Orbán Viktornak elege van

Teljes megújulásra van szükség a stabilan növekvő gazdasághoz – mondta hétfőn Orbán Viktor miniszterelnök a jövő évi költségvetési törvényjavaslat általános vitájának első napján a parlamentben. Hozzátette: "Elegünk lett a kudarcokból, a kicsi szerencsétlen ország életérzéséből". Az ellenzék szerint a "toporgás költségvetését" nyújtotta be a kormány, és több millió ember pénzét, jövőjét és megtakarítását teszi kockára.

2010. november 16., 05:07

Orbán Viktor a megújulás költségvetésének nevezte hétfőn a parlamentben a 2011-re benyújtott büdzsé tervezetét. A miniszterelnök expozéjában azt mondta: a következő egy évben kell eldőlnie, hogy Magyarország képes-e kilábalni az adósságcsapdából, vagy legalább a csapda ajtaját "ki tudja-e feszíteni". A kormányfő szerint ha Magyarország képes a gazdasági növekedést 3 százalék fölött tartani, a hiányt pedig 3 százalék alatt, ha a térség mutatói nem romlanak drámaian, akkor 2014-15-re 70 százalék alá lehet csökkenteni az ország eladósodottságának mértékét, amely jelenleg 80 százalék felett van. Orbán pozitívumként említette, hogy a költségvetési javaslat nem örökíti át az előző rendszert, hanem egy teljesen új adórendszert fogalmaz meg. A miniszterelnök expozéjában azt is leszögezte: tisztában van azzal, hogy a múlt haszonélvezőinek nem érdeke a közös siker. Ugyanakkor hozzátette: nem kell tőlük félni – jelentette a Független Hírügynökség.

Mint mondta, a magyarok nem kisebb célt tűznek ki maguk elé a következő években, minthogy a formálódó új világban sikeres nemzet legyenek. "Elegünk lett a kudarcokból, a kicsi szerencsétlen ország életérzéséből" – mondta. A siker nem lehet adat, csak megélt valóság – mondta a kormányfő, hozzátéve, a munka első részét már elvégezték, most következik a második szakasz, a megújulás.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy egész Európában megújulási verseny zajlik. Mint mondta: ebben Magyarország nem áll rosszul, túl van már több olyan lépésen, amely más államokban "földindulást" indított el. Szerinte egy éve van az országnak arra, hogy ezt az előnyét beváltsa. Vagy ugyanis egy óriási hátrány - fogalmazott a kormányfő. Ez a hátrány pedig - tette hozzá - az ország hatalmas adósságállománya. Emlékeztetett arra, hogy 1998 és 2002 között az akkori polgári kormánynak sikerült 58-ról 53 százalékra csökkentenie a GDP-hez mért adósságállomány mértékét. Hangsúlyozta, hogy a 2002 után kormányzók óriási hiteleket vettek fel, amelyet jórészt korrupcióra és kiadásokra fordítottak. Orbán Viktor úgy látja: az elmúlt 8 esztendő ezen bűnéért valakiknek majd viselniük kell a politikai felelősséget.

A kormányfő elmondta, hogy az ország adósságállománya mostanra eléri a 20 ezer milliárd forintot. Csak 2010-ben 1200 milliárd forintot fordított az ország adósságszolgálatra - hangzott el. "Egy évünk van arra, hogy kitörjünk az adósságcsapdából, vagy kinyissuk a csapda ajtaját" - vélte a miniszterelnök. Ellenkező esetben - tette hozzá - veszélybe kerül az ország gazdasági, pénzügyi önállósága. Orbán Viktor szerint Magyarországon az adórendszer eddig elhibázott volt. "Csalásra késztetett és csalásra adott lehetőséget" - fűzte hozzá. Mint hangsúlyozta: ezen kívül nem volt méltányos sem. Orbán álláspontja szerint mindezeknek köszönhetően vészes mértékűre növekedett a szürke- és a feketegazdaság aránya. A miniszterelnök kiemelte, hogy az új adórendszer ezen változtat, modellértékűnek minősítette azt, amely " jutalmazza a teljesítményt, anélkül, hogy büntetné a sikert".

