Orbán Európának árt
„Szolidaritásunkat fejezzük ki a magyar médiával, amelyet Orbán miniszterelnök el akar hallgattatni.” Ez állt magyarul a legjelentősebb lengyel napilap, a Gazeta Wyborcza címoldalán a médiatörvény elfogadásának másnapján. Adam Michnik alapító főszerkesztő, az egykori Szolidaritás szakszervezet legendás alakja pedig cikkében emlékeztetett: a szájkosártörvények mindig és mindenütt a jogállamot sértik, a demokráciát rombolják, jogfosztottá teszik a társadalmat. BARÁT JÓZSEF interjúja.
- Ön szerint tényleg nagy a baj Magyarországon? Vannak, akik azt mondják, hogy nem kell félreverni a harangokat. Még nem tiltottak be egyetlen lapot sem, még nincs senki, akit politikai motívumok miatt börtönöztek volna be. Egyelőre tehát jobb lenne kivárni, hogy mi történik.
– Azt gondolom, hogy nagy a baj. Magyarország gondjai persze nem tegnap kezdődtek, hanem sok évvel ezelőtt. Akkor, amikor a meghatározó politikusok lemondtak a komoly gazdasági reformok programjáról. Máig is befejezetlen a munka, amelyet Bokros Lajos kezdett el. Az ő csomagja nagyon hasonlított ahhoz, amelyet nálunk Leszek Balcerowicz nevéhez kötnek. Csakhogy Balcerowicz reformjai megvalósultak, Bokrost viszont idő előtt leváltották. Ennek következményei pedig megmutatkoztak a jelenlegi gazdasági válság idején. Míg a lengyel gazdaság szinte érintetlen maradt, Magyarországot alaposan megtépázta a krízis, és ez is egyik oka lehetett a Fidesz szinte valószerűtlenül lehengerlő választási győzelmének. Ez a diadal azért is veszélyes, mert a kormánypárt – nyilvánvalóan antidemokratikus lépései ellenére – még mindig nagyon komoly társadalmi támogatást élvez. Igaz, a következmények megmutatják majd, hogy Orbán döntései alapvetően hibásak: anakronisztikus, az európai értékrendnek ellentmondó útra lépett, amely nem vezet sehová. Olyan, mintha az idő kerekét a 21. századból vissza próbálná forgatni a 20. század közepébe. Olyan autoriter rendszert akar megvalósítani, amely legutóbb a múlt század ötvenes éveiben működött. Szerintem éppen ez a hiba okozza majd kormányának vesztét, ám addig még sok szerencsétlenséget hozhat Magyarországra.
- Akad, aki szerint nemcsak Magyarországra. Egyetért ezzel?
– Ami az európai összefüggéseket illeti: Orbán nincs egyedül. Nem valami magyar különlegesség, hanem egy európai szinten is létező típus erőteljes megjelenése. Másoknak is vannak hasonlóan tekintélyelvű ambíciói. Elég Oroszországra tekinteni, vagy Lukasenko Belaruszának viszonyait elemezni ahhoz, hogy lássuk a párhuzamokat. Orbán kísérlete azért is nagyon veszélyes, mert az Európai Unión belül próbál megvalósítani egyes szovjet utódállamokéhoz hasonló autoriter rendszert.
- Tudja, Orbán Viktor erről úgy gondolkodik, hogy bár európai zászló alatt hajózunk, a világban mostanában keleti szél fúj.
– Ez természetesen vicc. Ezt a bölcsességet arról, hogy nekünk keletről kell a példát vennünk, én legutóbb Kádártól és Gomulkától hallottam. Ebben semmi új sincs, pont annyit ér most is, mint annak idején.
- Az ön lapja arról írt, hogy Magyarországon megkezdődött a viktatúra időszaka. Csak nem gondolja, hogy Orbán tényleg diktátor akar lenni?
