Pár hónap alatt 35 ezer ember kerülhet az utcára
A kormánytisztviselők után az önkormányzatoknál dolgozó köztisztviselőket is indokolás nélkül rúghatnák ki három fideszes képviselő indítványa szerint.
A közszolgálati jogviszonyt a munkáltató felmentéssel indokolás nélkül megszüntetheti – így módosítaná három fideszes képviselő a köztisztviselői törvényt – írja a
Népszabadság. Ugyanakkor el kellene bocsátani mindenkit, akinek a munkahelye jogutód nélkül megszűnik, s menesztenék azt a vezetőt is, akinek a vezetői megbízatását visszavonták, és foglalkoztatására más köztisztviselői munkakörben nincs lehetőség. A Kósa Lajos, Kovács Zoltán és Tarlós István által jegyzett, minden egyeztetés nélkül benyújtott előterjesztés alapján tehát – a központi közigazgatásban dolgozó kormánytisztviselőkhöz hasonlóan – az önkormányzatoknál alkalmazott körülbelül 35 ezer köztisztviselőt is minden magyarázat nélkül kirúghatnák. Kovács Zoltán azt nyilatkozta: a helyhatósági választások után az eddigi tapasztalatok szerint igen nehéz vagy csak többmilliós végkielégítés árán lehet szabadulni a jegyzőtől vagy egy-egy „bebetonozott” köztisztviselőtől. Az indokolás nélküli felmentés lehetősége most azt jelenti – hangsúlyozta –, hogy a polgármester szabadabban megválogathatja, kivel kíván együtt dolgozni.A helyzetet a három fideszes képviselő-polgármester még tovább egyszerűsítené. Ma ugyanis a csoportos leépítés előtt egyeztetni kell az érdekképviseletekkel, s a nagyobb arányú létszámcsökkentésről az érintetteket legalább harminc nappal előbb kötelező tájékoztatni, miként a foglalkoztatási hatóságot – a munkaügyi központot – is. Ezeket a passzusokat az előterjesztés szerint törölnék a köztisztviselői törvényből, vagyis: a szakszervezetek nem akadékoskodhatnának. A módosítás következményeként még azokat is rapid módon meneszthetnék, akik amúgy felmentési tilalom hatálya alatt állnak, mert például betegszabadságon vannak.
A végkielégítésekre vonatkozó szabályok azonban egyelőre nem változnának. Vagyis: a kirúgott köztisztviselők például húsz év szolgálati viszony után összességében továbbra is hathavi felmentési időre és nyolchavi végkielégítésre lesznek jogosultak (a kormánytisztviselőknek csupán két hónap jár). Ha azonban a munkaviszony megszűnése miatt kifizetett kétmillió feletti juttatásokat terhelő 98 százalékos különadó érvényben marad, a lap szerint a fideszes politikusok nem kockáztatnak sokat, hiszen 14 havi bért csak az a menesztett közszolga vihet haza, akinek a bruttó fizetése nem éri el a 143 ezer forintot. Egy önkormányzat ötvenes éveiben járó osztályvezetője ennél jóval többet keres, így ha menesztik, a járandóságát a büntetőadó alaposan lefölözi, miközben az elhelyezkedési esélye gyakorlatilag nulla.
Arcátlanságnak minősítette Fehér József, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének főtitkára a tervezeteket. A főtitkár a Népszabadságnak leszögezte: nem érti, miért üldözi ilyen hihetetlen elszántsággal a saját apparátusát a Fidesz-kormány. A központi államigazgatási szerveknél dolgozó, kormánytisztviselővé átminősített köztisztviselők után ugyanis most a helyhatóságok köztisztviselőit, illetve az önkormányzati intézmények közalkalmazotti státusban foglalkoztatott vezetőit is célba veszik. – Mindez egy jól felépített folyamat része, ami ráadásul a közszolgálat „leszalámizását” szolgálja – véli Fehér József. – Paradigmaváltás tanúi lehetünk, és az üzenet mindenkinek szól: a Fidesznek nem jól képzett, ugyanakkor a mindenkori kormány iránti kötelező lojalitást tanúsító közszolgákra, hanem pártkatonákra van szüksége – fogalmazott a főtitkár. Szerinte ezt mutatja, hogy most nem csupán a kormányváltásokhoz kapcsolódó, s már kényszerűen megszokott politikai zsákmányszerzésről, hanem új „közszolgálati kultúra” megjelenéséről van szó.
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) az Alkotmánybírósághoz fordul, ha a parlament elfogadja a indítványt. Varga László, a SZEF elnöke szerint a törvény megszavazása esetén néhány hónap alatt 35 ezer ember kerülhet az utcára. Úgy látja, a cél az, hogy amennyiben egy köztisztviselőt politikailag vállalhatatlannak tartanak, akkor őt szakmai munkájától függetlenül, minél egyszerűbben, kisebb költségvetéssel lehessen elbocsátani – mondta el a Népszabadságnak.