Pár centis hóra számíthatunk
Itt-ott hózápor is kialakulhat, a lehullott hó lokálisan kedvező körülmények mellett akár meg is maradhat.
Felhőátvonulásokra számíthatunk döntően többórás napsütéssel – írja az OMSZ. Délelőtt még a Dunántúlon, délutántól pedig főként az Alföldön van esély elszórtan hózápor kialakulására, nyomában általában pár centiméteres, az alföldi összeáramlási zónában és a Bakonyban lokálisan ennél vastagabb hóréteg is kialakulhat. Az északnyugati szél nagy területen lesz erős, helyenként viharos lökések is várhatók, amelyek a havas dunántúli hegyekben hordhatják a havat.
A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 0 és +5 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő.
A nyugati területek fölé észak felől gyenge csapadékgócok sodródnak be. Ezekből a Dunántúlon általában lepel – pár cm tapadó hó hullhat. Az éjszaka képződött vékony hóréteg síkvidéken nagyrészt elolvad, viszont ott, ahol megmarad, az erős, viharos északnyugati szél hordhatja a havat. Délután az Alföldön egy összeáramlás mentén lokálisan szintén összegyűlhet lepel – néhány cm vizes, tapadó hóréteg.
Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg különösképpen.
Legáltalánosabb panaszként fejfájás, migrén jelentkezhet. Az idegrendszer ingerlékenysége gyakran csökken ilyen időjárási helyzetekben, ezért a reflexidő megnyúlhat, a cselekvési reakció késhet, emiatt a közlekedésben résztvevőktől fokozott figyelem szükséges. Tartós álmosságérzés jelentkezhet. A fokozottabb véralvadási hajlam miatt nagyobb az esélye trombózisnak. A vércukorszint alacsonyabbá válhat. Vasárnap fokozatosan megszűnik a hideg fronthatás.
(Kiemelt képünk illusztráció. Behavazott mező Ács közelében 2013. március 16-án. Fotó: H. Szabó Sándor / ORFK / AFP)