"Orbán Viktor lesre vezeti országát"
Orbánt nevezte az ország problémájának a Spiegel.
A német lap terjedelmes riportjában Magyarország helyzetét értékelve Orbán Viktort nevezte az ország „valós problémájának”, majd Gyurcsány Ferencet megszólaltatva mutatta be a volt miniszterelnök politikai pályáját. „Erőszakos hatalmi politikájával a nacionalista Orbán Viktor lesre vezeti országát” - kezdődik a Spiegel cikke. Clemens Höges azt is hozzáfűzte, hogy ugyanakkor a pénz fogy, a gazdaság megbénult, a polgárok pedig szenvednek. A cikkíró felidézte, hogy a hitelminősítő intézetek bóvli kategóriába sorolták a magyar állampapírokat, a befektetők pedig tíz százalékos hozamokat követelnek a kormánynak nyújtott kölcsönökért. Arról is beszámolt, hogy az Európai Bizottság a múlt héten a 2013-as támogatások megvonásával fenyegetett, mert szerint Magyarország nem tartotta be a deficitre vonatkozó szabályokat. A cikkíró kijelentette, hogy ugyanakkor a valódi problémát Orbán Viktor jelenti. Kifejtette, hogy a Fidesz hétharmados többségével „a nacionalista” úgy kormányozza az uniós tagállamot, mint a „Puszta Putyinja”. Emlékeztetett, hogy január 1. óta új alkotmány van érvényben, amely szerinte biztosítja, hogy Orbán aggasztó módon kiteljesítheti hatalmát. Kiemelte, hogy az ország nevéből is eltűnt a „köztársaság” szó, így csak Magyarország maradt. Megállapította, hogy a kormány hívei „nemzeti forradalomról áradoznak”, az új médiatörvény pedig megfélemlíti a kritikus újságírókat, néhányat ki is rúgtak – idézi a német lapot a Médianéző.
Megjegyezte, hogy csökkentették az Alkotmánybíróság jogköreit, a bírák kinevezéséért pedig egy olyan hivatal felelős, amelyet Orbán párttársának felesége vezet. Hozzátette, hogy most korábbi nyugdíjba vonulásra akarják kényszeríteni azokat, akik nem feleltek meg a pártnak. Emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság ezért akar kötelességszegési eljárást indítani az ország ellen. Szerinte azonban a Bizottságot ennél is jobban zavarja, hogy a kormány ellenőrzése alá akarja vonni a Központi Bankot. Emlékeztetett Hillary Clinton miniszterelnöknek írt levelére is. A cikkíró leszögezte, hogy mégis a pénz a legjobb nyomásgyakorlási eszköz „az Orbán elleni harcban”. Emlékeztetett, hogy a tartozások törlesztésére a kormánynak 20 milliárd euró körüli összegre lenne szüksége az IMF-től és az EU-tól. Hozzátette, hogy „az Európai Bizottság egyik írásos feddése világossá tette, hogy csak demokráciák számára van pénz”. Hozzátette, hogy Orbán elutasította a beavatkozást, hiszen a magyarokat korábban a Habsburgok és a szovjetek is leigázták, szerinte, most hogy a nemzet szabad, a magyar senki előtt sem akar meghajolni. Megállapította, hogy a miniszterelnök veszélyes játékba kormányozza országát. Kitért arra, hogy egy magyar államcsőd súlyosan érintené az európai bankokat is, különösen az osztrákokat. Felvetette a kérdést, hogy Európa hagyhat-e csődbe jutni egy tagállamot azért, hogy „megállítson egy olyan embert, akinek a demokratikus meggyőződésére nem tenne 20 milliárdot”.
Höges találkozott Gyurcsány Ferenccel, akiről megjegyezte, hogy sokan őt teszi felelőssé Magyarország összeomlásáért és azért, hogy Orbán ilyen sok hatalomhoz juthatott. A cikkíró kijelentette, hogy az őszödi beszéd után Orbán minden alkalommal megalázta Gyurcsányt. Hozzátette, hogy a megszorítások után Orbán emberei népszavazást kezdeményeztek, hogy Gyurcsányt „teljesen elintézzék”. A cikk szerint 80 százaléknál is nagyobb arányban szavaztak Gyurcsány ellen, pedig ő a valóságot mondta. A volt miniszterelnök elmondta, hogy Orbán briliáns volt, korábban csodálta is őt, mert egy nagyszerű szónok. Szerinte a miniszterelnök a magyarok nemzeti büszkeségére alapozott. Gyurcsány elmondta, hogy az új konfliktus nem a jobb- és baloldal között van, hanem a demokraták és autokraták között. A cikk szerint a közvélemény-kutatási adatok alapján a Demokratikus Koalíció már öt százalékon áll – idézi a német lapot a Médianéző.