"Országszerte tízezer orvost és szakdolgozót bocsáthatnak el..."
Elfogadhatatlan, jogszerűtlen és lehetetlen a korábbi finanszírozási összeg 80 százalékából működtetni a kórházakat – közölte lapunkkal Varga Ferenc. A Magyar Kórházszövetség elnöke vélekedett így a szaktárca októberre tervezett bázisfinanszírozása kapcsán. A javaslat ugyanis eltér a szakminiszter által korábban ígért feltételektől, miszerint a kórházak az idei teljesítményük átlagának 90 százalékához jutnának hozzá havonta.
A Népszava azt írta: a tervezet szerint viszont a korábbi átlagpénzek csupán 80 százalékát kapnák, ami a kórházvezetők szerint 20 százalékos forráskivonást jelentene. Ráadásul, emlékeztettek a főigazgatók arra is, eddig úgy volt, hogy októbertől az új finanszírozás részeként a súlyponti kórházak – köztük az egyetemi klinikák, a legnagyobb megyei és az országos intézetek – pluszdíjazásban részesülnek. Csakhogy a bázisfinanszírozás első tervezetéből mindez kimaradt.
Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesületének elnöke a napilappal közölte, kórházában, ha kell, csupán sürgősségi és akut eseteket látnak el, s meglehet, hogy az intézmény képtelen lesz kifizetni a közüzemi számláit vagy gyógyszert rendelni.
Ary Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke pedig azzal érvelt a Népszavának, hogy a fekvőbeteg-ellátó intézményeknél az egészségügyi kiadások 60-70 százaléka bérköltség, a járóbeteg-ellátóknál ez az arány 70-80 százalék. Vagyis, ha az eddigi finanszírozási összegek csupán 80 százalékához jutnak hozzá, akkor nem marad semmi a működtetésre.
Igen súlyos a helyzet Repa Imre professzor, a Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója szerint is. Országszerte tízezer orvost és szakdolgozót bocsáthatnak el kényszerből a kórházak, ha a kormány nem oldja fel az egészségügyi kassza 30 milliárd forintos zárolását – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján.
Az Egészségügyi Minisztérium megdöbbenéssel olvasta a kórházi szakmai szervezetek közös állásfoglalását, a bázisfinanszírozás ügyében ugyanis folyamatos az egyeztetés, éppen pénteken lesz újabb találkozó, amelyre minden szakmai fórum hivatalos. A tárcánál úgy fogalmaztak: nem korrekt, hogy politikusok és intézményvezetők folyamatosan az Egészségbiztosítási Alap forrásaira és a minisztériumra mutogatnak, miközben az intézmények fenntartóinak és menedzsmentjének felelősségéről egy szó sem esik. Egyúttal a minisztérium közleményében megjegyezte: morálisan elfogadhatatlan minden olyan riogatás, ami a betegellátás biztonságát akár a legkisebb mértékben is érinti.