Orbán már a küszöbön: hivatalában egyezkedik csütörtökön Angela Merkel a magyar kormányfővel
Orbán Viktor személyesen fejtheti ki menekültpolitikai és Európa jövőjét érintő nézeteit a német kancellárnak, aki csütörtökön fogadja Berlinben – erősítette meg Angela Merkel hivatala.
A kancellária közleménye szerint kétoldalú, Európa-politikai és nemzetközi ügyekről lesz szó, vagyis vélhetően a migrációról.
A találkozóról korábban már többször is írtunk, hiszen a magyar fél mindenképpen arra várt, hogy a német meghívó erősítse meg a találkozó tényét, miközben a világsajtó már régen arról cikkezett, hogy a komoly nézeteltéréseket kül- és belföldön egyaránt elsimítani kényszerülő Angela Merkel fogadja az európai közös migrációs politika, továbbá az Európai Unió következő költségvetését érintő kérdésekben eddig megállapodásra nem hajlandó országok vezetőit, így Orbán Viktort is.
A hét végi EU-csúcs „eredményeit” értékelve, mindenesetre kijelenthető, hogy az uniós óvatoskodást egyelőre kizárólag Orbán és régi-új szövetségesei nevezhetik sikernek – ők is legfeljebb a hazai kommunikáció szintjén, hiszen érdemi változást a közös uniós migrációs stratégiában aligha értek el (szövegszerűen például minimálisan jelentek meg javaslataik a zárónyilatkozatban). Írtunk azonban arról is, hogy miután azonban az eddigi – általában diplomatikus, néha kicsivel határozottabb – dorgálások nem jöttek be, Angela Merkel német kancellár, s várhatóan az úgynevezett „Brüsszel” is más módon tehet lépéseket azért, hogy Orbán ne képezzen vétójoggal rendelkező „külön frakciót” az Európai Tanácsban, hanem fenntartható legyen az Európai Unió egysége menekült- és más ügyekben egyaránt.
Vélhetően éppen ennek a színjátéknak lehettünk szemtanúi az elmúlt napokban. Megírtuk: a DPA hírügynökség szombati értesülése szerint Angela Merkel kancellár levélben arról tájékoztatta koalíciós partnereit, hogy összesen tizennégy országgal, köztük Magyarországgal. Noha a megállapodást Orbán Viktor azonnal cáfolta, a kancellár törekvései egyértelműek, hiszen a CDU testvérpártja, a bajor Keresztényszociális Unió július 1-ig adtak neki haladékot, hogy megoldást találjon a bevándorlók tömegeinek kezelésére. Látszik:
Merkel belpolitikai érdekei, továbbá az elsősorban bevándorlásügyben kialakult kormánykoalíciós feszültségei enyhítése érdekében ismét Európa rendteremtőjeként, s erős kezű vezetőjeként kell feltűnnie: így például látványosan kibékülni Orbánnal és „társaival”.
Persze nagy kérdés, Merkel a nemrégiben felvett, édesgető taktikát folytatja-e a csütörtöki találkozón, hiszen ez Orbán további erősödésével fenyegethet. Erre figyelmeztet legalábbis a német sajtó egy része, a Spiegel Online például Európa orbanizálja magát címmel közölt összeállítást, amely szerint az EU-csúcs „szinte kizárólag arról szólt, hogy az EU bezárkózik, kerül amibe kerül”, így „a migránsok és a menekültek jogai már alig számítanak”. A többi között hozzátették:
Orbán Viktor „meglepően visszafogott volt”, már az Európai Néppárt (EPP) hagyományos előkészítő ülésén sem vesztegetett egy szót sem a migránsokra, de nem is volt miért felszólalnia, hiszen „számára minden a legjobban alakul”.
Erre figyelmeztetett a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap is, mely szerint ismert, hogy „Orbán Viktor szükség esetén nagyon sármos tud lenni”, de nem szabad megtévesztenie senkit az Angela Merkel előtt kézcsókra hajló magyar kormányfőről szóló felvételeknek, ugyanis „jottányit sem engedett” a számára belpolitikai okokból is fontos kérdésben. A menekültügyben is megmaradt a nézetkülönbség, sőt, az EU-peremországokból való menekültátvételt kerek-perec elutasítja Orbán, aki az erre irányuló törekvések elhárítására a visegrádi négyekkel (V4) „egyfajta védelmi frontot” hozott létre, a csúcstalálkozó eredményeiről a V4 fővárosaiból érkező kommentárok pedig úgy hangzanak, mintha a csapatuk kiütéses győzelmet aratott volna a labdarúgó-világbajnokságon. Mindezekből következtetve a FAZ is arra jut, nagyon is érdemi tárgyalás ígérkezik csütörtökön Berlinben.