Orbán: Ha nincs Paks, még több orosz gázt kell még drágábban vásárolni

A miniszterelnök szerint amit az oroszok nem tudtak diplomáciai úton rendezni, azt próbálják meg most katonailag.

2022. március 3., 09:10

Szerző:

Az orosz-ukrán háború nyolcadik napján Orbán Viktor miniszterelnök interjút adott a kormányközeli Mandiner című lapnak, amelyben leszögezte: az EU-s szankciókkal egyetért, Oroszországot agresszornak tartják, viszont Paks 2-re így is szükség van.

Orbán Viktor szerint ami jelenleg az nem mást, mint hogy az oroszok átrendezik a kontinens biztonsági térképét. 

Az eddig köztes zónának tekintett Ukrajnát eddig nem sikerült diplomáciai eszközökkel semlegessé tenniük, most katonai erővel akarják azzá tenni, mondta a kormányfő, hozzátéve, hogy a magyarok ki akarnak maradni ebből a háborúból. Orbán elmondta, hogy már 2010-es kormányra kerülése előtt felvette a kapcsolatot az oroszokkal és a kínaiakkal, ugyanis arra számított, hogy az EU-t megrázza a 2008-as világgazdasági válság és Kína átveszi a világgazdaság vezető szerepét. A háború kezdetéig kiegyensúlyozott volt a magyar-orosz kapcsolatrendszer is.

A miniszterelnök jelezte, nem vétóznak, és követik az EU-s álláspontot, jelenleg ugyanis az uniós egység a legfontosabb. Ami a háború utáni kétoldalú kapcsolatokat illeti, egy biztos, Oroszország a háború után is létezni fog – tette hozzá. Véleménye szerint Magyarországnak és az Európai Uniónak pedig a háborút követően is lesznek érdekei, így semmilyen érv nem szól amellett, hogy megszakítsuk az oroszokkal kötött energetikai együttműködést.

„Azt az unió vezetői is leszögezték, hogy a szankciók nem fogják érinteni az Oroszországból érkező energia­szállításokat, hiszen ez tönkretenné az európai gazdaságot. A paksi beruházással is ez a helyzet. Ha nincs Paks, akkor még több orosz gázt és még drágábban kell vásárolni”

– jelentette ki Orbán.

A magyar miniszterelnök rutinos rókának beállítva magát elmondta, hogy ez már a harmadik a háborúja, így megtanulta kezelni a hasonló helyzeteket. Visszatérő sablonválaszát idézve elmondta, stratégiai nyugalomra van szükség: keveset beszélni, akkor viszont pontosan, felelősségteljesen. Háborús helyzetben a beszéd már fél cselekvés, mondta, majd az ellenzék hibáit hangsúlyozta. „Az ellenzék fegyvereket akar küldeni, amivel majd oroszokra fognak lőni, vagy katonákat, akik majd az oroszok ellen fognak harcolni” – mondta Orbán, amely szerinte csak olaj lenne a tűzre.

Világpolitikai kérdésekről szólva a magyar miniszterelnök elmondta, jelenleg pozíciócsere zajlik a világ élén. A dolgok mai állása szerint nemsokára Kína lesz a világ legerősebb gazdasági és katonai hatalma, míg Amerika visszaszorulóban van – Orbán szerint ezért ügyesen kell manővereznünk. Hozzátette: azt már tudjuk, milyen ha angolszász dominancia van, de azt még nem, milyen lesz a világ, ha kínai dominancia lesz.

A NATO-t nagy értéknek tartja Orbán Viktor, szerinte ezen kívül nincs is értelme hadsereget építeni.

Ugyanakkor a szövetség euró­pai és amerikai szárnya nincs egyensúlyban. A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy az amerikaiak sokkal többet tesznek bele, mint Európa, ezt kell megváltoztatni, és el kell érni, hogy a kontinens biztonságát képesek legyenek saját erőből is garantálni. Ma erre a politikai szándék nincs meg az európai vezetőkben, tette hozzá. 

Véleménye szerint a V4-eken belül ellentét van a katonai mozgósításról. „A lengyelek a nyugati világ határát föl akarják tolni az orosz világ határáig. Ők akkor érzik magukat biztonságban, hogyha ez létrejön, és a NATO – beleértve Lengyelországot is – megfelelő erőt tud felvonultatni ennek a határvonalnak a nyugati oldalára. Ezért is támogatják vehemensen Ukrajna NATO-tagságát. A magyar taktikai gondolkodás lényege viszont az, hogy az oroszok és Magyarország között legyen egy kellően széles és mély terület. Ma ezt a területet Ukrajnának hívják” – mondta. 

Orbán szerint amennyiben a válságkezelésből járna diploma, nekünk, magyaroknak már vagy négy-öt. A miniszterelnök hangsúlyozta, a veszélyek korát éljük, a békés alkotás időszaka még nem adatott meg nekünk.

(Kiemelt kép: Valeria Mongelli / POOL / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP