Péterfalvi: A tanárnak nincs joga rögzíteni a gyerekek véleményét

Péterfalvi Attila szerint a pedagógusnak nincs joga arra, hogy bármilyen kérdésben nyilatkozattételre hívja fel a gyerekeket és véleményüket rögzítse – a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke erről az MTI-nek nyilatkozott szerdán.

2012. december 19., 10:24

Az MTI azért kereste meg a NAIH elnökét, mert a hvg.hu kedden azt írta: Balatonalmádiban, a Magyar-Angol Tannyelvű Gimnáziumban tájékozódnak a végzősök sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteiről, és jegyzőkönyvezik az általuk elmondottakat. A szülők a portálnak azt mondták, hogy a gyerekeiket behívták az igazgatónőhöz, és arról faggatták őket, beszélnek-e meghirdetett sztrájkról, a tanárok buzdítják-e őket arra, a keretszámok szóba kerülnek-e közöttük. Az összegyűjtött válaszokat szerdán el kell küldeniük a Veszprém Megyei Kormányhivatalba – írta a hvg.hu.

Az ügy miatt szerda reggel a végzős diákok sorfallal fogadták tanáraikat és az igazgatót az intézményben. Péterfalvi Attila hangsúlyozta: a hatóság nem döntött még arról, hogy indítanak-e vizsgálatot az ügyben, mérlegelni fogják ugyanis az összes körülményt, és kérdés, hogy érkezik-e beadvány. Erre tekintettel a hatóság elnöke jelezte, hogy nem a konkrét ügyről, hanem általánosságban fejti ki véleményét. Szerinte az „normális dolog”, hogy az iskolában egy osztályfőnöki órán a tanár a diákokkal aktuális ügyekről, akár kormányzati intézkedésekről, törvényekről beszélget, és nem minősül adattovábbításnak, ha a tanárt ezután „felhívják telefonon valamelyik hivatalból” és ő elmondja a leszűrt következtetéseket, például hogy a diákok többsége mit gondol az adott ügyről.

Péterfalvi Attila ugyanakkor kijelentette: arra azonban „nincs joga a pedagógusnak, hogy nyilatkozattételre hívja fel a gyereket, az meg pláne nem megy, hogy a beszélgetéseken elhangzottakat rögzíti”. Álláspontja szerint, ha a véleményt rögzítik, akkor az a gyerek személyes adataként jelenik meg, ha pedig aktuális kérdésekről beszélgetnek, akkor ez politikai vélemény is lehet, ami ráadásul különleges adatnak minősül. Ugyanakkor a köznevelésről szóló törvény szerint olyan adatot, „hogy a gyerek elmondja valamivel kapcsolatban a véleményét”, nem lehet rögzíteni – mutatott rá. Hangsúlyozta azt is, hogy a jogszabályok alapján a pedagógust eleve titoktartási kötelezettség terheli a gyerek által elmondottak vonatkozásában. „Ezek a hírek azért rosszak, mert rongálják a pedagógus és a diák közötti bizalmi viszonyt” – jegyezte meg a NAIH elnöke.

A diákok Facebook-oldalt nyitottak, ahol ezt az üzenetet tették közzé:

„Tisztelt Igazgató Asszony!

Mi, mint a Balatondalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium volt diákjai mélységes felháborodással értesültünk arról, ami a gimnáziumban történt: diákokat és tanárokat hallgattak ki, jegyzőkönyvezték a szavaikat stb. Nem használjuk az „állítólag” kifejezést, mivel a beszámolók hitelesnek tűntek! Egyelőre 5 tanárról és 14 diákról lehet tudni!

Azt természetesen nem tudjuk eldönteni, hogy ténylegesen el is juttatják-e a Kormányhivatalba a felvett jegyzőkönyveket, de maga az eljárás olyan elképesztő, hogy alig találunk szavakat, pedig anno ebben a gimnáziumban igen szépen megtanítottak minket fogalmazni... megfogalmazni a gondolatainkat, kiállni magunkért egy közösség tagjaként viselkedni, boldogulni az életben. Felvérteztek minket tudással, élménnyel, szeretettel. Tanáraink mindenkor kiálltak mellettünk, befogadó, támogató volt a közeg, amiben tanulhattunk, élhettünk!

Hova lett mindez, kérdem Önt, Igazgató Asszony? Hogy sikerült odáig eljutni, hogy ez az elképesztő, méltatlan és a „kihallgatottakra” nézve megalázó eset megtörténhetett... Almádiban???

Hol volt Ön, amikor ez az iskola még virágzott? És hogy lett Önből Igazgató? Mit tud ennek az iskolának a múltjáról? Mert hogy a szellemiségéből semmi nem érintette meg Önt, azt ez az ominózus eset is jól példázza!

Maximálisan elutasítjuk azt, ami az iskolában történt! Nem lehet a diákokkal való beszélgetéseket jegyzőkönyvezni, előzetes hozzájárulásuk nélkül. Az Önök eljárása a fegyelmi, illetve a büntető eljárásokéra emlékeztet!

Ellenben lehet sztrájkolni, mert az MINDENKINEK ALAPVETŐ joga! És Önnek nincs felhatalmazása (?) arra, hogy ezt megakadályozza. Előzetes felmérést maximum bizonyos alapellátás biztosítása végett tehet(ett volna!)

Ez egy valódi politikai kultúrával rendelkező országban soha, de soha nem történhetett volna meg! Az illegálisan adatokat gyűjtő, a diákokat és tanárokat megalázó/megfélemlítő vezetőket leváltják, ha már maguktól nem mondanak le tisztükről! De nem történhetett volna meg a "régi almádi gimiben! sem”

Szívből reméljük, hogy a diákságnak és a tanári karnak az a része, aki még nincs megfélemlítve, kiáll és hallatja a hangját, tiltakozik minden fórumon, és ha kell, megkeresi az Oktatási Jogok Biztosát is!

Mi abban látjuk feladatunkat, hogy az öregdiákokat szólítsuk ugyanerre!

Addig is szégyelljük magunkat Ön helyett is!”