Orbán ünnepelteti magát, de egy dolgot elfelejtett megemlíteni
A Reuters kecskeméti beszámolója szerint az új, prémium kategóriás típus bemutatása ritka alkalmat adott Orbán Viktornak az ünneplésre, hiszen a gazdaság lehangoló állapotban van: négy éven belül már másodszor küszködik visszaeséssel. A miniszterelnök egyébként elmulasztotta megemlíteni, hogy a kecskeméti befektetésről a németek még a Gyurcsány-kormány alatt döntöttek.
Reuters
A hírügynökség kecskeméti beszámolója szerint az új, prémium kategóriás típus bemutatása ritka alkalmat adott Orbán Viktornak az ünneplésre, hiszen a gazdaság egyébként meglehetősen lehangoló állapotban van: négy éven belül már másodszor küszködik visszaeséssel, és a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a kiskereskedelmi forgalom novemberben 4 %-ot zuhant. A német gyár tavaly kezdte meg működését és lendített is a magyar gazdaságon, ám még ez sem segített azon, hogy az ország ne csússzon recesszióba. A kormány az idén kevesebb, mint 1 %-os növekedéssel számol. Az Orbán-kabinet nagy reményeket fűz az autóiparhoz, mivel az egyre több kocsit állít elő, miközben a hazai keresletet megfojtják a deficitcél tartására bevezetett megszorító intézkedések. Az avatáson egyébként a magyar Mercedes főnöke úgy nyilatkozott, hogy hamarosan tovább fejlődik az együttműködés a cég és a magyar vezetés között, és reméli, hogy ez ügyben a következő hónapokban kedvező hírrel szolgálhat, részleteket azonban nem árult el.
FT
A Financial Times az eseményhez azt fűzi hozzá, hogy alighanem muzsika volt Orbán füleinek, amikor a Mercedes elnöke köszönetet mondott a politikai, közigazgatási és szociális területen működő magyar partnereknek a folyamatos és konstruktív együttműködésért. A botladozó magyar gazdaság ugyanis még nagyobb bajban lenne a jelentős autóipari beruházások nélkül, amelyek sorába beletartozik az Audinál és az Opel-GM-nél végrehajtott fejlesztés is. Ezzel együtt az ország tavaly recesszióba került, független elemzők szerint a visszaesés 1,5 %-os volt. A miniszterelnök egyébként elmulasztotta megemlíteni, hogy a kecskeméti befektetésről a németek még a Gyurcsány-kormány alatt döntöttek.
Az FT szerint újabb szomorúság és keserűség Magyarország számára: az egy évvel korábbi adatokhoz képest novemberben 4,1 %-kal csökkent a kiskereskedelmi forgalom, a forint pedig csaknem 298-ig gyengült az euróhoz viszonyítva. Az lakossági vásárlásokat tekintve beszédesebb az az érték, hogy a bútorok és elektromos cikkek értékesítése több mint 16 %-kal ment vissza. Vagyis újabb mutató támasztja alá, hogy a magyar gazdaság az idén is marad a recesszióban. Az EBRD néhány napja 0,4 %-os növekedésről 0,1 %-os visszaesésre módosította az előrejelzését. A magyar kormány viszont még mindig 0,9 % növekedésnél tart. A rossz hír csak felerősíti azokat a várakozásokat, hogy a Monetáris Tanács a jövő héten tovább mérsékli a kamatokat, azaz hogy a kormány által kinevezett tagok ezúttal is eleget tesznek a központ kívánalmainak és megkísérlik ily módon fellendíteni a hitelezést, illetve ösztönözni a növekedést. A Reuters által megkérdezett 21 szakértő közül mindössze három számol változatlan alapkamattal, a többiek 0,25 %-os csökkentésre készülnek. A forint hozzávetőleg 8 %-ot vesztett értékéből, amióta a Tanács a múlt augusztusban megkezdte a kamatvágást.
Frankfurter Rundschau
Magyarország az idén lemondta az 1965 óta rendszeresen megrendezett Filmszemlét, mert nincs mit bemutatni. A fejleményről Janisch Attila az ellenzéki Klubrádióban számolt be, kiemelve, hogy amióta Orbán Viktor feloszlatta a támogatások odaítélésére hivatott független testületet és a kommerszre hajló Andy Vajnára bízta az állami források elosztását, azóta, immár két és fél éve nem készült magyar film. Más művészeti ágakból is hasonlóan lesújtó hírek érkeznek: a színházak a szórakoztatásra állnak át, a Művészeti Akadémia hazafias szemüvegen át dönt a szubvenciókról. Pedig Magyarország a legutóbbi Berlinálén is nagyon sikeres volt a Torinói lóval és a Csak a széllel. Azután itt van Szabó István Ajtója, valamint Pálfi György mesterműve, a Final Cut – Ladies and Gentlemen, vagyis az Utolsó vágás. Szóval a magyar mozi virágzik, csak éppen hivatalos áldás nélkül. Vagyis időnként boldogul állami pénzáldás nélkül is. Ám mielőtt a hivatalosságok érdemtelenül magukra vennék a dícséretet, a Filmalkotók Szövetsége inkább eláll a hagyományos seregszemlétől. És úgy tesz, mintha már nem lennének magyar filmek.