Orbán kezdeményezi az alaptörvény módosítását
Magyarország tegnap történelmet írt – mondta a miniszterelnök az Országgyűlésben napirend előtt. Csak Magyarországon kérdezték meg az embereket arról, amin az Európai Unió sorsa is múlhat – hangoztatta.
Egymillióval több magyar választópolgár szavazott bizalmat a kormány álláspontjának a vasárnapi kvótareferendumon, mint amennyivel 2014-ben hatalmazták fel kormányzásra az emberek a Fidesz-KDNP-t – mondta a kormányfő.
1990 óta még soha egy párt vagy pártszövetség nem kapott olyan támogatást, mint tegnap a Fidesz-KDNP a referendumon, ez a támogatás kötelez – tette hozzá.
Szerinte vannak, akik megpróbálják leértékelni, semmibe venni 3,3 millió választópolgár akaratát.
Elismerte, közjogi értelemben a törvényalkotást nem kötelezi a tegnapi eredmény. A kérdés az, érvényt akarunk-e szerezni az emberek akaratának. Orbán Viktor bejelentette: kezdeményezi az alaptörvény módosítását a népszavazás eredményének megfelelően.
"Értelmetlen, drága és hazug színjáték"
Foglalkozzon a valós problémákkal is! - szólította fel az MSZP frakcióvezetője a miniszterelnököt Orbán Viktor napirend előtti felszólalása után hétfőn az Országgyűlésben.
Tóth Bertalan szerint a népszavazás eredménye: 5:3, a választópolgárok többsége, ötmillióan döntöttek úgy, hogy nem vesznek részt a Fidesz által rendezett "értelmetlen, drága és hazug színjátékban".
Az ellenzéki politikus azt mondta: a kormányfő győzelemnek állította be az egyértelmű kudarcot, holott a választópolgárok többsége átlátott a szitán, nem hagyta magát félrevezetni. Szerinte az otthonmaradók és az érvénytelenül szavazók is aggódnak Magyarország jövőjéért és biztonságáért.
Ezek az emberek a menekültválság mellett aggódnak az egészségükért, a gyermekeik oktatásáért és a megélhetésükért is - folytatta Tóth Bertalan.
Kijelentette: a kormánynak eddig is minden eszköze megvolt ahhoz, hogy garantálja az ország biztonságát, nincs szükség alaptörvény-módosításra, így az MSZP nem is támogatja azt.
Vona: Orbán Viktor vesztes politikus
Vesztes politikusnak nevezte és lemondásra szólította fel a Jobbik elnöke Orbán Viktor miniszterelnököt hétfőn a parlamentben. Vona Gábor szerint Brüsszel a kormányfő - kvótareferendummal kapcsolatos - felelőtlenségét és hibáját kíméletlenül ki fogja használni Magyarországgal szemben.
Az ellenzéki politikus a miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva azt mondta, a Jobbik tavasszal javaslatot tett az alaptörvény módosítására. Nem szégyelli magát a miniszterelnök, hogy fél év és 15 milliárd forint elköltése, egy sikertelen népszavazás után előáll ugyanezzel a javaslattal? - kérdezte.
Vona Gábor azt mondta, Orbán Viktor hitelessége, tekintélye, ereje az európai színtéren végletesen megcsappant, nem fogják komolyan venni a brüsszeli bürokraták a kvóta elleni harcban - írja az MTI.
A Jobbik-elnök közölte, azok az emberek, akik elutasítják a kvótákat, mégis otthon maradtak, Orbán Viktornak üzentek. Az üzenték: elég volt a durva kampányból, a közpénzek pazarlásából - mondta, majd lemondásra szólította fel a miniszterelnököt.
Orbán: Hazafiatlan, amit a Jobbik tesz
Orbán Viktor válaszában a Jobbikról szólva hazafiatlannak, inkorrektnek és nem becsületes magatartásnak ítélte, hogy a párt és annak vezetője "jól hallhatóan Brüsszelnek szurkol" egy olyan ügyben, ami az országa számára létkérdés. Hozzátette ugyanakkor: ennek oka tudható, hiszen a Jobbik volt az első párt, amely bejelentette, hogy megvásárolták, az elnöke mondta, hogy "ő adott lelket a pártjának és ő is vette el, vagyis ő is adta el" - fogalmazott a kormányfő. A Jobbik szerinte pénzügyi, gazdasági érdeket szolgál, és az ő lemondását is azért követelik, hogy ezen érdekeknek utat nyithassanak. "Megvett emberek, fogott párt" - mondta.
Emlékeztetett arra is: a Jobbik vezetője mondta egykor, hogy "az iszlám az emberiség utolsó reménye". Akkor ki beszél itt össze-vissza? - tette fel a kérdést, arra kérve az ellenzéki párt képviselőit: hagyják abba az amatőr és dilettáns tempót, választóik ugyanis nem azért küldték őket ide, "hogy a konditerem és a fodrászat között félúton szájhősködjenek a kamerába".
A költségekről szólva azt mondta: a kérdés fontossága és a 3,3 millió ember akarata miatt annak akár a két-háromszorosát is megszavazhatja az Országgyűlés, "mert a létünk és a nem létünk múlik ezen, két-három évtized távlatában".
Az MSZP-vel kapcsolatban úgy fogalmazott: a párt, mint mindig, az európai politikát képviselte "a mi ízlésünk szerint korlátok nélkül", most is ezt teszi, holott az európai megoldás most ellentétes Magyarország érdekével.