Fontos felhívást tett közzé a Nébih: a pestisről van szó

Azonnali értesítést kér a juh- és kecsketartóktól a Nébih ppr-gyanú esetén. 

2024. augusztus 1., 16:02

Szerző:

A juh- és kecsketartóknak rögtön értesíteniük kell az állatorvosokat és az állategészségügyi hatóságot, ha az állományaikban a kiskérődzők pestisére (peste des petits ruminants, ppr) utaló jeleket látnak – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján csütörtökön közzétett felhívásban.

Július első felében tört ki 

A lázzal, szem- és orrfolyással járó betegség miatt a kiskérődzők behozatalát is korlátozni kellett. A ppr-járvány július első felében tört ki Görögországban, onnan az EU egyik tagállamába sem lehet juhot és kecskét szállítani. A betegség napokon belül megjelent Romániában is, a Magyarországhoz közeli Temes megyében is észlelték, így a szomszédos országból sem kerülhetnek kiskérődzők belföldre, írja az MTI. 

Át kell vizsgálni az állatokat 

Az országos főállatorvos rendelkezése alapján az idén érkezett romániai juh- és kecskeszállítmányokat szintén át kell vizsgálni, a tranzitszállítmányokat pedig fokozottan ellenőrzik. A hatósági figyelem kiterjed az illegális állatszállítmányokra, valamint a Romániába és Görögországba irányuló kivitelre is.

Emberre nem veszélyes, de... 

A ppr emberre nem veszélyes, de a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegségének számít. Megjelenése súlyos gazdasági károkat okoz, ezért nagyon fontos a behurcolás megakadályozása – olvasható a közleményben. Szóval bár a ppr az emberre nem ártalmas, azért nem árt óvatosnak lenni, mert ahogyan arról portálunk is beszámolt pestissel fertőzött embert találtak az USA-ban még július elején. A Colorado Államban lévő Pueblo megye egészségügyi hivatala jelentette be, hogy a tisztviselők az előzetes vizsgálati eredmények alapján egy pestissel fertőzött emberi esetet vizsgálnak.

Antibiotikummal kezelhető 

A hivatal szerint a baktériumot bolhák terjesztik, és vadon élő rágcsálók között terjed, de az embereket és háziállatokat is érintheti: az emberek fertőzött bolhák csípése, beteg állatok érintése és cseppfertőzés útján fertőződhetnek meg. A tünetek közé tartozik a hirtelen fellépő láz és hidegrázás, erős fejfájás, izomfájdalom, hányinger, hányás és gyakran duzzadt nyirokcsomók. A pestis antibiotikumokkal kezelhető, de gyors kezelésre van szükség, hogy a súlyos szövődményeket elkerülhessék.Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2010 és 2015 között a pestis minden formájának 3248 esetét jelentette világszerte, köztük 584 halálesetet. Az Egyesült Államok nyugati vidéki területein, például Coloradóban elszigetelt fertőzési esetek fordultak elő.

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)