OVF: szombaton tetőzik a Duna a fővárosban
Órákon belül tetőzhet Budapestnél a Duna, amelynek vízszintje most 830 centiméter a fővárosnál - mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője az M1 aktuális csatorna szombat reggeli műsorában.
Siklós Gabriella közölte: nem valószínű, hogy a 830 centiméternél már sokkal tovább nőne a Duna vízszintje, mert a Lajtán a vártnál kevesebb víz érkezett. Az OVF tájékoztatása szerint a Dunakanyarban a 2013-as rekord árvízhez képest 50 centiméterrel alacsonyabb volt a tetőzés vízszintje.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a szakemberek folyamatosan találnak buzgárókat, csurgókat a védműveken, és ezek megjelenése a tetőzésnél egyre gyakoribb lesz.
Kérdésre elmondta azt is, hogy Pilismaróton megcsúszott (suvadt) a töltés, de a szakemberek ezt gyorsan kezelték és leterhelték a védművet.
Kitért arra is, hogy nem értesült semmilyen különleges eseményről a budapesti védekezés kapcsán; a Margit-szigeten a védművek tartanak, szivárgásról egyelőre nincs hír.
A Duna főváros alatti szakaszáról szólva megjegyezte, hogy egy korábbi nagy árvíz miatt ezen a részen nagyon magas a partfal, és a mostani védművek is már készen állnak.
Siklósi Gabriella elmondta azt is, hogy a védekezés például a Dunakanyarban most sokkal korábban, hatékonyabban, gyorsabban és tervszerűbben ment, mint 2013-ban.
Kemény küzdelem ez
Mint ismert, a Margitszigeten komoly küzdelem zajlik, mivel a homokzsákok nem azonos magasságúak mindenhol a déli lejtés miatt: itt annak ellenére is nagy a készültség, hogy a szigetet már napokkal ezelőtt lezárták. Sajnos mindenütt van mitől tartani, ugyanis a szomszédos országokból érkező hírek aggasztóak. A Boris nevű ciklon extrém mennyiségű csapadékot hozott, ennek hatására Közép-Európa számos folyója kilépett a medréből, és a híradások szerint az sem ritka, hogy teljes városokat elönt a víz.
Magyarországon egyelőre több településen is nehéz helyzet alakult ki. Kismaroson elöntötte az utcákat is a víz, ott már csak csónakokkal lehet közlekedni, de Baja is veszélyben van, Kisoroszit pedig teljes egészében elzárta a külvilágtól az áradás.
A miniszterelnök szerint jövő héten csütörtökig kell kitartani, addig azonban még bőven van teendő. Ott sem lehet megnyugodni, ahol már bekövetkezett a tetőzés, ugyanis bárhol megsérülhetnek a gátak, a szivárgásokat pedig azonnal kezelni kell. Mint elmondta, mostanra már jóval kevesebb önkéntes segíti az árvízi védekezést, ebben azonban még számítanak rájuk, mert a járőrözést nem lehet abbahagyni.
Orbán Viktor szerint mezőgazdasági kárral számolni kell, de ez nem lesz jelentős. Az árterekben épült házak miatt sokan anyagi kárt szenvedhetnek, ami a miniszterelnök szerint a biztosítókra tartozik, ebbe a kormány nem kíván beavatkozni. Véleménye szerint a helyzet komolyságához képest sikerül szerencsésen átvészelni az ár levonulását.
A védekezés irányítását a vízügyi szakemberekre bízza, az ő szavuk a döntő minden nagyobb horderejű kérdésben. A Duna jelenleg meghaladja a 800 centiméteres magasságot Budapestnél, ez tovább fog emelkedni, de a jelenlegi előrejelzések szerint a kritikus 9 méteres magasságot biztosan nem fogja elérni. A németországi esőzések azonban tovább duzzasztják a folyókat, így az áradás, majd az apadás még napokig elhúzódhat.
(Fotó: OVF)