MSZP: Gondolja újra a költségvetési indítványt a kormány

Mesterházy Attila azt javasolta a kormánypárti képviselőknek, hogy hallgassanak a lelkiismeretükre és gondolják újra a jövő évi költségvetést, mert még nem késő fenntarthatóbbá, igazságosabbá, és stabilabbá tenni a javaslatot – írta az MTI. A szocialista frakcióvezető a költségvetési törvényjavaslat hétfői expozéjában hangsúlyozta: ebben a formájában ez a költségvetés minden idők legfelelőtlenebb költségvetési törvényjavaslata, ezért nem támogatják. Álláspontja szerint az indítványt józan ésszel és felelősséggel nem lehet támogatni és ha kormánypárti képviselők mégis megszavazzák, annak feltétlen lojalitás, vagy a cinizmus lehet az oka. Mindkettő elfogadhatatlan - szögezte le.

Véleménye szerint a törvényjavaslat nem a talpra állás, hanem megalapozatlanság és a jövő felélésének költségvetése. Életveszélyesnek nevezte a tervezett büdzsét, amely a túlzott önbizalomtól és optimizmustól kártyavárként omolhat össze, ha valami nem a kormány számításainak megfelelően alakul. Mesterházy Attila azzal vádolta a kormányt, hogy több millió ember pénzét, jövőjét és megtakarítását teszi ezzel kockára.

LMP: A "toporgás költségvetését" nyújtotta be a kormány

Az LMP szerint a kormány a "toporgás költségvetését" nyújtotta be az Országgyűlés elé, vagyis a kabinet jövőre sem kíván szakítani az elmúlt húsz év "felelőtlen és jövőtlen" politikájával - mondta Scheiring Gábor, a párt vezérszónoka hétfőn, a 2011-es büdzsé általános parlamenti vitájában. Scheiring hangsúlyozta: a kormány a következő évi költségvetésben "elődeihez hasonlóan lemond a rendszerváltás veszteseiről" és tovább fokozza a "már eddig is tűrhetetlen egyenlőtlenségeket". Az ellenzéki politikus a büdzsé legnagyobb hibájának nevezte, hogy az "értékelhetetlenül keveset tesz a munkahelyteremtésért, sőt sok esetben éppen az ellen tesz a közösségi szolgáltatások leépítésével".

Az LMP szerint egy legalább 5 százalékpontos járulékcsökkentéssel lehetne a leghatékonyabban növelni a foglalkoztatást, ám a kormány ehelyett fél százalékpontos, "rejtett" járulékemelést tervez - fűzte hozzá Scheiring Gábor.

Jobbik: Nem hoz szemléletváltást a büdzsé

A Jobbik szerint nem eredményez szemléletváltást a jövő évi költségvetés. Hegedűs Tamás, a párt vezérszónoka a költségvetés általános vitájában hangsúlyozta: a Jobbik ugyan egyetért a válságadók kivetésével, de rendkívüli adókra nem lehet hosszútávon támaszkodni. Szerinte nem látszik, a kormány gazdaságpolitikája hogyan lesz fenntartható, ami felveti annak veszélyét, hogy a kabinet évek múlva, az ágazati különadók kivezetésekor megszorításokra kényszerül.

A Jobbik vezérszónoka arról is beszélt, hogy bár a javaslat indoklásában megnevezett legfontosabb célok támogathatók, az előterjesztésből az derül ki, hogy a közbiztonsági, egészségügyi, oktatási ráfordítások stagnálnak. "Mi lenne, ha nem ezek lennének a prioritások?" - tette fel a kérdést. Kitért arra, a költségvetési tervezetből nem világos, hogy a kormány mitől reméli a foglalkoztatás növekedését, ezt véleménye szerint a személyi jövedelemadó csökkentése önmagában nem alapozza meg.