Orbánék fizetnek a fiataloknak, csak jöjjenek haza

A magyar kormány fizet azért, hogy fiataljai otthon éljenek. A hatalom így akar véget vetni az agyelszívásnak, amelynek következménye, hogy csak tavaly majdnem 32 ezren hagyták el az országot – írja a Time.

2015. július 6., 09:00

Ez 46 %-os növekedést jelent egy év alatt. A vezetést annyira aggasztja az elvándorlás, hogy programot indított az érintettek visszacsábítására. Úgy becsülik, hogy a magyarok közül 350 ezren dolgoznak más államokban, többségük egyedülálló fiatal. Sokan közülük azt mondják, hogy nem tetszik nekik az ország hirtelen jobbra tolódása Orbán Viktor alatt. A hetilap idézi az egyik ellenplakátot, miszerint ha a külföldiek Magyarországra jönnek, hozzanak mindenképpen egy épeszű miniszterelnököt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint Európa manapság egyetért abban, hogy Ciprasz és Varufakisz a földrész kép legnagyobb politikai gonosztevője. És tény, hogy a modoruk messze nem tökéletes, diplomatikusságuk ügyetlen, a jogsértések időnként égbekiáltóak a részükről. Ám ha eltekintünk a görög adóssághegytől, és azt nézzük, hogy milyen erkölcsi és jogi kritériumok alapján ítélik meg a vezetőket, a kormányokat és az államokat a kontinensen, akkor meg kell jegyezni, hogy idáig sem Cipraszt, sem Varufakiszt nem lehet korrupcióval, a választások manipulálásával és az alapvető szabadságjogok elnyomásával megvádolni. Szemben azzal, hogy pl. Orbán Viktor megfélemlíti a médiát, időről időre kokettál a halálbüntetés visszaállításával és a menekülteket szívesen állítja egy sorba a terroristákkal. De vehetjük azt is, ami Romániában és Bulgáriában folyik. Ám Brüsszelben, Párizsban, vagy Berlinben mindezt tudomásul veszik.

Igaz, felvont szemöldökkel, hogy a magyarok, románok és bulgárok azt is tudják: a nyugat nem helyesli ezeket a praktikákat. Ami a görögöket illeti, az elemzés azt tanácsolja, hogy Görögországot végre olyan államnak kellene tekinteni, amely intézményei és hatóságai fejlettsége alapján egy tagjelölt szintjén mozog. És végre hozzá kellene kezdeni a nemzetépítéshez. Ez a hitelezők számára azt jelenti, hogy le kell írni a tartozásokat. A görögöknek pedig meg kell szabadulniuk a saját államukkal kapcsolatos illúzióiktól. Mindkettő fájdalmas, de nem a világ vége. Ám ha Európa valóban értékközösség, akkor ez vonatkozik az anyagi értékekre is.

(Szelestey Lajos/Klubrádió)