Orbán most Franciaországot oktatta ki
Örülök, hogy a németek visszatértek a realitások talajára és cáfolták a külügyi államtitkáruk elhamarkodott nyilatkozatát, és azt várom, hogy a francia kormány is térjen vissza a realitások talajára – mondta Orbán Viktor csütörtökön külföldi újságírók előtt a médiatörvényt ért kritikákról.
A médiatörvénnyel kapcsolatban Magyarország az Európai Unió bármilyen eljárását elfogadja, hiszen tagja az EU-nak, viszont ragaszkodik a diszkriminációmentességhez - mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Budapesten, külföldi újságírók előtt.
Az MTI-nek eljuttatott hangfelvétel szerint a magyar kormányfő leszögezte: a magyar médiatörvényben egyetlen olyan jogi megoldás sincs, amely valamely uniós tagállam médiatörvényében ne szerepelne, tehát az "európai médiatörvényekből összerakott törvényről beszélünk." Magyarország pedig semmilyen diszkriminációt nem fogad el, vagyis a magyar jogszabály "bármely szakaszának módosítása csak akkor képzelhető el, ha abban az országban is módosítják ezeket a szakaszokat, ahonnan átvettük" - jelentette ki Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint a legfontosabb elv a diszkrimináció-mentesség, ezért kizártnak tartja, hogy az Európai Unió csak a magyar médiatörvényt módosíttatná, más ország szabályozását pedig nem. "Mutassanak egy olyan szakaszt, ami más ország szabályozásában nem szerepel. Csak egyet. Nincs ilyen" - hangsúlyozta Orbán.
"Ez nem a németek, franciák dolga"
A kormány Magyarország becsületét mindenfajta diszkriminációval szemben meg fogja védeni - tette hozzá a miniszterelnök.
A kormányfő "szükségtelennek és elhamarkodottnak" nevezte a német és francia kormány beavatkozását ebbe a vitába. Hozzátette: örül, hogy "a németek visszatértek a realitások talajára és cáfolták a külügyi államtitkáruk elhamarkodott nyilatkozatát, és azt várom, hogy a francia kormány is térjen vissza a realitások talajára."
Orbán az EU-s játékszabályok tiszteletben tartását javasolja: majd az unió eldönti, hogy egy jogszabály megfelel-e az uniós normáknak, ez nem a németek, a franciák vagy a magyarok dolga.
"Nem emlékszem, hogy Magyarország valaha kritizálta volna a francia médiatörvényt mondjuk azért, mert Magyarországon lehetetlen a tévé elnökét kinevezni kormányzati hatáskörből, ott meg lehet. Sosem gondoltam, hogy a francia médiatörvény ezért antidemokratikus lenne" - fogalmazott a miniszterelnök.
Orbán Viktor kérdésre válaszolva elismerte, hogy ez rossz kezdése a magyar uniós soros elnökségnek. "Nem én szabtam ezt a forgatókönyvet" - tette hozzá. A kormányfő szerint a magyar parlament elfogadott egy törvényt, ami a miniszterelnök szerint "teljesen rendben van," de a világ ezt nem fogadja el, hanem kritizálja. "Senki sem szeret így kezdeni egy elnökséget, de nincs módom ezen változtatni, együtt kell ezzel élni. Nem tudom megakadályozni, hogy a magyar elnökség azelső hetében a médiatörvényről legyen szó a külföldi médiában" - tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán elfelejtett valamit
A kormányfő szintén kérdésre válaszolva leszögezte: alapvető kérdése a demokráciának, hogy az állampolgárok mindenről tájékoztatást kapjanak. Orbán mulatságosnak nevezte, hogy magyar napilapok bejelentik a sajtószabadság végét, majd keményen kritizálják a kormányt. "Akkor minek van vége?" - tette fel a kérdést a kormányfő.
Az NMHH ugyanakkor azt közölte: a médiatörvénynek a sajtótermékekre és internetes lapokra vonatkozó hatósági szabályai csak júliusban lépnek hatályba – éppen akkor, amikor a magyar EU-elnökség lezárul, és már nem kíséri megkülönböztetett figyelem hazánkat.
A közeljövőben esedékes európai parlamenti látogatásával kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: biztosan lesznek majd "igazságtalan és csúnya reakciók" a médiatörvénnyel kapcsolatban a külföldi lapok írásait idézve, de ki fog állni és meg fogja védeni a törvényt.
