Polt Péter politikától teljesen független ügyészsége visszautasítja, hogy a Momentum nyomást akar gyakorolni rá
A Momentum aktivistái hétfőn este járdafestéssel reagáltak az ügyészség döntésére, mely szerint elrendelték a nyomozást az MTVA székházában történtek miatt, de nem az erőszakot alkalmazó biztonsági őrök, hanem az ellenzéki képviselők ellen. A párt olyan ügyeket fújt fel a járdára a Polt Péter vezette Legfőbb Ügyészség Markó utcai épületének bejáratánál, amelyeket a szervezetnek ki kellene vizsgálnia. Az ügyészség erre ma honlapján közleményben válaszolt.
„A politikai akció kapcsán felhívjuk a figyelmet arra, hogy az ügyészség az Alaptörvénynek és a rá vonatkozó törvényeknek megfelelően, az igazságszolgáltatás közreműködőjeként, függetlenül eljárva érvényesíti az állam büntetőjogi igényét.
A politikai akció keretében megemlített ügyek közül azon esetekben, ahol annak fennálltak a törvényi feltételei, a Központi Nyomozó Főügyészség nyomozást folytatott, mint például Mengyi Roland – aki ellen 2017 áprilisában vádat emelt – vagy Simonka György – akit 2018. novemberében gyanúsítottként hallgatott ki – ügye.

Az akció keretében ugyanakkor olyan ügyeket is megkíséreltek felróni az ügyészségnek, amelynek felderítése nem tartozik a hatáskörébe, és amelyben a rendőrség vagy a NAV folytatott eljárást.
Jellemző példája ennek az aktivisták által feltüntetett Elios-ügy, amelyben már sokadik alkalommal hivatkoztak igaztalanul az ügyészségre. Az OLAF magyarországi közvilágítási projektekkel kapcsolatos 2017. december 22-én kelt ajánlását 2018. január 8. napján kapta meg a Legfőbb Ügyészség. A Legfőbb Ügyészség az ajánlást az eljárásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Pest Megyei Főügyészségnek továbbította, amely az ügyben – az OLAF által kezdeményezett ügyekben mindig követett gyakorlatnak megfelelően – 2018. január 22. napján nyomozást rendelt el, különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt. A nyomozást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda folytatta. Az új Be. szerinti felderítési szakban lévő eljárást a Nemzeti Nyomozó Iroda a 2018. október 26. napján kelt határozatával bűncselekmény hiányában megszüntette”
– emlékeztetett az Orbán Viktor veje, Tiborcz István körül gyűrűző botrány esetében történtekre a politikától nyilvánvalóan teljesen függetlenül működő ügyészség. A közleményben egyébként szerepel az is, hogy
az aktivisták állításával szemben, a vízzel nagyobbrészt el nem távolítható felfestés köztisztasági szabálysértés megvalósítására lehet alkalmas.