– Azt, hogy ő mi akar lenni, én persze nem tudhatom. Csak azt látom, amit cselekszik. Az pedig nagyon veszélyes politika nemcsak az önök országa, de az egész Európai Unió, a demokratikus világ számára. Természetesen manapság senki sem valósíthat meg totális diktatúrát, de ettől az autoriter hatalmi ambíciók még nagy kárt okozhatnak. A napnál világosabb, hogy Putyin nem Sztálin, és Orbán sem Szálasi, sőt még csak nem is Horthy. Ettől azonban még regresszióba akarja süllyeszteni Magyarországot, amivel egész Európának árt. Engem Orbán Viktor országlása arra az időszakra emlékeztet, amikor nálunk, Lengyelországban a Kaczyñski ikrek egyike miniszterelnök, a másik köztársasági elnök volt. Nekik két év múltán piros lapot mutatott a lengyel társadalom, és nagyon bízom benne, hogy az önök mostani kormányát hasonló sors várja, a magyar társadalom követi a lengyel példát.
- Tudja, Magyarországon különleges a helyzet. Gyakorlatilag nem is létezik az ellenzék.
– Várjon egy kicsit! Lesz. Nyugalom, még nem jött el a világvége. Természetes, hogy ilyen nehéz helyzetből nem lehet azonnal kilépni, de a jelenlegi kormány bizonyosan megszüli saját ellenzékét!
- Mindenesetre a Fidesz változatlan népszerűsége mintha azt bizonyítaná, hogy a szabadság eszméje egyáltalán nem olyan fontos, mint azt sokan hittük húsz éve. A szólás és a cselekvés szabadságánál sokan többre becsülik a biztonságot, a csendes gyarapodás lehetőségét.
– Persze, ez a kínai modell. Erről sugdos a keleti szél Orbán Viktornak. Nekem azonban meggyőződésem, hogy Magyarország nem Kína. Magyarország igenis európai ország. Alig múlik el majd egy vagy másfél év, és önöknél is új szelek fújnak majd. Ebben biztos vagyok.
- Mit gondol a magyarországi fejlemények hatásáról a mi kelet-közép-európai régiónkra?
– Nagyon veszélyesek. Mert nincs olyan posztkommunista ország, ahol ne vágynának vissza a hatalomba Orbán Viktor politikai testvérei, talán elég Szlovákiát és ott Meèiart vagy Ficót említeni. Az ilyen politikusok reményeit a Fidesz példája táplálja.
- Magyarországot Lengyelország követi az Európai Unió Tanácsának élén. Mit tanácsolna saját kormányának? Keresse-e a szoros együttműködést az Orbán-kabinettel az uniós ügyekben?
– Tudja, hál’ istennek én sohasem dolgoztam egyik kormánynak sem. Nem is nagyon kérték a tanácsaimat. De azt gondolom, hogy természetesen bírálnunk kell ezt az abszurd politikát, az abszurd médiatörvényt. De a kormányunknak ebben nem érdemes külön utat keresnie, az Európai Unió keretei között kell cselekednie.
- Beszélgetésünk időpontjában az Európai Parlament meghallgatást tart a magyar médiaszabályozásról a liberális frakció kezdeményezésére. Mit gondol, tud vagy akar-e komoly ellenlépéseket tenni az E- bármelyik intézménye? Vagy valójában mindenkinek az az érdeke, hogy a magyar elnökség legyen sikeres, a gazdasági kormányzás reformját ne veszélyeztessék feszültségek a magyar elnökség és az Európai Parlament között.
– Nézze, ami Magyarországon történik, az kihívás az egész Európai Unió számára. És persze nemcsak a liberálisok, de minden európai demokrata számára a bal- és a jobboldalon is. Nagyon sokan értenek velem egyet abban, hogy fel kell emelnünk a szavunkat, hiszen egy unióban élünk, van közös felelősségünk. Ám Orbán Viktor politikáját nem blokkolhatja semmilyen külső európai erő a magyar állampolgárok helyett. A magyarországi demokráciát csak a magyarok védhetik meg.