Orbán oxfordi diáktársa: Sikerült elképesztő gyűlöletet kelteni a másként gondolkodók iránt

A Fideszt korábban támogató értelmiségi középréteg mára kiábrándult a kormánypártból, amely azonban nélkülük is megpróbál majd kormányozni, igaz, az eddigieknél is nagyobb károkozás árán – mondta a Magyar Narancsnak adott interjúban Kontler László, a CEU tanára, akinek a kormányfőhöz intézett nyílt levele az egész hazai sajtót bejárta.

2017. május 10., 10:25

Kontler László az interjúban arról beszélt, oxfordi ösztöndíjasként ismerkedett össze Orbán Viktorral. „Igazándiból a repülőn, vagy talán utána, a Heathrow-ról Oxfordba tartó buszon kerültünk össze, ott kezdtünk beszélgetni” – mondta.

Fotó: CEU.edu

A felsőoktatási törvény CEU-t ellehetetlenítő módosításával és az ezzel kapcsolatos kormányzati propagandával kapcsolatban úgy fogalmazott:

„Amióta kirobbant ez a botrányos történet, azóta megy a ködösítés, hogy nem lehet tudni, mi az a CEU. Ez már a sokadik ilyen megnyilvánulás volt az elmúlt hónapban, és akkor kicsit elszakadt nálam a cérna. (...) Orbán Viktor és a kormánya igyekszik egy alternatív valóságot megkonstruálni, illetve többfélét is. Az egyik ilyen alternatív valóságban a CEU nem létezik, mintha ez a huszonöt éves történet kezdettől egy ködös, homályos, igaztalan valami lett volna. A másik alternatív valóságban, amint azt a törvényjavaslat szűkre szabott parlamenti vitájában hallhattuk, nagyon is létezik egy diabolikus szervezet, egy ellenséges, idegen erő, amelynek része a CEU mint a tisztképzője annak a hadseregnek, amelyet a tiltakozó megmozdulásokon láthattunk. Kétféle alternatív valóság létrehozásával állunk szemben, és én megpróbálok az alternatív tényekkel valóságos tényeket szembeállítani.”

Kontler László arról is beszélt, hogy a konzervatív értelmiség egyre szaporodó, kormányt bíráló kritikái feltehetően azt jelentik, hogy „az a fajta művelt, tanult értelmiségi középréteg, amelyik a valamikori Fidesznek a legfontosabb célközönsége volt, és amelyet bővíteni szeretett volna, az mostanra kijózanodott. Az elmúlt évek fokozatos és elszánt rombolása mostanra elért odáig, hogy ezek az elkötelezett polgári konzervatívok felismerik és gyakorlatilag kimondják, hogy a Fidesz többé nem az ő pártjuk. Ebben az értelemben számomra ez a Fidesz talajvesztését mutatja, és azt, hogy nincs az országban többé olyan előremutató, fejlődést generálni képes csoport, amelyik a mai Fideszt támogatná.”

A CEU tanára úgy véli, hogy a Fidesz ilyen csoportok nélkül is meg fog próbálni kormányozni, de újabb, az eddigieknél is iszonyúbb károkozás árán. „A társadalomnak a Fideszt még mindig támogató rétegében elképesztően intenzív gyűlöletet sikerült kelteni mindazok iránt, akik másképpen gondolkodnak. Nagyon erősen polarizálódott a magyar társadalom.”