„Önök elvesztették a 2014-es választást!”

Ezt üzente a szerdai diáktüntetés egyik szónoka a kormánynak. A részt vevő fiatalok , hogy az osztályukban, ismeretségi körükben 20-30 százalék gondolja úgy, hogy kimegy külföldre, ha marad a jelenlegi felsőoktatási rendszer. A külföldi sajtó pedig továbbra is nagy terjedelemben foglalkozik a magyarországi diáktüntetésekkel és annak lehetséges következményeivel. Videónk és lapszemlénk a legfrissebb eseményekről.

2012. december 20., 09:26

A kormány némi engedménye ellenére a magyar diákok folytatják a tiltakozást az oktatási reform ellen –

írja a Washington Postaz AP hírügynökség jelentése nyomán. Budapesten több ezer fiatal gyűlt össze az MTA előtt, mert szerintük a hatalom több fontos kérdésben nem lépett vissza. Közülük hármat őrizetbe vettek a rendőrök a gyülekezési jog megsértése miatt. A felvonulók követelik a röghözkötés eltörlését, az oktatás átfogó átalakítását, mivel úgy látják, hogy az eddigi változtatásokat találomra határozták el. Azt is akarják továbbá, hogy a kabinet a jövőben kérje ki a véleményüket minden őket érintő módosítás előtt. A két hete tartó megmozdulások láthatólag rábírták Orbán Viktort, hogy elálljon az elképzelésétől, miszerint a következő években gyakorlatilag önfinanszírozóvá teszi a felsőoktatást. A diákok különben nehezményezték a szerdai felvonuláson, hogy a kormány a széleskörű átalakítást csupán néhány héttel az egyetemi jelentkezési határidő előtt határozta, és ezzel teljesen összezavarta a rendszert. Azon kívül – mondta egyikük, Molnár Antal – a kabinetnek olyan országot kellene építenie, amelyet senki sem akar elhagyni, és nem azzal kellene próbálkoznia, hogy erővel kényszerítse maradásra a jövő nemzedékeit.


Az Orbán-kormány a diáktüntetések után elállt attól a tervétől, hogy jövőre lényegesen csökkentse az egyetemeken az államilag fenntartott helyek számát –

így ír a kialakult helyzetről a Bloomberg. A hírügynökség szerint így marad a korábbi, 55 ezres szám, és a felsőoktatási tanintézmények legalább plusz 24 milliárdot kapnak. Az utóbbi két hétben a fiatalok megszállták az utcákat és megmozdulások voltak más városokban is, tiltakozásul a finanszírozási megszorítások miatt. A demonstrációkhoz a héten csatlakoztak a tanárok, orvosok és művészek is. Giró-Szász András a tüntetéseket a demokrácia részének nevezte. Orbán Viktorra nyomás nehezedik, hogy 3 % alatt tartsa a költségvetési hiányt, ha el akarja kerülni, hogy az EU csökkentse a Magyarországnak juttatott szubvenciókat. Emellett 2014-ben választás vár rá, miközben az ország gazdasága négy év alatt már másodszor süllyed recesszióba. A Fidesz támogatottsága csökken, a párt a közvéleménykutatás szerint jelenleg mindössze 3 százalékkal vezet az MSZP előtt. A hatalom ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy a friss diplomások kétszer annyi ideig dolgozzanak Magyarországon, mint amennyi ideig állami ösztöndíjjal tanultak.

Sok ezer diák tiltakozott Budapest utcáin a kormány tervezett felsőoktatási reformja ellen – írja a Die Welt. Ez már a harmadik jelentős megmozdulás volt azóta, hogy a nemzeti-konzervatív Orbán kormány két hete úgy döntött: drasztikus csökkenti az ingyenes helyek számát az egyetemeken. A miniszterelnök a hét végén a Fidesz ifjúsági szervezetének tagjaival lezajlott találkozó után azt ígérte, hogy a jövőben ingyenes lesz a tanulás. Hallgatói szövetségek azonban, amelyeket nem hívtak meg az eseményre, reklámfogásnak minősítették a bejelentést.