Olcsó sértésekkel vágunk vissza Amerikának
Orbánék mögött beszélik ki Magyarországot - Washington továbbra is hiányosnak tartja a demokráciát, és érdemi válaszra vár
A demokrácia magyarországi állapota továbbra is komoly aggodalmat vált ki az amerikai kormányzatban. Erre vezethető vissza, hogy októberben az amerikai külügyi tárca több EU-tagállam diplomatáit tanácskozásra hívta, és ezen Magyarország volt a téma – értesült a
Népszabadság.A demokrácia magyarországi állapota továbbra is komoly aggodalmat vált ki az amerikai kormányzatban. Erre vezethető vissza, hogy októberben az amerikai külügyi tárca több EU-tagállam diplomatáit tanácskozásra hívta, és ezen Magyarország volt a téma – értesült a Népszabadság. A megbeszélésen nem voltak jelen német diplomaták, de svéd, francia és lengyel részről például részt vettek a konzultáción, ahol egyetértés alakult ki: Magyarország demokráciahiányban szenved.
Nincs érdemi válasz Magyarországról
Az amerikai külügyminisztériumot február óta foglalkoztatják a magyarországi fejlemények, és úgy látják, hogy aggodalmaikra nincs érdemi válasz. A helyzetet jól ismerő források arra emlékeztetnek: Pamela Quanrud, a közép-európai országokkal való kapcsolatokat felügyelő akkori helyettes államtitkár egy washingtoni konferencián akkor hozta szóba először – még konkrét ország említése nélkül –, hogy a sajtószabadság, illetve a „fékek és ellensúlyok” rendszere rendkívül fontos az új demokráciákban.
Ezt követte Hillary Clinton budapesti látogatása június végén, a Tom Lantos Intézet megnyitása alkalmából. Az amerikai külügyminiszter az Orbán-kormánnyal szoros kapcsolatot kiépítő Eleni Tsakopoulos Kounalakis nagykövet kérésére tompította Budapestnek szánt szavait, de így is elmondta, hogy Washingtont aggasztják az alkotmányozással, a sajtó- és vallásszabadsággal kapcsolatos lépések. Azzal távozott, hogy sorsdöntőnek tartják a „sarkalatos” törvények, elsősorban a választójogi törvény elfogadásának módját. Végső soron azt tekintik mércének, hogy a Fidesz hagy-e lehetőséget a választói akarat szabad és igazságos kifejezésére.
A jelzésnek szánt szavakra Budapest nem reagált, mire az amerikaiak megemelték a hangjukat: július végén Thomas O. Melia, a demokrácia és az emberi jogok területén illetékes helyettes államtitkár a kongresszus helsinki bizottsága előtt már név szerint bírálta Magyarországot. A kritikát a kormány elutasította, Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő pedig trágár megjegyzésre ragadtatta magát a Twitter mikroblogon.
Orbánt figyelmeztetni kell
Az amerikaiak ekkor is hiába vártak érdemi magyar reagálást, így Washingtonban széles körű egyetértés alakult ki abban, hogy Orbán Viktor kormányfőt figyelmeztetni kell a korábban elhangzottakra. Több kormányzati szerv egyeztetett döntése volt a később elhíresült szóbeli diplomáciai jegyzék, a demars. Ebben minden korábbinál nagyobb hangsúlyt kapott az egyházügyi törvény bírálata, amiért megtagadta az automatikus bejegyzést több olyan, az Egyesült Államokban fontos felekezettől, mint például a metodista és a mormon.
Tsakopoulos Kounalakis nagykövet állítólag nem örült a feladatnak, de szeptemberben hivatalosan átadta az amerikai véleményt a magyar Külügyminisztérium illetékeseinek. Orbán Viktorral azonban időpont-egyeztetési problémák adódtak. Hét hét után végül a The Washington Postban megjelent, a nagykövetet személyesen is bíráló cikk hatására nyilvánosságra került az egyre kínosabb ügy. Az ekkor gyorsan lebonyolított találkozón a nagykövet végigment a kifogások listáján, de azzal jött ki, hogy Orbán végül is mindenre tudott válaszolni, amire meg nem, azt elutasította, így kár volt az egészért - írta a NOL.
Washingtonban azonban másként gondolják. Az odalátogató Prőhle Gergely helyettes külügyi államtitkárral ismét üzentek: ha nem kapnak választ, újabb lépések következnek. Prőhle tudomásul vette a közölteket. Nem úgy, mint a bevezetőben említett nemzetközi konzultáció után érkező Németh Zsolt államtitkár, aki kikérte magának, hogy az USA másokkal fog össze „Magyarország ellen”, vádaskodott, és személyeskedő kijelentéseivel megsértette tárgyalópartnereit. Az amerikai külpolitika – a helyzetet jól ismerő forrásaink szerint – továbbra is odafigyel Magyarországra, és komolyan aggódik a helyzet rosszabbodása miatt.