"Orbán és bírósági embereinek ámokfutása tehát államcsődhöz vezethet"
Orbán Viktor "barátnőjén", Szájerné Handó Tündén keresztül veszélyezteti az igazságszolgáltatás függetlenségét és a pénzügyi stabilitást – állítja a szocialista Bárándy Gergely.
Az MSZP szerint Orbán Viktor "barátnőjén", az Országos Bírósági Hivatal (OBH) új elnökén, Szájerné Handó Tündén keresztül veszélyezteti az igazságszolgáltatás függetlenségét és a pénzügyi stabilitást Bárándy Gergely szerint az OBH új elnöke, a miniszterelnök családi barátja megkezdte a teljes hatalomátvételt az igazságszolgáltatásban: még egy hete sincs, hogy hivatalba lépett, máris elkezdte bizalmi embereivel feltölteni az igazságszolgáltatást. "A Kúria személyzeti ügyekért felelős vezetőjét, aki a Fidesz szemét már régóta szúrta, azonnali hatállyal menesztette, s helyébe saját korábbi helyettesét, bizalmasát ülteti, így a Kúrián is – formálisan persze két áttétellel – Orbán Viktor nevezi ki majd a vezetőket" – írja közleményében.
Emlékeztetett: az Európai Bizottság igazságügyi biztosa vizsgálatot indított az igazságügyi reform miatt, az Egyesült Államok kormánya pedig tiltakozását fejezte ki külügyminiszterén keresztül. A biztos arra kérte Magyarországot, hogy a vizsgálat befejezéséig tartózkodjon az intézkedések végrehajtásától. Ráadásul az Európai Unió és az Egyesült Államok hatására az IMF nem kizárólag gazdasági követeléseket fogalmaz meg az Orbán-kormánnyal szemben, sokkal inkább a demokratikus intézményrendszer szétverését kifogásolja, amelynek egyik alapköve a bíróságok, az igazságszolgáltatás függetlensége. "Ebből pedig következik, hogy az IMF csak akkor hajlandó finanszírozni, kölcsönökkel megvédeni Magyarországot, ha az helyreállítja azt a demokratikus intézményrendszert, ami az európai közösség és a demokratikus államok alapkövetelménye. Orbán és bírósági embereinek ámokfutása tehát államcsődhöz vezethet" – írja.
Az MSZP-s képviselő hozzáteszi: az Orbán-kormány bukása után az MSZP minden erejét, befolyását és tudását latba veti majd azért, hogy a független intézmények élére és vezetőségébe delegált pártkomisszárokat eltávolítsa posztjukról, bármeddig is tartson hivatalosan mandátumuk. Aki pedig ezen vezetők közül bizonyíthatóan politikai megrendelések alapján végzi munkáját, nem kerülheti el a felelősségre vonást – zárul a közlemény.
Visszautasítja a Magyar Bírói Egyesület az MSZP "fenyegetéseit"
A Magyar Bírói Egyesület (Mabie) a leghatározottabban visszautasítja az MSZP-s Bárándy Gergely pénteki közleményében foglaltakat, amelyben a politikus "későbbi retorziókkal, pozícióból történő elmozdítással és számonkéréssel fenyegeti Magyarország független bíráit". A Fidesz is példátlannak tartja Bárándy Gergely nyilatkozatát. A szocialista politikus úgy fogalmazott: az Orbán-kormány bukása után az MSZP minden erejét, befolyását és tudását latba veti majd azért, hogy a független intézmények élére és vezetőségébe delegált "pártkomisszárokat" eltávolítsa posztjukról, bármeddig is tartson hivatalosan mandátumuk; aki pedig közülük bizonyíthatóan politikai megrendelések alapján végzi munkáját, nem kerülheti el a felelősségre vonást.
A Magyar Bírói Egyesület az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében erre reagálva azt írta: "a magyar demokrácia több mint húsz éve alatt példátlan eset, hogy egy országgyűlési képviselő, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács volt tagja az igazságszolgáltatás védelmének ürügyén, a törvény erejénél fogva független bírákat politikai komisszároknak nevezze és számonkéréssel fenyegesse meg".
A Mabie egyúttal felhívta az országgyűlési képviselőket, utasítsák vissza Bárándy Gergely nyilatkozatát, és szólítsák fel, hogy tartózkodjon "a bírói függetlenséget sértő és a bírói karral szembeni hangulatkeltő" megnyilvánulásoktól. Közleményükben felidézték azt is, hogy a Mabie - amely a 2.800 magyar bíróból több mint 1.600-at a tagjai között tudó reprezentatív érdek-képviseleti szervezet - az igazságszolgáltatási reform során a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról, valamint a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvények koncepciójának kidolgozásában, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal kötött stratégiai megállapodás alapján, aktívan vett részt. "Ugyan a törvényhozó nem minden tekintetben vette át a Mabie javaslatait, az elfogadott igazságszolgáltatási törvények a jogállamiság kritériumainak megfelelnek" - írják, hozzátéve: felkérik a Nemzetközi Bírói Egyesületet, és kezdeményezik az Európai Unió tagállamainál, valamint az Európai Bizottságnál is, hogy "a magyar bírák elleni nyílt politikai támadásokat" ítéljék el.
A közlemény megjelenése után Gulyás Gergely, a Fidesz országgyűlési képviselője az MTI-nek azt mondta: üdvözlik a Magyar Bírói Egyesület "korrekt és tényszerű nyilatkozatát". Hozzátette, Bárándy Gergely közlését a Fidesz is egy olyan "fenyegetéssel megvalósuló, példátlan befolyásolási kísérletnek" tartja, amilyen az elmúlt két évtizedben nem történt.