Orbán megszorító csomagja: a java csak most jön

Négy tétellel - köztük jövedékiadó-emeléssel, az adóbeszedés hatékonyságának növelésével és az államigazgatási beszerzések leállításával - "foltozná be" a kormány azt a 100 milliárd forintos lyukat, amely az idei költségvetésben a vártnál alacsonyabb gazdasági növekedés miatt keletkezett. Az igazán kemény lépésekről még nem esett szó: a Széll Kálmán terv jövőre 550 milliárdos korrekcióval számolt, ez azonban már kevés, további több százmilliárdos megtakarításra van szükség.

2011. szeptember 6., 19:30

A kormány kétnapos kihelyezett ülése után, Lovasberényben, a nemzetgazdasági miniszter elmondta, idén és jövőre 2 százalékos gazdasági növekedésre számít a kabinet. Matolcsy György az MTI szerint közölte: növelik az adóbeszedés hatékonyságát, és ebből 40 milliárd forintos többlet áfabevételre számítanak. További 40 milliárd forint megtakarítására készül a kabinet idén az államigazgatásra vonatkozó teljes - eredetileg a jövő évre tervezett - beszerzési stop miatt. Ezen kívül 50 százalékkal emelik a játékadót, 7 százalékkal a dohánytermékek, 5-tel az alkoholos termékek, 50-nel az aromázott szeszesitalok jövedéki adóját, míg a gázolajét 97 forintról 110 forintra - jelentette be a nemzetgazdasági miniszter, hozzáfűzve, hogy ebből összesen 10 milliárdos többletbevételt várnak az év utolsó két hónapjában. A játékadó és a szeszesitalok jövedéki adójának emelése 1-1 milliárd, a dohánytermékek jövedéki adójának növelése 5 milliárd, a gázolajé 3 milliárd forintot hozhat, a benzin jövedéki adója nem változik - részletezte.

A gazdasági növekedés mértéke miatt keletkezett százmilliárdos költségvetési lyuk "befoltozásához" további 10 milliárd forintot a nyugdíjrendszer átalakításával állami kézbe került részvények osztalékából fedezne a kormány. Mindez ahhoz szükséges hogy 3 százalék alatt maradjon a hiány, "ezzel biztonságba helyeztük Magyarország 2011-es költségvetését" - ismertette Matolcsy, megjegyezve: "nem változtatunk, jottányit sem térünk el a magyar gazdaságpolitika irányától". A tájékoztatón a nemzetgazdasági miniszter azt is elmondta, hogy idén és jövőre 2 százalékos gazdasági növekedésre számít a kormány. Megjegyezte ugyanakkor, hogy készítenek olyan prognózist is, amely 2,8 százalékos növekedéssel számol jövőre, ha "valami egészen csodálatos" változás történik a világgazdaságban. Szerinte azonban az eurózónában és az uniós tagállamokban "egészen valószínűtlenné vált" a dinamikus gazdasági növekedés, csak 1-2 százalékos bővülés várható.

"Nagyon nehéz kérdések"

Orbán Viktor miniszterelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság jövő évi növekedésére vonatkozó kormányzati előrejelzés óvatos becslés, amivel ő "nincs kibékülve". Hangsúlyozta, akkor lesz elégedett a gazdaságpolitikával, ha - bár a világon lassul a gazdasági növekedés - Magyarország képes lesz magas növekedésre. "Ezen még dolgoznunk kell, mert ez olyan mutatvány, amelyre ebben a pillanatban nincs példa Európában" - fogalmazott. Arra a felvetésre, hogy az Európai Unió bíróságának döntése miatt az államnak idén még mintegy 250 milliárd forint áfát kell visszafizetnie a vállalkozásoknak, a miniszterelnök elmondta, hogy erről a problémáról vasárnap tárgyal a kormány. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ez más megközelítésben jó hír, mert bár van költségvetési vonzata, "ez a pénz az emberekhez, a vállalkozásokhoz kerül".

