Orbán: sok család mehet tönkre emiatt
A magyarok megítélése a mélypontra jutott, márpedig „ha valaki minél többet füllent a saját gazdasági helyzetéről, annál magasabb kamatokkal kap csak hitelt” – közölte Orbán Viktor a leminősítés után. Másutt kijelentette: „a szembenézés képessége nevű tantárgyból buktunk el”. Ezeket az igencsak aktuális mondatokat a Fidesz-pártelnök éppen hat éve, 2005 decemberében mondta.
2005. decemberében a Fitch Ratings hitelminősítő intézet az A- megítélésről BBB+ (tehát még nem bóvli) kategóriájúvá minősítette le Magyarország hosszútávú devizaadósságát.
Az akkor ellenzékben lévő Fidesz vezetőének értékelése szerint az ország pénzügyi válságba jutott, a magyar gazdaság a kiszolgáltatottság gazdasága lett. „Ki vagyunk szolgáltatva a nemzetközi cégeknek, ki vagyunk szolgáltatva az országnak hitelező nagy pénzintézeteknek, ki vagyunk szolgáltatva a világgazdaság gyorsan változó körülményeinek” – mondta Orbán egy 2005. december hatodikán megtartott kampányrendezvényen a távirati iroda tudósítása szerint.
A visszaminősítés „szégyen”
Orbán egy nappal később a Gazdasági Konzultáció budapesti fórumán
azt mondta: azokat fenyegeti veszély, akik devizában vettek fel lakossági hiteleket, hiszen a leminősítés miatti forintárfolyam-változás őket közvetlen kockázatként érinti. Sok család mehet tönkre emiatt, hiszen plusz 8-10 ezer forintos havi tehernövekedés csődöt jelenthet számunkra – tette hozzá.Orbán Viktor szavai szerint, a visszaminősítés „szégyen”, hiszen itt a szótartásról, kiszámíthatóságról és átláthatóságról van szó.
„A szembenézés képessége nevű tantárgyból buktunk el” – hangsúlyozta Orbán Viktor, aki szerint morális természetű kifogásról van szó. Mint mondta, a leminősítés indoklásából az derül ki, hogy nem az a baj, hogy a magyar gazdaság rosszul működik, hanem az a baj, hogy a magyar kormány működik rosszul, és nem tartja be a szavát.
Véleménye szerint nem az a probléma, hogy például a hiányra vonatkozó számokat „nem találjuk el”, hanem hogy meglévő tudásunkkal ellentétes számokat nyújtunk be az Európai Uniónak, olyan adatokat, amelyekről a „beírás pillanatában” tudjuk, hogy nélkülöz minden valóságalapot. „Ezt hazugságnak szokták nevezni” – jegyezte meg a Fidesz elnöke.
Ugyanakkor hangsúlyozta: nem az országot minősítették vissza, hanem a hosszú lejáratú magyar devizaadósságot.