Pont Kósa: fügét mutatott Orbánnak
Magyarországon elsőként a Kósa Lajos Fidesz-alelnök által irányított Debrecen szegte meg az Orbán-kormány közüzemi díjemelési moratóriumát - derítette ki a . A cívis város vezetése ugyanis az új kormányzat döntése ellenére engedélyezte, hogy júliustól 11,5 százalékkal emelje a hődíjat a városi távhő társaság. Ezt a lépést a város szocialista képviselői elképesztőnek tartják és követelik, hogy induljon vizsgálat az árkorrekció ügyében. Szakértők szerint a díj növelésének az időzítése sem a véletlen műve.
Levélben fordulnak Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterhez a debreceni önkormányzat szocialista képviselői, hogy a szaktárca vezetője tisztázza: hogyan fordulhat elő, hogy a Fidesz-kormány által meghirdetett közüzemi díjemelési moratórium ellenére a cívis városban júliustól drágul a távhő - tudta meg a napilap Szathmári Károlytól. A debreceni önkormányzati képviselő elmondta: elképesztőnek tartja, hogy éppen a Kósa Lajos Fidesz alelnök által vezetett városban veszik semmibe az Orbán-kormány döntéseit.
A képviselő arról is beszámolt, hogy a július elejétől esedékes 11,5 százalékos hődíj emelésről már megszületett a döntés. A határozatot a városi közgyűlés Fideszes többségű pénzügyi bizottsága hagyta jóvá. (A hődíj drágul, de a távhőár másik összetevője, az alapdíj változatlan marad, így a teljes távhődíjra vetített áremelkedés mértéke 8,1 százalékos.)
Szakmai számítások szerint a cívis városban egy átlagos méretű - 52 négyzetméteres - lakás távhő számlája éves szinten hozzávetőleg 13 ezer forinttal lesz magasabb az áremelés következtében. Debrecenben 31 ezer lakossági, és mintegy 2300 egyéb távhő felhasználó tartozik a városi távhőszolgáltató ügyfelei közé. Vagyis a díjnövekedés közvetlenül is több tízezer embert érint.
Szathmári Károly megjegyezte: a hőszolgáltató azzal indokolta az áremelést, hogy ha az nem történne meg, akkor 188 millió forint bevételkiesése keletkezne a társaságnak. Ám eközben a mostani árkorrekció révén csak a lakossági fogyasztóktól 210 millió forint többlet forráshoz jut a társaság. Vagyis az áremelés mértéke indokolatlanul magas. Emellett az is elgondolkodtató - fűzte hozzá a képviselő -, hogy az áramot és hőt egyszerre termelő városi hőerőmű az általa előállított áramot a piaci ár hozzávetőleg háromszorosáért tudja eladni a kötelező áramátvételi rendszerben, mivel az energia termelése úgymond környezetbarát módon zajlik. Ezért alapos felülvizsgálatra szorulna - állítja a városatya -, hogy az energia termelési költségekből mennyi jut a hő és mennyi az extra profitot hozó áram előállítására. Azaz, kétséges, hogy indokolt-e egyáltalán bármilyen hődíj módosítás.
Hernyák Imre, a Debreceni Hőszolgáltató Zrt. értékesítési igazgatója azzal indokolta az áremelést, hogy a hőerőműnek gázt szolgáltató Tigáz Zrt. áprilisban több mint 12 százalékkal növelte a földgáz árát.
Szakértők szerint az áremelés időzítése körül is kilóg a lóláb. Felmerül ugyanis a kérdés, hogy a Fideszes városvezetés miért nem közvetlenül a gázár növekedés után, még az országgyűlési képviselő választások előtt engedélyezte a távhő cégnek a díjkorrekciót, miért várt a polgármesteri hivatal az engedély kiadásával a választások utánig.
A Népszava emlékeztet: a Fidesz vezetői a választások során végig azt hangoztatták, hogy hatalomra jutásuk után nem engedik emelkedni a rezsi költségeket, és megzabolázzák az indokolatlanul nagy profit megszerzésére törekvő energia szolgáltatókat.