A médiatörvény időzítésével kapcsolatban Orbán Viktor leszögezte: azt a képviselők ütemezték, fel sem merült, hogy összefüggésben van a soros elnökséggel a törvény elfogadása. A jogszabály megalkotásának oka Orbán szerint az ORTT működésképtelensége volt, illetve az, hogy a közmédiák korruptak, pazarlóak és gyakorlatilag pénzügyileg összeomlottak.
Végül kérdésre válaszolva leszögezte: "a médiatörvény szövegének pontos ismerete, az azzal kapcsolatos konkrét kifogások megnevezése nélkül egyetlen államnak, köztük Franciaországnak sincs joga Magyarországot kritizálni és bármire felszólítani, ezért azt kérem, hogy a francia kormány térjen vissza a realitások és az ésszerű diskurzus talajára."
Pontról pontra szétcincálva
Bayer Judit alkotmányjogász, a Zsigmond Király Főiskola előadója blogján tette közzé
elemzését, "Mi a gond a Médiatörvénnyel?" címmel.Eszerint a nyomtatott sajtó vagy az internetes sajtó tartalmát nem felügyeli sajátos hatóság más európai országokban, és semmilyen törvény nem kezeli azokat azonosan az audiovizuális szolgáltatásokkal. (A nyomtatott sajtó egyes partikuláris kérdéseit, mint a tulajdonlás, vagy a reklám, egyes országok médiatörvénye valóban szabályozza, de nem a tartalmukat. A tartalom tekintetében többnyire csak önszabályozás révén biztosítják az ellenőrzést, illetve az általános bírói kontroll révén.) Ahol az internetre is kiterjed valamely hatóság hatásköre, az csak az internetes televíziót, esetleg rádiót jelenti.
Az Európai Audiovizuális Média Irányelv csak a televízióra, és az online, televízió-szerű szolgáltatásokra vonatkozik. Nem vonatkozik rádióra és szövegalapú szolgáltatásokra, valamint egyéni videofeltöltésekre, stb. Kimondja, hogy a lekérhető szolgáltatásoknak (azaz online tévéknek) enyhébb szabályozás is elegendő, mint a rendes televíziónak.
Ami ebből a struktúrából máshol is megvan, az mindössze az összevont hírközlési és médiahatóság, ilyen van többek között az Egyesült Királyságban is (OFCOM). Ez sem felügyeli azonban a nyomtatott sajtó, vagy az internet tartalmát.
A közszolgálati tévé Európa boldogabbik felében nem állami, hanem köztévét jelent. Ez azt jelenti, hogy a közt szolgálja, amelynek adójából fenntartják. Nem pedig a politikai pártok, a kormány, az Országgyűlés vagy bármelyik hatalmi csoport valamelyikét.
Ha van is olyan, hogy a miniszterelnök nevezi ki a hatóság főnökét: ott ez nem jelent pártpolitikai elkötelezettséget, nálunk igen – írja Bayer Judit.
Német szociáldemokraták a magyar médiatörvényről
A demokratikus úton megválasztott Fidesz-kormány demokratikus alapelveket helyez hatályon kívül, ezek közé tartozik többek között a most életbe lépett médiatörvény - mondta Axel Schafer, a német Szociáldemokrata Párt delegációjának vezetője, a Mesterházy Attilával, az MSZP elnökével Budapesten folytatott tárgyalásán.
Mesterházy Attila ismertette a médiatörvény MSZP által kifogásolt részeit, amelyeket a német tárgyaló delegáció hasonlóképpen értékelt. Vezetője hozzátette, csak az utóbbi egy-két napban több száz írás jelent meg a német médiában arról, hogyan csorbul a sajtószabadság joga ma Magyarországon. A magyar médiahatóság egyes német interpretációk szerint sem más, mint egyszerű "médiarendőrség". Mesterházy Attila elmondta, mindent elkövetnek a médiatörvény visszavonása érdekében.
Az SPD delegációja kitért más, általában a demokratikus jogokat ért magyarországi sérelmekre is. Többek között megemlítette az Alkotmánybíróság jogkörének szűkítését, amely elfogadhatatlan minden demokratikus országban.
(Forrás: MTI, FH, mszp.hu, blog.juditbayer.com)