Ötpontos tervvel álltak elő a rezidensek a kórházi fertőzések ellen
Szorgalmazzák, hogy az egészségügyi kormányzat 2017. július 1-jére, azaz a Semmelweis-napra minden betegellátási ponton tegye elérhetővé az alkoholos kézfertőtlenítő gélt mint „a betegellátás minimumfeltételét”. Megjegyezték, ehhez külön forrásokat kell rendelni, hogy az intézményeknek ne a jelenlegi, „meglehetősen szűkös” gyógyszerkeretből kelljen kigazdálkodniuk ennek költségeit – írja a Magyar Hírlap.
Az orvosképzésben nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a kórházi fertőzésekre és azok megelőzésének oktatására, illetve ellenőrizni a kötelező évenkénti továbbképzés tényleges teljesítését. Az egészségügyi kormányzatnak programot kellene indítania, hogy az elkövetkező négy évben felére csökkenjen az úgynevezett MRSA és a Clostridium difficile okozta kórházi fertőzések előfordulási gyakorisága – közölték.
A Reszasz szerint szükség van továbbá egy megbízható adatbázis kialakítására, amelyet a kórházak és a betegellátási egységek is megismerhetnek, saját adataikat monitorozhatják, ellenőrizhetik és más kórházakéval összehasonlíthatják. Az ötödik pontban kezdeményezik, hogy az Országos Epidemiológiai Intézet legalább félévenként hitelesen és közérthetően tájékoztassa a szakmai szerveket, az Országgyűlést és a lakosságot a kórházi fertőzésekről.
A lakosság felmérések szerint magasnak értékeli a kórházi fertőzések arányát, és minden hetedik válaszadó kapott már fertőzést állami egészségügyi intézményben. Az országos tisztifőorvos az Országgyűlés népjóléti bizottságának ülésén a közelmúltban mégis azt mondta: összességében csökkent a kórházakban a fertőzések száma az elmúlt években, az intézmények biztonságosak, a javuló adatokat tekintve Magyarország az európai összehasonlításban is jól áll.