Orbánnál tejhatalmú "oligarchák" vezetik a kiterjedt apparátust
Sajtóhírek szerint Orbán Viktor összevont minisztériumokkal képzeli el a kormányzást, ami elemzők szerint hatalomtechnikai szempontból előnyös lehet. Aggályos lehet viszont a nyilvánosság kérdése, ugyanis a minisztereket lehet kérdezni a parlamentben, viszont leendő felépítés szerint a közvetlenül felelős államtitkárokat már nem. Spórolni ezzel sokat nem lehetne, de az üzenete mindenképpen pozitív.
Gyömöre Máté a Progresszív Intézet elemzője szerint a csúcsminisztériumoknak kétségtelenül meglenne az az előnye, hogy Orbán Viktor könnyebben tudná akaratát érvényesíteni a kormányüléseken, hiszen lényegesen kevesebb miniszterrel kell majd "csatáznia". Ráadásul így az egyes érdekcsoportok is nehezebben tudják akaratukat érvényesíteni, hiszen egy-egy szakterület kikerül a kormányülések napirendjéről, és átkerül a tárcákhoz, emiatt pedig csökkenne ezeknek a területeknek a gazdasági mozgástere.
Az elemző a
Népszavának kifejtette, hogy a csúcsminisztériumok azt a látszatot is keltik a választók szemében, hogy ezzel olcsóbbá válik a végrehajtó hatalom működése, miközben ez a valóságban csak részben igaz. A kiszolgáló apparátus létszáma ugyan várhatóan valóban kisebb lesz, ám ez nem jelentős megtakarítás - tette hozzá.Az ellátandó területek viszont nem csökkennek, vagyis ugyanúgy kell foglalkozni oktatásüggyel, egészségüggyel, vagy éppen az önkormányzatokkal, csak éppen ezeket nem külön minisztérium végzi, hanem az egyes ágazatok betagozódnak az egyik csúcstárcába - fogalmazott. Ráadásul a Fidesz vissza kívánja hozni a közigazgatási államtitkári posztot, ami szintén nem abba az irányba hat, hogy lényegesen csökkenne a kormányzat mögött dolgozók létszáma.
Gyömöre szerint emiatt arra lehet számítani, hogy miközben Orbán Viktor a bürokrácia csökkentését ígéri, addig kormányában roppant méretű tárcákat hoz létre. "Talán nem véletlen, hogy a Fidesz elnöke kerülni igyekszik ezt a kifejezést, mivel ez azt sugallja, hogy szinte tejhatalmú "oligarchák" vezetik a kiterjedt apparátust" - mondta a napilapnak.
Az elemző szerint a csúcsminisztériumok létrehozása egy további kérdést is felvet, nevezetesen a nyilvánosság lehetőségét. Egy miniszter ugyanis interpellálható, kérdezhető, míg egy államtitkár nem, így egy fontos funkció, az ellenőrzés szenved csorbát. (Azonnali kérdés esetében persze a miniszter halaszthatatlan közfeladatai ellátása miatt kijelölheti válaszadásra az aktuális államtitkárt, ám ezt a képviselő nem köteles elfogadni.)
Gyömöre Máté szerint a Fidesz által bevezetni kívánt kormányzati struktúra (a brit típusú kabinetrendszer) tehát Orbán Viktornak politikai értelemben és a munkaszervezés szempontjából mindenképpen hasznos, ugyanakkor a túlzott központosítás abban az esetben, ha a csúcstárcát vezető miniszter az általa képviselt összes szakterületet egyedül kívánja vinni, akár a hatékonyság rovására is mehet.