Orbán Viktor elmondta, hogy a hétfői és keddi kormányülésen a 2012-es költségvetés "nagyon nehéz kérdései közül" is megvizsgáltak néhányat. Szavai szerint lényeges, hogy az állam gazdálkodásának jövőre is az államadósság csökkenését kell eredményeznie, "miközben a középosztályt megerősítjük".

2012: További 400 milliárd körüli megtakarításra van szükség

Mint arról

beszámoltunk: az euróövezet válsága egyelőre csak részben, a svájci frank száguldása pedig még egyáltalán nem éreztette a hatását a második negyedévben. Ebből eredően túlzott optimizmus csupán 100 milliárdos büdzséhatásról beszélni a kisebb GDP-bővülés miatt. A hiány az eredeti 2011-es tervhez képest ennél sokkal nagyobb, csak ez a lenyúlt nyugdíjpénzek miatt nem látszik: az uniós szabályok szerint az egyszeri bevétel miatt az idei költségvetés némi többlettel zárhat, a nyugdíjvagyon nélkül azonban a deficit a GDP 7-8 százaléka között lenne.

Az igazán kemény lépések csak most jönnek. A Széll Kálmán terv jövőre 550 milliárdos korrekcióval számolt, ez azonban már kevés, további 400 milliárd körüli megtakarításra van szükség a 2,5 százalékos hiánycél tartásához. Ez csak az adóbevételek számottevő növelésével és az állami kiadások radikális csökkentésével lehetséges, feltéve, hogy nem növeljük az adósságállományt. Hiú ábránd, hogy a hiányzó pénzt kisebb korrekciókkal és az adóbehajtás javításával pótolni lehet.

Fő vonalaiban kész kellene lennie

A

Napi Gazdaság hasonlóan értékelte az ülés eredményét: a kormány még az idei költségvetés módosításával foglalkozott, holott a 2012-es költségvetésnek már fő vonalaiban kész kellene lennie. A hivatalos verzió szerint a kormány az államháztartási törvényben előírt határidőben vagyis augusztus 31-én már tárgyalt a 2012-es büdzséről - ám akkor még annak keretszámai sem kerültek nyilvánosságra. A 2012-es költségvetés első tervezetét elvileg már a Költségvetési Tanácsnak kellene véleményeznie. A jövő évi költségvetés 700-900 milliárd forintos kiigazításra szorul, aminek java részét a Széll Kálmán tervből tervezte a kormány végrehajtani, ám a terv végrehajtása időarányosan késik. Eddig a parlament a munkanélküli ellátások szigorítását fogadta el, ám még adósak a közlekedési, egészségügyi és önkormányzati kiadások csökkentésnek mikéntjével.

A Széll Kálmán terv ütemezése szerint már az idén olyan mértékű intézkedésekre lenne szükség, amelyek eredményeként 2012-ben 550 milliárd forintos kiadáscsökkentésre kerülne sor. Valójában ennél jóval nagyobb kiadáscsökkentésre illetve bevételnövelésre lesz szükség, 2,5 százalékos hiánycél tartásához, hisz csak az idei büdzséből száz milliárd forint esik ki a lassabb növekedés miatt - tovább rontja a helyzetet a Európai Bíróság áfa-döntése, amely további 200 milliárd forintos kiadást jelent, vagyis éves szinten akár 900 milliárd forintos kiigazításra is szükség lehet - ez nem oldható meg kizárólag a Széll Kálmán tervben megcélzott kiadáscsökkentéssel. Az idei megszorításokról és a jövő évi költségvetésről a héten a Fidesz frakció tovább tárgyal.

09:54

Az elmúlt másfél évtized nyugdíjreformjai radikálisan átalakították a rendszert, aminek következtében eltűnt a rokkantsági nyugdíj, a különösen veszélyes munkakörben dolgozók sem mehetnek korkedvezménnyel nyugdíjba, bevezették a minimálnyugdíjat, miközben a járulék- és nyugdíjplafon is hiányzik.