A pécsi önkormányzat 22 hónap alatt sem kapta meg a vagyonhasznosítója által eladott szálloda árát

2020. január 18., 11:13

Szerző:

A pécsi közgyűlés december 10-én zárt ülésen azonnali hatállyal visszahívta posztjáról a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. vezérigazgatóját, Szentgyörgyi Dávidot. A városháza most indokolta meg a döntést. Eszerint a PVh Zrt. 2017 végén eladott egy felújításra szoruló, 12 szobás belvárosi szállodát, az Aranyhajó Fogadót, valamint egy másik pécsi ingatlant összesen 159 millió forintért. A vételárra viszont – amit a szerződés szerint a vevő az ügyvédjénél helyezett letétbe – a vagyonkezelő vezérigazgatója nem nyújtott be igényt – írja a Népszava.

Az októberi önkormányzati választást követően Pécs új vezetése azzal szembesült, hogy az eladott szálloda ára 22 hónap alatt sem folyt be a vagyonkezelő kasszájába. Péterffy Attila polgármester felszólította Szentgyörgyit, hogy érvényesítse a vagyonhasznosító követelését, ám a vevő ügyvédjének számláján nem volt ott az eladási ár, arról csak 22 milliót tudtak leemelni. Hogy a fennmaradó 137 millió rendelkezésre áll-e vagy sem, azt a városvezetés nem tudja.

A pécsi közgyűlés szerint Szentgyörgyi Dávid azzal is kárt okozott cégének, hogy lemondott 18 millió forintnyi kötbérről. A belvárosi adottságai miatt értékes fogadót a vevő olcsón kapta meg, ezért vállalta, hogy 2020 májusáig felújítja az épületet, ellenkező esetben kötbért fizet. Szentgyörgyi viszont a 2019-es választás előtt szerződésmódosítással a felújítás határidejét két évvel meghosszabbította, így a város gyakorlatilag elesik a kötbértől.

A lap érdeklődött Szentgyörgyinél, kérte, hogy indokolja meg, miért nem igényelte a vételárat, ám ő nem kívánt válaszolni.

Azt mondta, hogy a vagyonhasznosító zrt. a vevővel komplex kapcsolatban volt, ezért nagyon bonyolult lenne elmagyarázni döntésének miértjeit. Hiába biztatták, hogy próbálja meg, a volt vezérigazgató ragaszkodott ahhoz, hogy ez lehetetlen, majd elköszönt.

Az Aranyhajót megvásárló cég tulajdonosa, Czéh-Tóth Márk azt állította a Népszavának, hogy maradéktalanul kifizették a szálloda szerződésben rögzített vételárát. Czéh-Tóth nem tudott arra válaszolni, hogy a pénz miért nincs ott a számlán. Azt ígérte, hogy a 220 éves épületet 2021 végéig felújítják és 30 szobásra bővítik.

Arról a lap sem tud, hogy mit tesz a városvezetés ebben a helyzetben. Az önkormányzat közleményében azt írta, hogy folytatódik az átvilágítás a PVh Zrt-nél és a többi pécsi önkormányzati cégnél is.

A pécsi önkormányzat szerint Szentgyörgyi azzal is okot adott felmentésére, hogy október 16-án kötött egy 2022 februárjáig tartó, 11 milliós megbízási szerződést az MSB Zrt.-vel szakértői feladatokra. Annak ellenére, hogy Péterffy Attila egy nappal korábban írásban felszólította a városi cégek vezetőit, hogy a napi gazdálkodás biztosításán túl ne vállaljanak kötelezettségeket. 

A legmagasabb jövedelmű járásokban is hozzá lehet jutni a legmagasabb támogatáshoz, ha az igénylő keresete alacsony. Akár a 3,8 millió forintot is elérheti a támogatás összege, ha a felújítással sikerül 40 százalék fölé tornászni az energiamegtakarítást.