Orbán elképesztő eszmefuttatásai

A „Soros-egyetem" jövője az amerikai-magyar kormányközi tárgyalásokon múlik – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádióban, szokásos pénteki rádiós szózatában.

2017. március 31., 09:07

Az egykori Soros-ösztöndíjas kormányfő emlékeztetett: az Oktatási Hivatal vizsgálata megállapította, hogy több külföldi egyetem is szabálytalanul működik, köztük „Soros György egyeteme is".

Hiába milliárdos valaki, Magyarországon nem állhat a törvények fölött, ennek az intézménynek is be kell tartania a jogszabályokat – hangoztatta, hozzátéve: „a csalás az csalás, akárki is követi el". A külföldi diplomát is adó „Soros-egyetem" maga „vallotta be", hogy külföldön nem folytat képzést, ami ellentétes a magyar szabályokkal – mondta. (Csak azt nem tette hozzá, hogy a majdan megalkotandó szabályokkal, a jelenelgieknek ugyanis tökéletesen megfelel. Éppen azért készülnek megváltoztatni a hatályos törvényt, hogy a CEU-t ellehetetlenítsék. Továbbá: maga vallotta be = ezt az egyetem állami elismeréséről szóló 2004-es törvény és a Magyar Köztársaság miniszterelnöke, valamint New York állam kormányzója által 2004. április hó 5. napján kiadott közös nyilatkozat rögzíti.)

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Arra a kérdésre, hogy szerinte fél-egy év múlva is lesz-e Közép-európai Egyetem (CEU) Magyarországon, Orbán Viktor azt válaszolta: ez az amerikai és magyar kormány közötti tárgyaláson és megállapodáson múlik. Megjegyezte, előzetesen nem keresték meg az amerikai kormányt az ügyben.

A parlament előtt fekvő törvénymódosítási javaslatra utalva jelezte, egy külföldi egyetem magyarországi működéséhez kormányközi megállapodást kell kötni.

Arra a felvetésre, hogy a CEU-val is tárgyalnak-e majd, Orbán Viktor azt felelte: a CEU-nak csak be kell tartania a törvényeket, „velük nem kell tárgyalnunk, mert – lehet, hogy szeretnék, de – most még nem ők az amerikai kormány".

A miniszterelnök azt is kiemelte: a magyar egyetemeknek igazán van sérelmeznivalójuk, mert a tisztázatlan jogi állapot miatti helyzet nem fair. Egy magyar egyetem ugyanis egy diplomát, egy magyart ad ki, ehhez képest „van egy egyetem, amelyik Magyarországon működik, és kiad két diplomát, egy magyart meg egy amerikait" – fejtette ki, úgy értékelve, hogy ez a magyar egyetemekkel szemben nem méltányos, mivel az intézmények között verseny van, és „felfoghatatlan, hogy miért kellene nekünk a saját magyar egyetemeinket hátrányba hozni", és igazságtalan előnyt biztosítani külföldieknek. (A működés lányege egyébként, hogy a CEU Amerikában akkreditált, a mester- és PhD-programok elvégzése amerikai diplomát ad, a képzést a Közép-európai Egyetemen keresztül nyújtja a diákoknak Magyarországon. Az itthon is akkreditált programok után lehet magyar diplomát is szerezni.)

Orbán egyébként Magyarország legjobb egyeteméről beszél, amelyik az állami intézményekkel szemben több kategóriában a világ elitjébe tartozik, emellett szerves része a hazai tudományos életnek. A kormányzati tervek ellen nagyon sokak mellett Lovász László, a Magyar Tudományos Akadmia elnöke is szót emelt.

Egy kis migránsozás


Magyarország bevándorlásügyben az első pillanattól kezdve a jó kérdéseket tette fel és a jó válaszokat adta meg, a Nyugat pedig egy-két év késéssel követ bennünket – mondta Orbán a műsorban.

Erkölcsileg tarthatatlannak nevezte a nem kormányzati szervezetekkel (NGO), nemzetközi hálózatokkal kapcsolatos helyzetet, kijelentve, hogy ezeknek semmi közük a civil szervezetekhez. Megtámadják a határt védő magyar rendőröket, katonákat, ráadásul „nem vetik meg a pénzt" sem, „egy jól kiépített migránsbiznisz is zajlik" – fogalmazott.

Példaként hozta, hogy a két bangladesi menedékkérő ügyében hozott strasbourgi bírósági ítélet miatt ki kell fizetni egy nemzetközi hálózatnak a perköltségét. (Amúgy a világ összes jogrendjáben a per vesztese fizeti a perköltséget. Magyarországon is.) Ezt úgy értékelte, hogy ez a szervezet „nyerészkedett rajtunk", ami „migránsbiznisz", és ennek véget kell vetni. Azt is mondta, hogy meg kellene reformálni a strasbourgi bíróságot.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Európa a világ legjobb helye, de a jövő kihívásai bizonytalanná teszik az embereket.