Nyilvánosságra került Orbán Viktor nagy terve

A kormányfő pontosan meghatározta, melyik miniszterének mikorra kell kidolgoznia a 21 pontos gazdaságvédelmi akcióterv részleteit.

2024. október 22., 09:29

Szerző:

Orbán Viktor miniszterelnök jegyzi a Magyar Közlönyben megjelent határozatot a kormány újabb gazdaságpolitikai akciótervéről, amelyet Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón már részletesen ismertetett, amikor bejelentette, arról is nemzeti konzultációt indítanak. Az Orbán-kormány szerint a világgazdaság a koronavírus-világjárvány és a háború miatt megváltozott, ezért új megoldásokra, új gazdaságpolitikai eszközökre van szükség ahhoz, hogy Magyarország sikeres legyen – írja a 24.hu.

Orbán Viktor terve vagy inkább álom?

Azt írják, csak a gazdasági semlegesség biztosításával lesz 2025-ben elérhető a 3–6 százalék közötti gazdasági növekedés. A gazdaság újbóli lendületbe hozása mellett az a cél, hogy a konjunktúra helyreállítása bevonó jellegű legyen, a társadalom és gazdaság lehető legszélesebb köre részesüljön belőle, különösen a magyar családok és a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások.

Az új akcióterv 21 lépése három pilléren nyugszik: a jövedelmek vásárlóerejének növelésén, a megfizethető lakhatás biztosításán és a kis- és közepes vállalkozások támogatásán.

A kormány a növelné a jövedelmek vásárlóerejét, a reálbéreket, ezért egyetért

  • egy hároméves bérmegállapodás megkötésével a munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseletekkel (ezért Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter felel, december 31-ig kapott határidőt),
  • a Munkáshitel Program kidolgozásával (ez november végéig lesz Nagy Márton és a kultúráért és innovációért felelős Hankó Balázs feladata),
  • a családi adókedvezmény összegének megduplázásával (Varga Mihály, Nagy Márton és Hankó Balázs december 31-ig dolgozhatja ki a javaslatot).

A közlönyben is odaszúrtak Budapestnek. Azt írták, az Orbán-kormány

egyetért a megfizethető lakhatással kapcsolatos intézkedésekkel, ezért figyelemmel arra, hogy Budapest súlyos lakhatási problémával néz szembe, amely probléma megoldása elsődlegesen a főváros feladata lenne, de láthatóan ezt a problémát a főváros nem tudja kezelni, ezért a lakhatási probléma enyhítése érdekében a Kormány feladatának tekinti, hogy

Emellett

  • Nagy Márton november végéig megvizsgálja a magánszálláshely-szolgáltatásnyújtás feltételeinek szigorítását. Ezzel a határidővel vizsgálja a nemzetgazdasági miniszter Gulyás Gergellyel a lakásbérlet bérleti díjainak és szerződési feltételeinek szabályozását.
  • Nagy Márton és Hankó Balázs azt tekinti át, hogy tudnak segíteni abban, hogy megfelelő számú, színvonalú kollégiumi férőhely legyen a felsőoktatási hallgatóknak.

A kormány külön kezeli az országos lakhatási feltételek fejlesztését.

  • November végéig megvizsgálják az otthonteremtési program kiegészítését, a fiataloknak nyújtható új támogatási formák bevezetésével.
    Vidéki Otthonfelújítási Programot hirdetnek.
  • Lehetővé tennék a Széchenyi Pihenő Kártya juttatásként jóváírt pénzeszköz legfeljebb 50 százalékának erejéig lakásfelújítás célra történő átmeneti felhasználását.
  • Lehetővé tennék az önkéntes nyugdíjpénztári tagi egyenleg lakáscélú hitel törlesztésére vagy lakásfelújítás célra történő átmeneti felhasználását.
  • A kormány támogatja a munkáltató által adókedvezménnyel adható lakhatási támogatás kidolgozását.
  • Az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó kedvezményes, 5 százalékos általános forgalmi adómértéket 2026. december 31-ig fenntartaná.

Biztosan nagyon hiányolta: itt az új nemzeti konzultáció

Ahogyan arról beszámoltunk, a Fidesz-KDNP frakció kérésére a kormány tegnap döntött arról, hogy az új gazdaságpolitika legfontosabb pilléreiről nemzeti konzultációt indít. Ezt azért is tartják szükségesnek, mert senki nem vitathatja, hogy a világgazdaság a járvány és a háború óta gyökeresen megváltozott, a változásokhoz Magyarországnak is alkalmazkodnia kell, új eszközökre van szükség a sikerhez, ennek kulcsa továbbra is a munkaalapú gazdaság, amiben kiemelkedően jól áll az ország – írja tudósításában az index.hu. Van, amiben viszont nem: a szenvedő gazdaságról itt olvashat bővebben.

(Kiemelt kép: Orbán Viktor Facebook-oldalán a róla elnevezett pizzával.)