Pattanásig feszült a helyzet Gyöngyöspatán

Kedden késő este újabb felfordulás volt Gyöngyöspatán: a hetek óta a faluban önkényesen masírozgató Véderő tagjai és helyi lakosok keveredtek tömegverekedésbe. Négy sérültet szállítottak kórházba, egyikük súlyosan, a többiek pedig könnyebben sérültek meg. A helyi romák szerint a paramilitáris csoport tagjai inzultálták őket, míg a Véderő tagjai azt állítják, legalább százhúsz, kaszákkal és kapákkal felfegyverkezett roma esett nekik. A helyiek szerda délelőtt összepakolták holmijukat- a cigányokat senki nem védi meg, ezért menekülniük kell, mondják.

2011. április 27., 19:18

Csemer László roma aktivista azt mesélte az

Indexnek, a balhé a Bem utca felső részén tört ki , ahol a Véderő és más szervezetek tagjai születésnapot ünnepeltek (azt mondják, elég gyakran ünnepelnek születésnapot, szerintük ez csak indok, hogy csoportosan legyenek). Itt kötöttek bele a helyi cigányokba, és lőfegyverrel is elkezdték fenyegetni őket. Mire a rendőrség kiért a helyszínre, az utca alsó részén kitört az igazi összecsapás, Csemer szerint csak elterelés volt az ezt megelőző szóváltás. Szemtanúk szerint szerint hét-nyolc cigány és négy-öt egyenruhás verekedett össze, bár a Véderő tagjai százhúsz (!) felfegyverkezett romára kenik a támadást: ők csak védekeztek a rájuk támadó hihetetlen túlerővel szemben.

A verekedésben megsérült egy 14 éves szellemi fogyatékos fiú is, akit leütöttek. Az eset felderítésében nem sokat segítenek a vallomások, ugyanis homlokegyenest ellentmondanak egymásnak; a Bem utca sarkán viszont van egy térfigyelő kamera, a felvételeket még vizsgálják. A kedélyek továbbra sem csillapodnak a kedd esti verekedés után, még annak ellenére sem, hogy már több száz rendőr védi a települést.

"Gyöngyöspatán nem cigánykérdés van, hanem nácikérdés van" - írta a Facebookon

blogbejegyzésébenGyurcsány Ferenc, aki egymillió forintot ajánlott fel - melyet a Népszabadságinformációi szerint azóta már át is utalt - a település kisebbségi önkormányzatának. A volt miniszterelnök "Nácikérdés Gyöngyöspatán" című írásában kifejtette: "önmaguk tiszta magyarságában és mások sármagyarságában elvakultan hívő és hitüknek radikális tettekkel nyomatékot adó náci társaságok, csoportok fenyegetnek bennünket. Bárkit, akik nem olyanok, mint ők. Gyöngyöspata egyre mélyülő drámája nemzeti tragédiává fog pillanatokon belül válni, ha nagyon gyorsan nem cselekszünk." Gyurcsány a pénzt "evakuálásra, szállításra, átmeneti szállásra" ajánlotta fel és hozzátette, minden demokrata dolga, hogy ne tűrje "a náci mocskot, ne tűrje magyar emberek félelembe hajszolását, félelemben tartását."

A Roma Sajtóközpont szerkesztőségükbe eljuttatott közleménye szerint a belügyminiszter hiába ígérte, nem lett rend, és noha sok rendőr van a helyszínen, a helyiek mégsem bíznak abban, hogy megvédik őket. "A településen maradt roma férfiak ma este is őrködni fognak: éberek leszünk, nehogy álmunkban gyilkoljanak meg bennünket" - mondta ifjabb Farkas János, a gyöngyöspatai roma önkormányzat elnöke.

A keddi véres összecsapások miatt a helyszínre utazott és tartott sajtótájékoztatót Horváth László kormánymegbízott, aki az elvaduló gyöngyöspatai eseményeket kormányellenes propagandának tartja. Horváth elmondta, kedd este érkezett a faluba, éjszaka mindkét féllel beszélt és igyekezett közvetíteni is, valamint hangsúlyozta: "a kormány mindent megtesz a helyzet rendezéséért, de a közelmúlt eseményei erős kormányellenes kampányának tekinthetők." A kormánybiztos szavaiból az

Indexszerint a gyöngyöspataiak meneküléséért nem a faluba költöző szélsőjobbosok a felelősek, hanem maguk a cigányok. "A kitelepítés a világsajtónak jó" – mondta Horváth, és a kormányellenes kampány példájaként említette még Gyurcsány Ferenc egymilliós felajánlását.
Ő maga viszont nem ajánlott fel támogatást. Horváth elmondta, a feszült helyzet miatt két hónapja kell fenntartani erős rendőri készültséget, ami eddig 44 millió forintba került az adófizetőknek

A sajtótájékoztató végén felszólalt egy helyi roma vezető, azzal a panasszal, hogy a a rendőrség meglepő módon a romáknál tart házkutatásokat, miközben a véderősök mindenki által ismert falubeli szálláshelyeit nem háborgatják. A kormánymegbízott szerint ezekbe az ügyekbe neki nincs beleszólása.

A büntető törvénykönyv szigorítására készül a kormány - jelentette be a Szijjártó Péter a gyöngyöspatai tömegverekedés után. "A javaslat értelmében két évig terjedő börtönnel lennének büntethetők azok, akik másokban félelmet és riadalmat keltve a közrend fenntartására irányuló vagy annak látszatát keltő akciókat szerveznek arra vonatkozó felhatalmazás nélkül" - írja az

origo.hu.

A kormányülésről után Orbán Viktor is beszámolt Facebook

oldalán: "fontos kormányülésen vagyunk túl. Az ember azt hiszi, mindenki ért a szép szóból, kár, hogy ez nincs így. Ilyenkor egy kormány kénytelen az erő nyelvén beszélni. Btk.-módosítás, részletek a híradásokban" - írta a kormányfő.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.