Operatív Törzs: „Elképzelhető, hogy további korlátozások fognak történni, ha a járványhelyzet megkívánja”

2020. március 27., 11:01

Szerző:

A kijárási korlátozás időponti hatálya március 28 és április 11-e 24 óra 00, a rendészeti feladatokra a magyar rendőrség állománya felkészült - mondta el Kiss Róbert.

A rendőri jelenlét célja, hogy a lakosságot arra sarkalják, hogy a korlátozások betartásával a vírus terjedését lassítsák.

Elmondta, hogy a különleges jogrend megszűnésével együtt is a rendőrség folytatja a hatósági házi karantén ellenőrzését, és szankciókkal is sújtja a megszegőket. Már 5000 feletti alkalommal rendeltek el házi karantént, és közel 39 ezer esetben vizsgálták a házi karantén betartását.

163 esetben szabálysértési feljelentést is indítottak. Eddig 44 esetben tettek szabálysértési feljelentést azokkal az üzletekkel szemben, amelyek nem tartják be a zárva tartást.

A határátlépések tekintetében Rajkán és Parassapusztán lehet fennakadás, kilépésnél ez csak a teherforgalom esetén áll fenn.

Az elmúlt 24 órában nem volt haláleset, a megbetegedések száma viszont 300-ra nőtt

- ismertette a reggel kiadott adatokat Müller Cecília, aki egyben köszönetet mondott az egészségügyi és kormányzati dolgozóknak. Elmondta: az ő határozatára az egyetemekről azért volt szükség, hogy fenn lehessen tartani az intézkedéseket a rendkívüli jogrend megszűnése miatt. Ahogy elmondta:

megtiltotta a külföldiek Magyarországra történő belépését, azoknak a magyaroknak pedig, akik külföldről jönnek, egészségügyi vizsgálatnak kell alávetniük magukat

- ha gyanús esetek vagy betegek, akkor 14 napos házi karanténba kell vonulniuk.

A kijárási korlátozás az idősek védelmét és a járvány terjedésének lassítását szolgálja, mondta, de az egész lakosságnak szól. Az idősek különösen veszélyeztetettek, ezért meghatározták azt az időszakot, hogy mikor tudják kielégíteni a szükségleteiket, de továbbra is arra kéri őket Müller, hogy maradjanak otthon, ha tehetik.

Ebben az időszakban is hanyagolják az örömteli találkozásokat, és minél előbb térjenek vissza az otthonukba. Kerüljék a csoportosulást

- mondta el a tisztifőorvos.

Elmondta, hogy nyitva maradnak azok a boltok is, amelyek létszükségletet elégítenek ki: az élelmiszerbotok, gyógyszertárak, drogériák. Újságírói kérdésre elmondta: a vidéki üzletekben, amelyek már most is csak 12-ig vannak nyitva – tehát addig lényegében csak az idősek mehetnének oda, a fiatalok nem –, a fiatalok lehetőleg 9 előtt menjenek és vásároljanak be maguknak és idős rokonaiknak is.

De mi lesz, ha az idősek tömegesen mennek boltba a kijelölt időpontban? Megfertőzik egymást? Müller ezzel kapcsolatban annyit mondott, hogy mindenkinek gyorsan érdemes elvégeznie a bevásárlást.

A művészeknek is köszönetet mondott Müller, akik kreativitásukkal segítik az emberek otthon tartózkodásának elviselését.

Müller Cecília ezúttal is szolgált néhány praktikus tanáccsal, most a kisgyermekes családoknak: „Tudjuk, hogy a gyermekek nehezen viselik a bezártságot, ezért fontos, hogy számukra biztosítsunk elegendő mozgásteret. Ezeket azonban úgy tegyék, hogy ne csoportosuljanak” - kéri Müller Cecília.

Nem ajánlom, hogy a gyerekek összeverődjenek az utcán, főképp akkor, ha valaki tünetet mutat!

- mondta. A nem egy háztartásban élő gyerekeket tartsuk távol egymástól. Azt javasolja, hogy a nagyobb gyerekekkel üljünk le beszélgetni, mert ez számukra is különleges helyzet. Azt kéri a tisztifőorvos, hogy a gyermekekre ne hárítsuk rá a feszültséget, próbáljuk meg oldani a hangulatot.

Müller k„”ijelentette a kijárási korlátozásról:

„elképzelhető, hogy további intézkedések fognak történni, amennyiben a járványhelyzet megkívánja”.

A házi kedvencek sétáltatása sem tiltott, csak célirányos legyen, és ne csoportosan történjen.

A törzs minden nap monitorozza az eszközöket, és a világ minden pontjáról próbál orvosi eszközöket beszerezni. Eddig keletről tudtuk ezt megtenni, de keressük a további lehetőségeket

- mondta el Kiss egy újságírói kérdésre.

Elhangzott a kérdés, hogy aki nincs bejelentve a tartózkodási helyére, annak haza kell-e költöznie az állandó lakhelyére? Ez a korlátozás nem öncélú - mondta el Müller.

A lényege nem maga a korlátozás, hanem az, hogy ne menjünk el közösségbe, így természetesen önként választhatjuk meg, hogy hol tartózkodunk.

Munkáltatói igazolást sem szükséges kérnünk, ha munkába megyünk, tehát nem kell azt külön papírral igazolnunk.

Budapesten a Szent László- és a Centrumkórház, 4 egyetemi laboratórium, az NNK laboratóriuma és Győr laboratóriumában folynak a vizsgálatok - mondta el Müller újságírói kérdése.