Kertes háza van? Sokkoló bírságot kaphat, ha nem figyel
Azok az ingatlantulajdonosok, akik hagyják elszaporodni a parlagfüvet a kertjükben, milliós bírságot kaphatnak.
A Nébih tavaly 1845 esetben szabott ki bírságot a gondozatlan földterületek miatt, az összes kiszabott büntetés mértéke pedig elérte a 94 752 000 forintot. Ebből 57 eset belterületre, vagyis leginkább kertekre, építési telkekre vonatkozott, derül ki a Pénzcentrum beszámolójából.
Mint kiderült, tavaly a legmagasabb belterületi büntetés 750 ezer forint volt, összesen több mint 4 millió forintot fizettek be a parlagfüves belterületi ingatlanok tulajdonosai. A szakértők szerint a tavalyi időjárás kedvezett a gyomnövénynek, idén viszont egy esetleges tavaszi lehűlés, vagy a kevés csapadék még gátat vethet neki.
Emelkedik a bírságolási tendencia
A Pénzcentrum megkeresésére a Nébih elárulta, külterületeket érintően tavaly 1845 bírsághatározat született, összesen 2685 hektárnyi területet érintően. Ezek esetében a kiszabott összes büntetés 94 752 000 forint volt 2023-ban. Az elmúlt parlagfűszezonban a legnagyobb, kormányhivatalok által parlagfű miatt kirótt büntetés 3 750 000 forint volt.
A bírságolási tendencia emelkedik: 2022-ben még összesen 57 esetben szabott ki növényvédelmi bírságot a Nébih belterületeken a parlagfű miatt, összesen 2 627 000 forintot fizettek az ingatlantulajdonosok. 2021-ben még csak 27 esetben büntettek belterületen az elszaporodó parlagfű okén, összességében akkor 1 590 000 forintnyi büntetést osztottak ki az ingatlanok tulajdonosai között.
A bírság mértéke változó: 15 ezer forinttól akár 5 millió forintig is terjedhet. De mit tegyünk, ha parlagfűvel szennyezett területet találunk? Először is regisztrálnunk kell a Nébih parlagfű-bejelentő rendszerében, ezt követően elég bejelentkezni, és akár a szennyezett terület mellől is intézhetjük a bejelentést.
Kedvez a parlagfűnek az enyhe időjárás
A parlagfű leginkább a frissen bolygatott területeket kedveli, de a csapadékos időjárás is kedvez a gyomnövénynek, a tavaszi mezőgazdasági munkák során pedig hatalmas területeket áraszthat el, ha nem figyelnek a gazdák. A szakemberek szerint 2024-ben a korán érkező, enyhe időjárás kedvezhet a talajban megbújó csíráknak, ezért érdemes figyelni a korai irtásra.
Mint a hatóságtól a lap megtudta, hazánkban a parlagfű elterjedése és megjelenése nem egy állandó értéket mutat, hanem a terület hasznosításától, továbbá az adott év időjárásától függően térben és időben dinamikusan változó. Hozzátették, az olyan területeken, ahol már több éve zárt növénytakaró van, nem okoz gondot a parlagfű, mivel az évelő domináns fajok nem engednek neki teret.
2023-ban a több hullámban érkező csapadék, valamint a meleg időjárás kedvező feltételeket teremtett a parlagfű csírázásához és fejlődéséhez. Tekintettel arra, hogy a területek erős parlagfű-fertőzöttséget mutattak, a korábbiakhoz képest több alkalommal volt szükség a parlagfű elleni védekezésre - emlékezett vissza a Nébih, amely szerint ezzel párhuzamosan 2023-ban tovább nőtt a bejelentett parlagfüves területek nagysága, különösen a belterületeket érintően. Mindez abból következik, hogy immár a lakosság is egyre sűrűbben használja a hatóság Parlagfű Bejelentő Rendszerét.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: KovalskiOlga via Pixabay)