Orbán lépésről lépésre aláássa a demokráciát
Csehországról írt kommentárjában a Frankfurter Rundschau megállapítja, hogy a kommunizmus bukása után a keleti államok nagy erőkkel indultak meg az új jövő felé.
A politikai elitek azonban csődöt mondtak, és nem csak a cseheknél van szükség új arcokra. 25 évvel a nagy átalakulás után, a mély gazdasági válság közepette sok érintett államban alapvetően a demokratikus rendszer stabilitása a tét.
Magyarországon a jobboldali-konzervatív miniszterelnök és baráti köre arra használja fel demokratikusan megszerzett abszolút többségét, hogy lépésről lépésre aláássa a demokráciát és azt tekintélyuralmi rendi állammal váltsa fel. Hogy itt tartunk, az a régióban nagyrészt annak tudható be, hogy annak idején a rendszerváltás felülről, a civiltársadalom bevonása nélkül ment végbe. A hatalom kulcspozícióiba érzelem nélküli pragmatikus politikusok kerültek, a pártok nem a tömegeket képviselték, hanem az elitet, amely a kulisszák mögött szerteágazó patrónushálózatot alakított ki.
A nép nemigen számított és ez ellenkező irányban is igaz volt, legalábbis ameddig javultak a dolgok, illetve amíg hihetőnek hangzott az állítás, hogy minden jobb lesz. A válság ezt a társadalmi szerződést intézte el. És a pártoknak meg kell hallaniuk: ez így nem mehet tovább!