szerint. A szervezet nemrég végzett reprezentatív felmérést végzett, amely lesújtó adatokat közölt: a pedagógusok 97 százalékának vannak megélhetési gondja, miközben a tanárok sztrájkhajlandósága is nőtt, ezért a szervezet országos választmányi tagja szerint élni kell az érdekvédelemnek ezzel a lehetőségével. A Pedagógusok Szakszervezete arra is felhívja a figyelmet, hogy a Pedagógus 2-es minősítés kötelezővé tétele miatt sok tanár elhagyhatja a pedagógus pályát.
A PDSZ felmérését 2500-an töltötték ki, mindössze a 19 százalékuk mondta azt, hogy bármilyen mértékben javult a bérhelyzete. „29 százalék romlásról számolt be, 21 százalék pedig úgy látja, a helyzet változatlan. Ravasz Ágnes szerint ezzel párhuzamosan nőtt a sztrájkhajlandóság.
„Meg kell tennünk a végső lépést, bármilyen gyalázatos is a magyar sztrájktörvény, de élnünk kell az érdekvédelemnek ezzel a nagyon komoly lehetőségével”
– fogalmazott Ravasz Ágnes az ATV Híradónak.
A televízió az EMMI-t is felkereste az ügyben, kérdéseikre azt felelték: a pedagógusbéreket a kormány 2013-tól 4 éven át fokozatosan, ütemezetten emelte az életpályamodell bevezetésével, ráadásul 2020 július 1-jétől 10 százalékkal nőtt minden pedagógus fizetése, ami a pályakezdők esetében a minimálbér 8 százalékos emelésével együtt 18 százaléknyi növekedést jelentett. Hozzátették azt is: a kormány változatlanul kiemelt céljának tekinti a pedagógusok bérszínvonalának további fejlesztését.
A Pedagógusok Szakszervezete szeptember elsején tartott sajtótájékoztatót, amelyen bejelentették: törvénymódosítást kezdeményeztek annak érdekében, hogy a Pedagógus II. minősítés ne legyen kötelező. Információik szerint ugyanis sokan nem vállalják a minősítést, ez esetben azonban megszűnne munkaviszonyuk. „A 30-40 éve pályán lévő kollégáknak kell most minősítést végezni, ami azt próbálja bizonyítani, hogy a pályára alkalmasak, megfelelőek, és az az információ érkezett hozzánk, hogy nagyon sokan megtagadják a minősítést, nem akarnak minősülni” – mondta Totyik Tamás az ATV-nek.
A szakértő szerint ugyanis az ezzel járó béremelés nagyon kicsi, a munka viszont sokkal több. A PSZ úgy számol: tízezer körül lehet azoknak a száma, akik nem vállalják a minősítést – rajtuk kívül a következő öt évben mintegy 22 ezer pedagógus megy nyugdíjba, ezt a létszámot pedig a pályakezdőkkel nem lehet pótolni.
(Kiemelt kép: Diákok a felzárkóztató órán a Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium tantermében 2020. június 2-án. Fotó: MTI / Balázs Attila)